Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • adyalbu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z19
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Opel Astra H 1.9 Z19DTH 120 cp, 2005
Am gasit pe Forum si alte anunturi legate de filtrul de particule dar nu exact legate de problema mea.
La un timp dupa ce am cumparat masina am avut probleme cu filtrul de particule, nu am vrut sa cumpar unul nou si nici sa incerc sa il curat, avea grad de saturatie de 100 %, cu regenerare fortata nu a mers..
Asa ca l-am gaurit. (partea mica de ceramica din fata am eliminat-o cu totul, iar cea din spate, o gaura cu diametrul de vreo 4 cm).
Inainte nu se tura mai mult de 2200, dupa ce l-am gaurit a inceput sa mearga normal fara erori in bord..
Insa, de curand, am inceput sa folosesc masina zilnic si problema care o am e urmatoarea : In mers turatiile oscileaza aproape constant, si de cateva ori s-a oprit motorul, e ca si cum se infunda, ineaca.. Cand se intampla asta, scoate fum si gaze ca un tractor..
Cred ca ceea ce trebuie sa fac e sa elimin din computerul masinii filtrul de particule
Ma poate ajuta cineva macar cu o parere mai avizata si eventual cu un loc unde sa pot rezolva problema in Brasov,
Multumesc anticipat
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Obligatoriu trebuie resoftat ECU pt DPF-off, si ceramica scoasa total din DPF, altfel regenerarile esuate vor continua la nesfarsit si vei avea mari probleme cu motorul.
Verifica si nivelul de ulei pt. ca ar trebui sa fie crescut .
Dupa cum ti-am mai spus, in acest weekend o sa fiu la Bran - Simon si ne putem vedea daca doresti detalii.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR