Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Va salut ! La masina din semnatura,astra g caravan 2002,a aparut un zgomot in zona portbagajului. Sunetul este strident ca un clampanit. Am verificat ușa(haionul),nici un fel de joc,am mers cu ea deschisã complet .Am schimbat amortizoarele care fac parte din suspensie.Am dat jos amortizoarele haionului si am circulat farã ele,nimic. Aveam un brat rupt la toba finalã,am sudat acel braț,cel care vine spre roata de rezervã.Am bagat o camerã web prin aripi(in portbagaj),in speranța cã poate o fi cazut ceva pe acolo,nimic.Am pus pe cineva pe bancheta din spate sã tensioneze centurile de sigurantã,nimic.Nu mai stiu ce sã ai fac.Verificatã si razverificatã pe dedesubt,nimic. Cate o datã nu se aude nimic.Ajutati-mã cã pe mine mã depãsește.
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Roata de rezerva ai incercat sa o verifici?
In general caravanul e mai galagios!
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Da. Circulat si farã roata de rezervâ. Defapt am dat tot jos din masinã.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Poate suna plasticul de pe haion!
Da jos si haionul si vezi daca se mai aude?
Skip ads

  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am ridicat usa si am mers cu ea ridicatã. Deci i-am schimbat poziția,venea rasturnatã.
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Verifica suportul (rama) de plastic al numarului de inmatriculare. La mine vibra atunci cand mergeam pe drumuri cu denivelari.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
La haion ai doua tampoane de cauciuc pe lateral care is reglabile le ai verificat ? Nu it joaca cumva tabla de la plafon.? Poate sa fie desprinsa de pe traverse si la denivelari troncane. la vectra b e boala lor. La mine a fost desprinsa de pe traverse. Uite niste poze sa iti dai seama
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Da am verificat tampoanele,sunt ok. La tabla de pe plafon nu mam gândit. Cum se desface tapiteria plafonului ?La astra g.Cred cã de acolo este,altceva nu are ce sã fie. Cu ce se lipeste ?
Skip ads

  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Referitor la numarul de inmatriculare.Am verificat. Am circulat ,de probã fara el. Acum si el cât si numarul sunt fixate cu bandã dublu adezivã.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am un zgomot, in special iarna! Iata ca la faza asta cu tabla de plafon nu m-am ganditi, am sa desfac putin plafonul de la un colt si vedem daca gaesc ceva! Numa bine!
  • arroyo

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ai verificat ca nu cumva sa fie o bataie de la bucsa amortizorului , eu asa am patit si vreo 6 luni m-a chinuit acea zdranganeala care a disparut in momentul schimbarii amortizorului . amortizorul era bun dar bucsa din cap era dusa .
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Amortizoarele au fost schimbate in august.Vizual,adicã demontat si verificat,nu se observã nimic.
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
CARAIVAN tampoanele alea de la haion le poti regla stii? E ca un filet. Desfale mai mult sa vezi daca tot ai acel zgomot. Plafonul tot ca la vectra b se desface sigur. La tine zici ca pe spate troncane? poti desface doar partea din spate. scrie asa. demontare plafon vectra b sa vezi cum se demonteaza plafonul. am multe poze acolo. tot asa e si la astra g.mai pun poze de la spate
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc Szian !Esti un Lord. Am vazut pozele. Sunt clare indicatiile. La asta m-am gandit si eu sã nu desfac complet plafonul,ci doar in spate panã in dreptul ușilor.Cand o sã am timp,acum sunt la servici,desfac doar in spate. Partea nasoalã e cã nu am acel silicon.Un link cu produsul dacã se poate.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Tot ce fac la masina fac poze de obicei. Suntem aici sa ne ajutam si ma bucur cind pot fii de folos cuiva de aici. Nu stiu cum ii zice denumirea la acel silicon dar este silicon cauciucat de parbriz care il gasesti la magazin de piese . Sa scrii aici daca ai rezolvat problema ok.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai un prieten care face geamuri termopane cere de la el un tub de klebar este foarte bun!
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am desfãcut plafonul în partea din spate pînã la mînerele de viraj.Desfaceam mai mult dar nu am știut sa desfac acele mînere.Se vad acele traverse,nu sunt desprinse.Cablul de antena am vãzut ca este mobil.Am sa îl asigur mîine cu coliere de plastic.Am facut si cîteva poze,dar nu au ieșit prea bine,se lãsase întunericul.

Cum se desfact acele manere de viraj ?
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am desfãcut plafonul.Revin cu foto.Se pare ca zgomotul nu este de acolo.
Reiau verificarea în primãvara.Cea ce am observat ,circulând prin niște noroaie(la mine in oras se lucreaza la canalizare),zgomotul sa redus. Cred ca este vorba de bucșele de la punte.La cielo am patit asa. Referitor la materialul plafonului,prost,foarte prost.Un carton ordinar,moale si eftin.La cielo era mult mai rigid care permitea spãlarea.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
tu ai desfacut tapiteria masinii sa cauti un zgomot(clampanit,cum zici tu) care de fapt vine de la bucsile de la amortizoare,in timp cauciucu lor se taseaza si joca in bucsa metalica unde se baga surubu le prindere al amortizorului,
bucsile de la punte daca se rup,dar la cat sunt de mari nu prea cred.ar trebui la se miste puntea in fata-spate(renaultu are aceasta boala)
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Amortizoarele au fost montate in august. Puntea nu se miscã. O sã mai verific.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR