Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sileticu, nu au functionat in ilegalitate. Dupa 24 aprilie li s-a suspendat, de catre militia romana, autorizatia de functionare.
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@jE, de ce n-ai mutat si intreaga discutie aici, inainte de-a o inchide? Erau detlii pe care poate ar fi trebuit sa le cunoasca cat mai multi, ar fi ajutat.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca tot ce scria acolo se regaseste si aici, cu modificarile suferite de-a lungul timpului si cu exemple concrete. Acolo nu era decat o copiere a unui articol de presa.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:Eu am castigat un proces cu ei exact pe acest viciu procedural. Viciul este constatat daca ai fost inregistrat de politistul aflat in masina si esti oprit peste 1-2-3 km de un alt politist, caruia primul i-a transmis prin radio viteza.
In situatia asta, agentul constatator este cel din masina cu radar, si, conform legii, el trebuie sa-ti intocmeasca si P/V-ul. Al doilea n-are calitate, deci p/v-ul e lovit de nulitate absoluta.
Trebuie insa sa faceti mentiunea in p/v, in nici un caz sa nu plecati fara a-l semna sa fara a face obiectiuni.

Pai si in cazul asta ce ar trebui sa scriu la mentiuni? Care ar fi formularea corecta?
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Dan56 daca poti sa raspunzi la intrebarea mea pana nu te suspenda iar...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand trebuie sa legitimezi politistul, sa te asiguri ca numele celui ce te-a oprit este trecut si in procesul verbal.
In ce priveste mentiunile, nu este un text standard ci formulezi tu asa cum iti vine inspiratia dar trebuie sa reiasa ca ai fost oprit de un agent constatator in alt loc decat cel unde s-a produs contraventia si el nu putea sa constate savarsirea acesteia cu atat mai mult cu cat nu avea radar. In contestatie mai ceri sa-ti fie comunicat atestatul de operator radar al celui ce a intocmit procesul verbal, avizul metrologic al aparatului cu dovedirea legaturii dintre seriea mentionata si constatare precum si raportul agentului referitor la modul de constatare.
Eu am postat in acest topic hotararea judecatoresca prin care am anulat ultima amenda pentru depasirea vitezei, amenda primita in judetul Valcea la 14.01.2008.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gabi, in primul rand multumesc pentru sprijinul acordat si asta cu toate ca tu nu prea stapanesti bine la V6 Wink , dar ti-ai dat toata silinta si ai reusit.

In al doilea rand ar fi bine sa formulezi tu un model de contestatie motivata corespunzator, la care sa se poata adapta fiecare dintre noi, ca sunt sigur ca multi o sa zica "Doamne ajuta-i!"
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Furdui, am sa pun deseara, cand ajung acasa, contestatia mea din 2008. Pun si ultima pagina din sentinta, unde apare motivarea sentintei, facuta de judecator.
...M-a speriat @Negreanu cu amenintarea cu suspendarea Wink Rolling Eyes Laughing
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pai @dan56 de maine esti suspendat Wink
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=81558
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
spunea cineva pe topic-ul celalalt, inchis, caci trebuie sa fie 2 politisti la constatarea contraventiilor, unul cel care constata iar celalalt ca martor.

Tin sa va contrazic, caci conforum Codului de Deontologie al Politistului si a legii in vigoare privind statutul politistului, politistul aflat in exercitarea atributiilor de serviciu nu poate fi martor la o constatare de acest gen.
  • Maniacu86

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Stiu ca e putin offtopic, dar mai stie cineva daca radarul fix din localitatea Vanatori de langa Sighisoara mai este activ? Nu de alta dar sa stiu daca predau permisul.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Deocamdata este oprit. Trec des pe acolo si mereu o calc prin zona.
Atentie, politia sta inainte de intrarea in sighisoara, la trecerea la nivel cu calea ferata.
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
AZI am vazut ADEVARATA CRETINATATE IN CARE se scalda politia rutiera romana.

nu mi-a crezut ochilor dar ce am vazut a fost cu adevarat REAL.
cum vii dinspre Tecuci spre GL e com. Sendreni ,dupa ce treci de aceasta com. mai sunt 4-MAXIM-maxim 5 KM pana la intrarea in localitatea GL.
ei bine ,nu mai putin de 4 [PATRU ] RADARE erau amplasate pe aceasta distanta.4 [PATRU] mcv-uri in 4 KM.KM SI RADARUL.

no mai comment
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
victor soare:Eu cred ca nu au fost deloc cretini.pentru ca in general dupa ce treci dupa primul radar,ii dai talpa ca zici ca nu mai e niciun radar prin apropiere si este foarte posibil sa il iei pe urmatorul care este la 1km.oricum 4 radare in 4km este un pic cam exagerat.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sa-mi fie cu iertare dar merg si eu olecuta pe drumurile patriei Very Happy
asa ceva e de cartea recordurilor ,zic eu.ce-i drept erau cate 2 pe sens si asa e cu talpa ..... Very Happy
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Confirm si eu cele spuse de colegul @victor soare . Sad
Numai ca a mai e o mentiune :la primele dinspre capete era coada ca la circ . Very Happy
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut Victore,ai o versiune cam veche la cartea recordurilor. Razz


Distanta intre ele este de maxim 200m.
Am o cunostinta care ²le-a muscat² pe toate 3. Shocked
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am onoarea Domnu

din pacate din poza dvs.se vad alte asfalturi si infrastructuri.nu se pune
Very Happy
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Salut Victore,ai o versiune cam veche la cartea recordurilor. Razz


Distanta intre ele este de maxim 200m.
Am o cunostinta care ²le-a muscat² pe toate 3. Shocked


Daca am avea noi asa ceva ar iesi scandal national. Gresesti, platesti! Era o vorba...

De fiecare data cand calcam stramb ne ca... pe noi si aruncam pe altul, e mai usor. Referitor la posturile de ceva mai sus.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Autodenunt de prostie:

Mergeam linistit spre partea muntoasa a tarii, dinspre b spre bv.
La sensul giratoriu de la intrarea in ploiesti, cel cu LUKOIL, la iesirea din sens spre statiuni, aparat radar.
Dupa 500m ma opreste Garcea , i se comunica viteza prin statie(83 km/h) si garcea face talente ca ar fi zona de 30 km/h. Boul(adica eu) pune botul si pregateste o spaga de 50 lei, garcea preagateste amenda regulamentara de 70 lei.
Sa nu faceti ca mine!

Pe PM pot aduce acte doveditoare(prostia nu se poate dovedi)

Daca ultimul cod mai e valabil si agentul constatator trebuie sa fie acelasi cu cel care completeaza hartiile, am luat o extrem de multa multa multa, multa
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR