Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • leomaciu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Pe alte forumuri am gasit astfel de discutii, dar nu si la noi si tare mi-as dori sa se impartaseasca aceasta informatie.
Eu vreau sa-mi iau rotile de vara din tara si sa le mut cu vreo 2200km mai intr-o parte si asta presupune costuri/kg.
Rotile pe care le am depozitate undeva nu prea am cum sa le cantaresc ca sa-mi dau seama daca merita sa ma incurc sau nu si aici am nevoie de ajutorul vostru. Am roti pe R16 de tabla cu capace stok (Zafira B) si anvelope GoodYear Eagle (nu stiu sigur modelul de anvelopa). Deoarece preul cu Atasib este 2Euro/kg trebuie sa-mi fac un calcul sa vad daca merita sa le car sau trebuie sa urmaresc oferte la anvelope de vara si sa le vand pe acelea (aproape noi fiind).

Rotile de iarna pe care le am acum sunt de 15" si e clar ca cele de 16" vor fi mai voluminoase (latimea jantelor si anvelopelor) si cu siguranta mai grele, deci nu ma ajuta sa dau jos una si sa o cantaresc.

Oricum subiectul eu zic ca este interesant mai ales ca de foarte multe ori apare si discutia cu consumul, dar si cea cu depozitatul rotilor de rezerva (anotimpul opus sa-i spunem).
Pentru a scadea consumul e clar ca va conta si greutatea efectiva a rotilor si ar fi interesant sa se dezbata ceva diferente intre tabla si aliaj, respectiv stok si alte variante.
Anvelopele si ele au greutati diferite, chiar la aceleasi dimensiuni.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Deoarece mergi intr-o tara cu apa mai calda, ai putea sa iti iei altele de acolo, la pret mult mai ok si sa nu te mai complici cu transportul celor de aici.
  • leomaciu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
La faza cu apa calda m-ai pierdut,dar ai sa-i spunem cu apa mai rece si mai scumpa Wink
Cele de vara vor fi folosite doar 5 luni din 12 ca sa fie si eficiente pentru sezon, daca era macar invers luam aliaj cu tot cu gume si gata...
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Hehe, olanda, belgia, danemarca scrie pe tine. Nu te complica, nu merita. Doar daca ai vreun amic sa faca un drum. Ebay.de, cauta ocazii, eu am gasit.
Skip ads

  • leomaciu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca nu am mai dat nici un semn.
Vorbim de Suedia (putin mai sus) unde cele de iarna stau mult pe masina. Anul asta a fosf slab cu zapada pan acum, dar cu toate astea am vazut foarte multe masini cu gume de iarna ce aveau cuie (crampoane) mici inserate si cam zgomotoase pe asfalt.
Am sa caut sa-mi iau altele si am sa le vad probabil pe cele din tara...
Daca cineva are posibilitatea sa cantareasca o janta de tabla stok cu anvelopa de 16montata ar fi super ca sa-mi fac un calcul final.

Ps. La multi ani!
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca te ajuta, eu am luat niste Irmscher Delta 17 inch, au cam 17 kg fiecare. Plus 3-4 kg un cauciuc, ajungi minim la 20 kg pe bucata roata.
  • leomaciu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc Liviu. Ca referinta este destul de bine.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am cantarit eu din curiozitate o roata de la Mondeo. Janta de aliaj 16" si cauciuc de vara Bridgestone Turanza ER 300 dim 215/55/16, totul 19,5 kg.
Cum a spus si colegul mai sus, fa-ti calculele de transport undeva la 20kg/roata.
  • leomaciu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Transportul pana in aceasta zona (ANGLIA, DANEMARCA, PORTUGALIA, SUEDIA) cu Atlassib este 2Euro/kg ceea ce ar insemna un cost final de 700-750 lei (19.5-21.5kg/roata) in functie de greutatea exacta...
Pare convenabil. Nu cred ca voi gasi nici macar anvelope in banii (poate daca iau in calcul si intorsul peste o perioada,dar stunci e alta socoteala) astia fie ele si la promotie.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si eu sm cantarit 2 seturi de roti de aliaj pe 17"si aveau 19.5-20kg/roata cu tot cu cauciuc,Am si cumparat un set de roti din tara si la curier au socotot transportul la 80kg.
Deci ar trebui sa iei ca etslon max 20kg/roata.
Cred ca daca mai pui ceva la cei 160€ iti iei de acolo roti cu totul,nu au si ei mercador,tocmai,okazii etc.
Daca nu le pui la atlasib si le astepti sa soseasca.
  • leomaciu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Merci de raspuns. Raman cu Atassibul.
Sunt si aici siteuri cu HS-uri dar cel putin la masini sunt scumpe in draci. Daca ar fi sa-mi vand Zafira 2010 in tara nu as lua cat ar trebui comparativ cu valoarea asigurata,dar aici da. Pai numai scoala de soferi este aprox. 12.000 ron,si piept de pui dezosat de 5ori mai scump ca in Romania...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR