Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • MyRc3ax16xel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salutare ...

Detin o Astra F hatchback din '96 motor x16xel 1.6 16v 100Cp si din cate observ papa foarte mult ulei si fumul de asemenea este prezent . As dori sa imi da-ti un sfat in legatura cu aceasta problema , ce ulei ar fi bun sau ce ar trebui sa fac ... o segmentare , ceva pe la semeringuri ( garnituri ) ..... am auzit de la cineva ca un ulei 5 - 40 ar fi mai bun ...acum vreau sa stiu parerea voastra pentru ca sunteti posesori Opel si voi stiti cel mai bine .

Va multumesc !
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Foloseste functia "cauta " în colt dreapta sus.
Poti sa încerci un Aral Bluetronic 10w40.
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Culoare fum evacuare si cauze
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
N-ai precizat ce intelegi tu prin ,,papa foarte mult ulei,, (de exemplu am avut o masina la un moment dat ce consuma la 100km 1L ulei). Si pentru ca mai e prezent si fumul , parerea mea ar fi sa nu o mai lungesti mult si sa te pregatesti pentru o segmentare , verificare ghidaje supape, simeringuri si ce-o sa mai gasesti pe acolo dupa desfacerea motorului . Daca vrei sa mai tragi o vreme de ea pana mai strangi niste bani incearca eventual si un tratament pentru ulei. Oricum , daca papa foarte mult ulei, crezi ca e vital daca e 10W sau 15W ? Si ti s-a recomandat o prostie - 5w40 e un ulei subtire , adica numai bun de papat ! Motorasul tau iti va fi recunoscator !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR