Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mda, mai fac si eu semn cu flash cand sunt absolut sigur de radar (am detector bun); cand e doar politie nu fac, pentru ca de regula unde e politie si nu are radar, sta la linie continua sau 'depasirea interzisa' etc iar la de-astea n-am de ce sa atentionez, fiecare ar trebui sa stim ca e riscant sa facem giumbuslucuri pe sectoare fara vizibilitate (daca ar fi vizibilitate i-am vedea si pe politai la panda, dar de regula ei stau dupa colt, sau dupa varf de deal, etc...
Skip ads

  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Rares a scris:Ganeste-te de cate ori ai scapat tu de amenda pt ca te-au atentionat altii !

Niciodata, am incredere in lista de radare fixe pe care o am pe GPS. M-au "ajutat" unii : mi-au dat flash-uri ca mergeam prea incet desi eram la intrarea in localitate, si cand i-am dat si eu mai tare, ma uit in oglinda si toti incetinisera brusc, am inceput sa franez si pe partea dreapta politistul imi zambea(radar mobil). Neutral
  • IonutVD

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 X25XEi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gojira a scris: Daca va uitati, soferii care vin din sens opus, vin cu o viteza foarte mica. Stiu, e descoperirea secolului. Wink

Nu se aplica intotdeauna. De multe ori "scartarii", care se zgarcesc la cei 350-400 RON cat costa un detector de radar "decent", merg incet nu ptr. ca stiu ca e radar, ci ptr. ca se tem sa nu cumva sa fie. E de ajuns sa-i depaseasca unul dotat cu detector si prind si ei curaj. Personal, nu circul dupa cum circula ceilalti. Daca am chef s-o calc(peste limita legala) , o fac, indiferent de viteza celorlalti(detectrul nu m-a tradat niciodata in 2 ani de cand il am). Dau flashuri, asta e un lucru pe care l-am invatat de la 10 ani, cand eram copilotul lui tata. Si n-am sa-mi "pierd naravul" de frica vreunui infractor. Smile
  • eukata

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Atentionez si eu participantii la trafic atunci cand sunt radare si chiar ma bucur cand vad ca si altii fac la fel, dar cand vad cate un "jmecher" cu "Mertan" sau "BMWeu" care merge exact pe mijlocul soselei cu depasiri agresive nici de al naibii nu-l avertizez de radar. Da si politia nici ca-l prinde. Dupa parerea mea astia chiar sunt un pericol si nu merita avertizati. Depasesc si eu limita de viteza dar nici sa ajung la 150km/h in localitati....
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu unul fac parte din categoria celor care se zgarcesc la 350 -400 ron (glumesc desigur ), am decis sa nu imi achizitionez un detector doar pentru simplul motiv ca faptul ca il am ma va face sa circul un pic mai agresiv , sau mai bine zis cu viteze ce nu prea sunt in regula pe soselele patriei , sincer prefer sa merg cu 10 -20 km /h peste limita legala si cam atat , rar ma duc la 120-130 in afara autostrazi , in schimb semnalizez cu orice ocazie un radar , si de asemenea am scapat de 2 -3 ori de sansa de a ramane fara permis ,cu ajutorul semnalizarilor colegilor din trafic, datorita unei idei stupide a unor persoane de a pune limita 70 km /h intre Constanta si Ovidiu , zona unde fara sa iti dai seama ajungi la 100-110 km /h in rest in judetele limitrofe , Tulce , Braila , Galati cam stiu pe unde se afla radarele amplasate si merg cat de cat regulamentar .
In tineretile mele(nu ca acuma as avea prea multi anisori ) conduceam un pic mai la limita (sau mai bine zis mult peste limita legala ), acum consider ca viteza excesiva nu aduce decat beneficii de scurta durata si nu neaparat acel plus pe care il dorim cand o "calcam" .
In Constanta cred ca din 10 participanti la trafic 7 sau 8 vor semnaliza o masina de la Politia Rutiera , nu neaparat radar , deoarece sa fim realisti multe amenzi se dau pentru centura , vorbit la telefon , sau alte mici chichite .
  • IonutVD

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 X25XEi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai cu peste 100km/h in localitate nu merg nici eu, chiar cu detector...riscul de a sta 3 luni pe bara e prea mare pentru "tupeul" meu. Dar cu 90, merg. Daca ar fi avut si E 85, cel pe care merg cel mai des in afara, regimul DN 1, lucrurile ar fi stat altfel. Dar deh!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mai cocosel, te-ai gandit vreodata ca poate "scartarii" aia merg mai incet pentru ca nu vor sa-si asume riscuri inutile?

In urma cu cativa ani mergeam pe DN1 spre Ploiesti. Aveam circa 50 km/h intr-o localitate si mergeam pe banda 1. O vaca bipeda statea de vorba la gard cu o alta aflata intr-o curte. Numai ca vaca de afara avea si un vitelus de vreo 7-8 ani. Vitelusul nesupravegheat a zbughit-o spre sosea. Am franat instant si as fi lovit vitelul daca nu ar fi cazut pe dambul de pamant de langa carosabil. Atunci mi-am dat seama ce inseamna sa ai 50 km/h inainte de franare si sa lovesti copilul cu 15-20 km/h si ce inseamna sa ai 90 km/h si sa lovesti tampitelul cu 75 km/h. In prima situatie l-as fi urcat in masina si l-as fi dus la spital, in timp ce in a doua situatie l-as fi facut arsice. Asa ca nu rad ca prostu' de cei care merg in limite legale! Oricine poate calca acceleratia ca ghiolbanu', dar din pacate baga si pe altii in mormant!
  • IonutVD

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 X25XEi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
"Mai cocosel", in primul rand vbeam de cei care merg cu 50 pana in momentul in care ii depaseste altul care merge cu 90, si-atunci merg si ei tot cu atat. In al doilea rand nu-nteleg de unde ostilitatea,"cocosel"! Si despre partea cu rasul, nu vad ce ai vazut tu "de ras" in postul meu. Daca te simti vizat, asta e problema ta amice. Daca ai avea capul pe umeri, si nu intre, asa cum ai dovedit ca il ai, ai fi inteles ca nu vizam pe nimeni in mod special cu postul ala, ci doar spuneam ce am vazut eu pe soselele din Romania. Daca ai fi citit postul meu anterior mai atent, nu te-ai mai fi bagat in seama aiurea!
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
IonutVD a scris:Si despre partea cu rasul, nu vad ce ai vazut tu "de ras" in postul meu.

Oare partea cu "scartarii" nu e peiorativa? Sau era doar un alint debitat de un cocos al soselelor care ii priveste de sus pe cei ce respecta limitele legale de viteza?
Io ma opresc aici pentru ca oricum tu nu vei intelege nimic, iar eu mi-as pierde degeaba timpul si energia!
  • IonutVD

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 X25XEi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Amice...intre cel care nu-si cumpara detector din zgarcenie(profitand de faptul ca altul are, si mergand astfel "la turma")si cel care merge legal din prudenta e o mare diferenta. Eu ma refeream la cei care fac parte din prima categorie. Cum ai ajuns tu de la prima la a doua, citind postul meu, sa stii ca nu inteleg! Iar energia mai bine ai consuma-o in incercarea de a intelege ce a vrut sa spuna cineva(ex.: "cocoselul"), decat jignind "aiurea-n tramvai" un om care si-a spus parerea. Dar intelegerea presupune mai mult decat timp si energie,nu-i asa?!
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
IonutVD a scris:Amice...intre cel care nu-si cumpara detector din zgarcenie(profitand de faptul ca altul are, si mergand astfel "la turma")si cel care merge legal din prudenta e o mare diferenta. Eu ma refeream la cei care fac parte din prima categorie. Cum ai ajuns tu de la prima la a doua, citind postul meu, sa stii ca nu inteleg! Iar energia mai bine ai consuma-o in incercarea de a intelege ce a vrut sa spuna cineva(ex.: "cocoselul"), decat jignind "aiurea-n tramvai" un om care si-a spus parerea. Dar intelegerea presupune mai mult decat timp si energie,nu-i asa?!


Eu unul ,facand abstractie ca te lupti cu morile de vant (adica cu Dl biela zis Pepenel ), iti spun sa vezi partea goala a paharului , soselele patriei nu sunt facute ptr a se merge cu viteze demne de autostrazi ca in palma ce gasim prin alte tari . Prudenta trebuie sa fie cuvantuld e baza ... Drum bun si toate cele bune
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@biela si ionut...daca ati avea rabdare sa cititi cu atentie ce a scris celalalt ati observa ca unul bate saua si celalalt iapa. Smile...si ne-ati scuti pe noi (astia care cititm de dragul de a ne informa) de efortul de a incerca sa inteleaga ce vrea sa spuna fiecare din voi.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
livcro, apreciem interventia ta! Este o vorba care spune cam asa: "Tonul face muzica". Insa acel individ isi prezinta parerea foarte peiorativ si de aceea chiar daca are partial dreptate, ideea lui este pusa in umbra de maniera defectuoasa in care si-o prezinta. Dar are noroc ca vine avocatul neplatit sa-mi linga pepenii. Asocierea mea cu pepenii nu are absolut niciun suport, dar cand gaboru' vrea sa jigneasca atunci te poate acuza si de faptul ca afara ploua. Din pacate IQ-ul lor doar atat le permite!

P.S.: Gabore, cum ramane cu respectul ala pentru ceilalti? Respectul pe care il pretindeai si din cauza caruia nu intrai in polemici cu mine. Poti sa ma contrazici ca n-ar fi vorba de ipocrizie? Nici macar nu iti adresasem vreun cuvant, dar tu te bagi ca musca in dosul calului. Inteleg ca iti e familiar mirosul si ca nu te poti abtine, da' nu mai poza in Maica Tereza! Aroganta ta de aici spune multe si despre calitatea ta de politist!
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Wink Calm respira si hai sa nu uitam cine e Maica Tereza dintre noi doi , eu tot te apreciez si astept sa imi aduci pepeni aia pe care ai promis ca ii aduci la Constanta
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Io cred ca tu vrei niste oua cat pepenii! Laughing Altceva nu dau gaborilor!

Hai sa vedem cine e Maica Tereza! Cumva ala care pretinde ca e gabor model, da' injura femeile blocate in trafic? Cumva ipocritul care pretinde ca ii respecta pe ceilalti si ca d-aia n-ar provoca polemici, dar in realitate nu ezita sa plimbe benzina pe langa orice tigara aprinsa? Io cred ca tu esti baiat bun in sinea ta, dar tii in tine! Very Happy
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bajetzi, poate macar de Sf. Maria o lasati un pic mai lejer.. (nu zic moale, ca poate interpretati gresit... Wink)
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
OK, boss, da' ramai dator cu o bere la mine pentru asta si cu doi pepeni la gabor. Wink Pofteste saracu'.
  • IonutVD

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 X25XEi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:@biela si ionut...daca ati avea rabdare sa cititi cu atentie ce a scris celalalt ati observa ca unul bate saua si celalalt iapa. Smile...

Asta incercam sa-i explic si eu. Acum ,dupa ce vad ce s-a mai scris, observ ca n-aveam nici o sansa "sa ma fac inteles". Imi cer scuze ca am "poluat" topicul, dar deh, sangele iute, ce sa-i faci?! Embarassed
De-acum am sa-ncerc sa nu mai dau curs invitatiilor la polemici care nu duc nicaieri. Laughing
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
[quote="DrK"]sa nu va bazati pe soferii din bacau - suceava.. chiar nici unul nu a semnalizat. Noroc cu baietii din bucuresti.[/quot.e] poate cu cei din bacau ai 50% dreptate,dar fara suparare frate,cineva tre sa o spuna.daca ar conduce toti ca cei din bucuresti care nu realizeaza ca oricit de bun sofer ai fi in trafic nu tre sa gresesti decit odata si poti sa "dai coltul,"s-ar reduce drastic populatia tarii.spun din ceea ce am vazut de cind conduc,cam de 12 ani si concluzia e cam aia de mai sus. scuzati off topicul.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu sper ca se vor interzice DEFINITIV detectoarele...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR