Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Cred ca intampin o problema cu cheia de la masina...pot debloca masina doar de la jumate de metru...acum 2 zile mergea ok, iar azi cand am incercat sa o deblochez de la distanta de unde faceam acest lucru nu a mers...bateria este ok...ati intampinat aceasta problema si de la ce ar putea fi?

Merci!
Skip ads

  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mi s-a intamplat in vara acelasi lucru. Dimineata o puteam debloca de la distanta iar in jur de ora 14 nu s-a mai deschis decat cand am ajuns lipit de usa soferului. Am mai facut teste sa vad ce are si nu mergea sa o deblochez decat de langa usa soferului.
Cand am ajuns acasa (pe seara) am incercat iar telecomanda si surpriza mergea de la distanta mare (10-15m). Am pus pe seama caldurii din timpul zilei.
De atunci nu am mai avut probleme.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
in carte zice ca raza de actiune a cheii este de vro 100-200 metri. in conditii ideale (fara interferente) cred ca se apropie de 500 metri.
Eu am deschis si inchis masina din casa de la geam de la 50-60 de metri.

si mie mi se intampla sa nu o pot deschide decat cu cheia .....s-a intamplat de vro 10 ori decand o am. imediat dupa ce deschid masina cu cheia , merge si prin remote...
din ce am observat e de la frig , si probabil de la bateria oarecum veche(adica are 3 ani deja). daca o tii in buzunarul de la haina daca stai afara in frig vro 5-10 minute o sa vezi ca vezi ca cheia este foarte rece, si dupa cum stim baterie + frig = no good
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cheia am tinut-o in casa...si eu o deblocam de la geam, dar acum nimic...sa fie orae de la ceata? Smile)) De cand am masina nu mi s-a mai intamplat...de la 1 metru am reusit sa o deblochez...mai departe nimic...sper sa-si revina ca e stresant...
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Schimba-i bateria chiar daca tu crezi ca este buna, probabil bateria are tensiune dar nu are curent.
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am patit si eu de cateva ori asta... Din ce am observat se intampla random fara sa existe un factor comun. Dupa ce am patit-o de 3-4 ori am shimbat bateria; m-am gandit ca poate fi de la baterie (masina luata in 2011). Cu toate ca am pus baterie noua, mi s-a mai intamplat de inca vre-o 3 ori. Daca tot nu se linisteste o sa schimb si cheia...
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mda...si-a revenit singura...nu stiu ce o apucase!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la mine de exemplu cheia merge doar 5-10m in jurul masinii mai mult nu si m-am tot agitat ca de ce dar intr-un fel este bine pentru ca daca ar merge mai mult si ai avea copii care se joaca cu cheia si apasa pe butoane se poate intampla sa iti ramana masina deschisa sau sa iti termine bateria...
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Masina deschisa nu ramane chiar daca te joci cu telecomanda. Are un sistem de siguranta care blocheaza masina in 30 secunde de la deblocare in cazul in care nu se deschide nici-o portiera.
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am setat-o si eu sa inchida usile automat dupa 5 minute. Chestia este relativa. Am observat cand merg la cumparaturi, descui masina, ridic haion-ul sa bag cele cumparate, uneori se inchide alteori nu. Un alt exemplu: la spalatorie ies din masina si o las deschisa sa o stearga baietii dupa ce o spala. Operatiunea dureaza 20-30 min si nu s-a inchis niciodata Smile
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
E de la interferente. Aveam masina astra h noua de 3 zile. A treia zi nu mai mergea deschisa. Normal ca mi se parea dramatic. Usor usor mi-am dat seama ca totul avea o logica. Vecinul cu BMW seria 7 era sursa bruiajului, atat la opelul meu cat si la cateva renaulturi. Solutia: cand deshideam/inchideam, lipeam cheia de geamul soferului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR