Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ALpinE1991

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Se poate monta clima pe astra h daca nu a fost prevazuta din fabrica cu aceasta optiune? A incercat cineva?
Skip ads

  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Smile da ... dar exista costuri foarte mari - 1500-2000 Euro
  • ALpinE1991

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2013

  • Mesaj Privat
auci. e bine si fara Smile)
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ba fi serios cu 1500-2000e ai tai......Pai la banii aia iei o masina cu totul din anglia!
@ALpinE1991 nu stiu sigur cat costa,dar daca iei piesele din dezmembrari te duce maxim 500e.Plus ca din astia mai recuperezi ceva daca vinzi piesele ramase de la tine in urma conversiei!
Ca pret nu e mult,atata doar ca e multa munca fizica si migala.....
Skip ads

  • ASB
  • Suspendat
  • 9 mesaje
  • din 28 Nov 2013
  • Astra 2006 Z17DTL
  • Bacau
  • ASB

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Aculta sfaturile celor care vorbesc in cunostiinta de cauza.Nu se merita. Ca pret al pieselor ar trebui sa fie pana la 1000 E.Vorbesc numai de piese ca oricum ca manopera oricum nu-ti face nimeni eventual vreun pasionat.
Dupa achizitia pieselor masina va ajunge in starea asta

Trebuie mare grija la demontare/montare sunt foarte multe clipsuri care se rup ,fapt care aduce de la sine scartaitul bordului etc.
Parerea mea ca de banii pe care ii dai pe piese mai bine iti iei un CID (display mare color ) eventual ii pui o folie neagra , un set de jante aliaj etc, un pilot automat etc.,senzori ploaie lumini etc.
Oricum eu nu consider un avantaj climatronicul, prefer un pilot automat , un display mare color etc.
O zi buna.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Costurile sunt intr-adevar mari, mai ales de la trecerea fara AC sau AC simplu la climatronic, trecerea de la SAC (clima semiautomata) la ECC (clima electronica) este mai permisiva. Pe langa faptul ca ai nevoie de DOUA masini si sa le faci bucati pe ambele, apoi sa muti de pe un pe alta ...nu e treaba pentru oricine decat pentru un pasionat sau pentru multi bani ($$$) = muulta munca, pricepere si mult timp !
Votez pentru A VINDE masina fara AC sau AC simplu si a cumpara din start cu SAC sau ECC !

CristianTM.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Aici sunt si eu de acord cu @CristianTM,dar daca totusi iti place asa mult masina ta si te ambitionezi sa o faci sa stii ca se face.
Eu am facut chestia asta la un BMW e46 si mi-a iesit perfect.Bine,am fost ajutat de un prieten si cu muuuuulte sfaturi prin telefon de la cineva care mai facuse asta de mai multe ori.Si exact asa am fost si eu "incurajat" la inceput.....Ca e greu,ca e mult de munca,ca e foarte scump....etc.Dar tineam prea mult la masinuta ca sa o vand si m-am ambitionat sa o fac!In final m-a dus vreo 800-1000lei (prin 2010) ca pret.Iar ca munca e ceva titanic!Trebuie foarte multa atentie si finete.Ca daca esti "taran" si tragi de piese....prafu se alege!In mod normal pentru cine stie se face cam in 10 ore.Eu am facut-o in vreo 3 zile,lucrat cam 8-10ore/zi.
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Tocmai am discutat in service (opel-Ploiesti)- costul estimativ cu montare cu piese origine - 3500 euro echivalent - 15600 Ron , o sa va anexez si devizul in cursul zilei de astazi .

Nu doresc sa va "incurajez" dar problema se pune si la timpul,disponibilitate de a astepta sa ti se faca aceasta modificare .

Multa bafta celor care doresc sa faca aceste lucrari!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@photo.csp, devizul ala nu e foarte relevant. De ce? Din simplul motiv ca cei de la service vin cu piese noi. Stii cat costa un compresor nou? Da' unu' sh?
Intr-adevar, daca vrei cu piese "de nou" mai bine iti vinzi masina, mai pui aia 3500 EUR, si iei una mai noua, mai dotata...
Operatia se poate face cu ~1000-1500 EUR, folosind piese din dezmembrari. Insa chiar si la pretul asta... mai bine vinzi masina si iei alta Smile
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Stii cat costa un compresor nou? Da' unu' sh?

"JE" - pozitia ta de moderator nu cred ca ar trebui sa te comporti superior -
| Dar unul SH ?|
- daca este sa mergem pe corectitudine verbala ....

Iti spun ca cunosc piata auto cat cea de ocazie cat si cea noua , plus si piata pieselor auto ,
Eu am dorit sa ii comunic colegului un deviz pentru transplantul din A.C. in Climatizare automata ,
Te rog in primul rand sa ne pastram distranta verbala! si sa vorbim de acelasi nivel -

Te respect asa cum ma respecti !

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Inca o data,o masina de anglia completa si in stare perfecta de functionare costa in jur de 2000e.Toata masina!
Pai cum sa dai si 1500e cum zicea @Je pe instalatie cand la banii aia iei aproape toata masina si iei orice piesa vrei tu de pe ea?Nu mai zic ca daca o vinzi pe bucati scoti si banii de clima inapoi!
Daca vrei piese noi,montate in service de "figuri",da,probabil o sa coste 3500e,dar daca iei toata instalatia de pe alta masina si ti-o face un mecanic bun,nu ajungi nici la 20% din suma aia!
  • ALpinE1991

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. Deci sa inteleg ca nu are rost. Cel putin eu nu sunt de acord sa demontez tot interiorul masinii sa pun clima. Credeam ca e mai simplu putin.. Ma voi orienta spre CID color ca jante am, folie am, pilot am etc Smile) o sa prezint si eu masina la "Ai un opel?" dar saptamana viitoare ca acum nu am timp. Si la CID tot asa multa demontare/montare, migala etc este?
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu e multa, in 30 minute, nu ai ce face ! Dar personal EU cred ca costurile pentru un ecran color + HU sunt prea mari pentru ce ofera. Si acolo votez sa cumperi o masina de anglia cu dotari, scoti din ea multe piese de rezerva , plus restu la vanzare.
Repet: Personal 500-600 euro pe jante misto si anvelope DA ! Pentru un display .... WTF?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cu jantele alea de 500-600 euro dai intr-o bordura, intr-o groapa, mai te sifoneaza careva...pe cand la display color te uiti toata ziua Wink

CristianTM.
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pe mine m`a costat undeva in jur de 1100 RON upgrade-ul de la A/C la ECC. Cu toate piesele, montaj si umplere cu freon. Nu stiu cat de mare este diferenta la Astra H (Half Can vs Full Can), dar sumele de pe aici mi se par astronomice, sa fiu sincer...
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ASB a scris:
Oricum eu nu consider un avantaj climatronicul, prefer un pilot automat , un display mare color etc.
O zi buna.


Pai ia mergi la drum intins vreo 4-5 ore legate cu AC si apoi probeaza returul cu o masina cu Climatronic. Cred c-o sa-i vezi avantajele imediat. Mai ales in faptul ca nu te opresti la farmacie dupa cateva ore de condus ca sa-ti iei pastile de raceala Smile
Eu n-as mai renunta la Climatronic nici mort. Nu-mi mai cumpar masina cu AC in viata mea, dupa ce am testat ani buni Climatronicul si am vazut diferentele fata de AC.
  • filosoful

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Dar de la ECC la climatronic care e diferenta?Eu am astra j.VIN code spune ca e "electronic air conditioning "-asta ce inseamna? Ca am ECC? Butonul rotund nu e marcat cu cifre ci cu rosu si albastru...deci nu e climatronic.
Ce piese ar trebui sa pun pt a o face climatronic?
Spre exemplu un panou climatronic sh se da cu 100 euro.Ce ar mai trebui? Ca doar nu schimbi doar butoanele...
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
cam ce ar trebui schimbat pentru clima semiautomata, nu climatronic? banuiesc ca este mai simplu asa
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cum adica semi automata? Din cate stiu eu la astra h sunt doua variante: 1. a/c normal (fara buton de auto) 2. climatronic (cu buton de auto care mentine temperatura constanta cat o setezi tu).
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
mai exista una intre ele, cu gradatie pe butonul central
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR