Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Am fost la ITP sapt trecuta si nu l-am trecut din cauzele urmatoare:
-eficienta slaba a franei de mana (trebuia sa o trag pana sus sus ca sa prinda)
-evacuare neetansata (aveam toba medie si finala coapte)
-o semibieleta
Problemele acestea au fost remediate, s-au schimbat semibieleta, toba finala(de pe o vectra mai veche) si intermediara(noua) si s-a strans cablul de frana.
Dupa ce am plecat cu masina am observat ca martorul ABS ramane aprins. L-am intrebat pe mecanic si a zis ca poate de la umezeala de afara......... nu prea stiu ce sa cred. De cand am masina or mai fost zile ploioase si nu s-a aprins nimic.
Am incercat sa vad daca merge abs-ul la mine pe strada. Am franat progresiv, dar totusi destul de agresiv. Aveam cam 30 km/h, umed pe jos si rotile s-au blocat, deci canci abs. Nu s-au simtit pulsatii in pedala de frana.
Am mers incet si am franat progresiv pentru ca nu-mi place sa supun masina la socuri inutile. Poate n-am procedat corect.
Ce poate fi? Daca n-am facut bine ''testul'' spuneti-mi cum se probeaza ca lumea abs-ul. Mersi.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Verifica mufa senzorului abs. Poate a deranjat ceva dom`` mecanic cand a umblat la cablul franei de mana. L-a reglat din habitaclu sau s-a bagat si pe dedesubt? Fa un test agrafa si vezi ce zice...
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Verifica senzorii ABS - daca totul este ok, vezi ce iti apare la diagnoza si citeste tutorialul "reparatie calculator ABS".

Succes
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La vectra c, afaik, senzorii ABS sunt incorporati in rulmenti.
Intai de toate faci un test, sa citesti codul de eroare. Recomand sa folosesti un op-com. Asta ca sa identifici de la care roata iti vine problema.
Apoi verifici in primul rand cablajul, mufa. Abia apoi te gandesti la rulment
Comportamentul masinii e normal, daca concluzioneaza ca un senzor nu functioneaza, functia de ABS se dezactiveaza. Pe principiul "mai bine fara ABS decat fara frana deloc"

In alta ordine de idei, ti-am mutat discutia la sectiunea potrivita, insa pe viitor fii mai atent. Si foloseste search-ul inainte, sunt n discutii pe subiectul asta, de ce trebuie sa avem inca una?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR