Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Stiu ca mai este un topic asemanator dar nu reusesc sa dau de el. Puteti sa imi spuneti cum pot da jos plafonul. A inceput sa troncane in partea din spate , si vreau sa il dau jos. Nu stiu cum sa desfac stalpii din fata si cei din spate. Daca aveti si poze v-as fii recunoscator.

Multumesc.
Cosmin.
Skip ads

  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
la masca stalpilor din fata e simplu tragi - de ele, incepi dintr-o parte si tragi cu grija si vor iesi, sunt fixate cu niste cleme de tabla, care au bureti la fixarea dintre cleme cu masca stalpilor pt a nu face zgomot.
in partea din spate nu stiu sa iti spun dar presupun ca tot pe principul ala sunt prinsi. nu inteleg de ce sa dai tot capitonajul plafonului jos daca face zgomot doar in spate - umbla doar unde face zgomot nu il da jos pe tot caci e complicat sa il pui la loc asa cum a fost
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
O sa incerc in spate intai. Daca reusesc sa remediez problema doar desprinzand-ul in spade ar fii super .O sa incerc sa trag de ele usor.

Multumesc,
cosmin.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Nu e mare greutate sa-l dai jos. Daca te chinui si tragi doar din spate ai sansa sa-l indoi si cam poti sa-l arunci. De dat jos se da in urmatorul fel:
- dai jos parasolarele - 2 suruburi la fiecare parasolar
- dai jos suportul de acte - scoti cu o surubelnita subtire plafoniera si apoi ai 2 suruburi
- stalpii din fata cum ti-a zis colegul
- stalpii centrali- scoti capacul oval din partea superioara cu o surubelnita subtire apoi tragi de el ( are sus o clema si pe la mijloc inca una)
- stalpii din spate - aici scoti dopurile apoi suruburile.
- manerele de viraj din spate - 2 suruburi la fiecare

La montare ai grija la stalpii centrali fiindca trebuie sa prinzi mecanismul de centura corect.
Skip ads

  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:O sa incerc in spate intai. Daca reusesc sa remediez problema doar desprinzand-ul in spade ar fii super .O sa incerc sa trag de ele usor.

daca troncaneala de care spui este ca iti vibreaza cupola te sfatuiesc sa demontezi plafonul complet pentru ca in cazul asta este ceva lucru de facut.(ca sa vezi daca vibreaza, incearca sa bati cu degetele deasupra pe cupola)
eu am avut problema asta tot vectra 98,la mine vibra cand mergeam pe drumuri proaste sau cand dadeam muzica mai tare.in momentul cand am demontat plafonul mi-am dat seama ca neamtul ,proprietarul dinainte, a incercat s-o rezolve desfacand chederele si injectand cu spuma poliuretanica pe sub plafon.am gasit o multime de gogosi inauntru care nu rezolvau nimic. problema era ca intre montantii transversali si cupola chitul pus de fabrica era cristalizat si casant si cupola nu mai era lipita.
deci daca ai aceeasi problema nu trebuie decat sa cureti bine chitul vechi si chituiesti bine de jurimprejur.eu am folosit un chit/mastic de calitate precum cel pentru caroserii cu care se acopera si sudurile si poate fi si vopsit.era un tub ca cel de silicon dar metalic.trebuie sa fie elastic si sa reziste la temperatura mai mare considerand ca tabla(cupola) se va incalzi destul de mult cand va sta la soare.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Andras, am problema descrisa de tine. Face urat cand trantesc usa, la gropi mari, daca bat in el, e desprins. Am luat un tub de silicon, care rezista si la temperatura , umezeala, este si elastic. Cred ca este ok. In primul weekend cu soare ma apuc de munca. O sa fac si poze, poate ii ajuta pe altii.
O alta problema ar fii montatul la loc. In ce se tine plafonul ? In siliconul care o sa il pun, sau in suruburile care o sa le desfac?

Multumesc,
Cosmin.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Plafonul se tine in parasolare, manere de viraj, suport acte etc. Nu este lipit de tabla. La mine (hatchback) mai am in partea din spate a plafonului 3 bumbi care la fel ies cu o surubelnita.
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@Marius T cred ca faci confuzie intre capitonaj plafon si tabla/tablele care compun plafonul masinii
Cred ca tiry213 vrea sa spuna ca a avut probabil travesa plafonului dezlipita de plafon - sunt prinse intre ele cu un mastic rezistent si rigid
@andras212 in mod cert ca zgomotul produs de ansamblul plafon al masinii tale este unul metalic sau seamana cu unul metalic atunci ai aceeasi problema pe care a avut-o tiry213.
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
@victorniculescu - ai dreptate trebuia sa folosesc termenul '' capitonaj''. Oricum sper ca @tiry213 a inteles despre ce e vorba, mai ales ca in primul post si el a folosit acelasi termen ''Puteti sa imi spuneti cum pot da jos plafonul''.
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@victorniculescu-ai dreptate problema lui tiry213 dupa cum a spus mai sus este aceeasi care am avuto si eu.traversele deslipite de tabla cupolei.lasam deoparte capitonajul/pafonul sa nu facem confuzie.
sper ca tiry213 a a inteles deja ca trebuie sa demonteze de tot capitonajul pentru a putea sa siliconeze traversele desprinse.
eu am facut operatia asta cam 3 ani in urma si pana acum este ok,nu mai scoate un sunet.
  • cornelutzu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
bha fratilor, dar cum credeti k i`ar sta la capitonaju ala vopsit negru ?
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Va salut !... tiry213- imi spui te rog ce ai reusit sa faci cu problema capitonajului ?... se pare ca de 2 zile se aude si la mine la fel iar cand am spalat masina si am sters pe plafon in unele locuri cand apasam se auzea cum se farama solutia aia si un zgomot..
Skip ads

  • busu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut colegi....am si eu o mare rugaminte daca este cineva care ma poate ajuta cu tapiteria de pe plafonul masini.... s-a dezlipit toata si se mai tine decat in laterale.
am incercat intr-un colt sa o lipesc cu prelandez dar nu am reusit.
un sfat va rog
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am citit cu interes problemele expuse aici ale unora dintre membrii,....insa nu am vazut o singura poza macar. Am avut o problema asemanatoare, in sensul ca ...traversele caroseriei de sustinere tabla plafonului s-au desprins si in denivelari se auzea enervant. Asa ca am trecut la remedierea problemei. Dati mai intai scaunele din rotita de reglaj pe spate de tot(spre bancheta). Ca si cum le-ati face pat.
S-au demontat parasolarele.


S-au demontat manerele de viraj spate si dreapta fata.


S-a demontat plafoniera si suportul de acte.


S-au scos protectiile de plastic de pe stalpii de la parbriz.


S-au demontat protectiile de plastic de pe stalpii centrali.


S-au demontat centurile spate, protectiile de plastic de la geamurile mici si cele 3 clipsuri de la plafon.


Dupa toate acestea plafonul, ''cade'' pur si simplu. Eu l-am scos pe una din usile din spate. Am curatat nervurile de vechiul material de imbinare, am cumparat un silicon si am dat pe toate nervurile. Am lasat sa se usuce(cam 2 ore) si am montat totul in ordine inversa. Asa arata atat plafonul cat si nervurile si tabla caroseriei.


In speranta ca o sa va fie de folos. Numai bine.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Foarte de folos.
Multumim!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Intre plafon(material) si tabla se poate aplica si o pasla, lipita direct pe tabla. Cei care vor bineinteles.
  • PH_88_CTL

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumim Ksper, foarte util. Maine ma apuc si eu de A-ul meu ca ma dispera zgomotul din plafon!
  • gabigsu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2012

  • Mesaj Privat
cum am timp dau plafonul jos .. am aceeasi problema .. ms mult
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am demontat si eu plafonul si am comandat si o pasla sa o aplic , imi puteti spune daca are ceva daca o aplic direct pe tabla, nu o sa se faca condens sau nu o sa tina umezeala pasla aia ? Ajutati-ma si pe mine cu un sfat. Multumesc pentru poze si detalii, mi-au fost de ajutor la demontat.!
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
fratilor cum se scot manerele ?ca nu vad niciun surub la ele .. p.s era util daca si precizai cum se face fiecare operatiune de demontare a fiecarui element [plastic.,maner.,etc.]
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR