Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Acolo chiar e limitare 30, e o trecere de pietoni.
Ma mir ca nu stiai de zona aia, e unul din locurile favorite ale politiei, pe locul doi dupa pasarela din Romanesti.
Skip ads

  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Fara nici o legatura cu postul de mai sus, DOBA IULIAN

Scuza-ma, eu postez de acasa, din Bucuresti, adica am trecut pe langa locul respectiv. Garceii erau la iesire din sens, dupa vreo 200m. Mi se pare ireal sa prind 83km/h la iesire din sens(unde era restrictia)

Mai tarziu:


"Acolo chiar e limitare 30, e o trecere de pietoni.
Ma mir ca nu stiai de zona aia, e unul din locurile favorite ale politiei, pe locul doi dupa pasarela din Romanesti."

Inca o data, ma scuzi, in toate sensurile e limitare la 30km/h. Mi se pare ca ai acelasi discurs cu domnul pomenit mai sus. Va cunoasteti?


Ultima modificare facuta de cristian_ la Sam 03 Mar, 2012 1:56 am
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vik71 a scris:sa-mi fie cu iertare dar merg si eu olecuta pe drumurile patriei Very Happy
asa ceva e de cartea recordurilor ,zic eu.ce-i drept erau cate 2 pe sens si asa e cu talpa ..... Very Happy


Parol mon cher de la iesire de pe tentativa de A1 pana pe Valea Oltului am prins : 3 MCV 2 Logan neinscriptionate precum si 2 VW Passat , si era o relaxata zi de joi . Radeam ca prostul si imi aduceam aminte de bancul armata Somaliei ...
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Faza e ca se pun astia la 5 km unul de celalalt si nu te ia cu radarul ci va calcula din timpul facut de tine de la masina1 la masina2 viteza cu care ai circulat pe aceea portiune de drum.Si daca ai limitare de 70(exemplu)si tu ai scos o medie mai mare esti taxabil.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca glumesti OPTIMUS! Smile Descrie step by step ce trebuie sa transmita agentul din prima masina pe langa care treci si ce trebuie sa faca cel din a doua masina.... in conditii de densitate normala a traficului.... Cred ca metoda asta tine doar la cei care sunt paraleli cu legislatia si merge aplicata doar celor cu permise pe naspa, gen Pitesti. Smile
Chestia asta se poate face cu camerele fixe de pe DN1, numai ca este ilegala, sanctiunile fiind doar cele cuprinse in "perimetrul vizual" camerelor si nu calcule de timp/spatiu si alte avioane... Smile
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Varianta spusa de Optimus face parte din noul proiect propus de politia romana. Inca nu se poate aplica, face parte dintr-o strategie pe termen mai lung.
In alte tari, pot spune precis ca in Elvetia este valabil, asa se procedeaza.

Cristian, tu cu cine te certi?
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Asa e.Va fi inclus in noul cod rutier.O fii garcea prost dar pe o anumita distanta va calcula viteza masinii,si daca ai depasit limita de viteza esti bun de plata.
@D_M_G nu glumesc deloc.Cum a scris si aco_008 in alte tari se foloseste metoda.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Varianta spusa de Optimus face parte din noul proiect propus de politia romana. Inca [...]

Pe termen mediu, cei 4 politisti ce fac pe radarul vor fi mai scumpi decat un radar fix, la nivelul solului, cum am vazut in Franta. Si mai pasibil la a lua spagi sau a sta la pleazna, fara sa aiba ordin de servici.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asta e din filmele cu prosti. In primul rand trebuie sa existe un organism care sa masoare si sa certifice distanta exacta dintre radare, apoi ora sa fie calibrata identic. Apoi daca tronsonul de drum supravegheat trece prin diferite limitari de viteza sa vezi atunci calcule. Nu va exista soft care sa poata face aceste calcule daca tronsoanele de drum vor fi mereu altele. Pai astora le va lua o zi intreaga pana aranjeaza radarele mobile pentru o panda.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca vor adopta aceasta masura in viitor, procesarea datelor devine posibila numai in mod electronic/computerizat, varianta militienilor in traseu fiind exclusa total! Dar sa traim pana cand se va adopta! Imaginati-va doar pe DN 1 la ceas de trafic mediu, ce ar putea face doi militieni situati la 10Km intre ei... Smile Sa transmita primul numerele masinilor de pe un sens, ora exacta pentru fiecare masina, etc. celuilalt, iar ultimul din aceasta ecuatie, sa calculeze electronic sau de mana viteza...! M-a pufnit rasul deja... Smile Am avea primii militieni robocop de pe mapamond... Smile Normal ca asemeni altor aberatii propuse si asta este o abureala!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
DMG, fara suparare, da' nu toata lumea a ramas la calculat cu pixul pe caiet dictando.
Vor fi camere de supraveghere, conectate la un sistem capabil sa recunoasca numere de inmatriculare si etc. De exemplu in otopeni, un set la pasajul de la aeroport, altul la pasajul pietonal de la lukoil. Toata distanta are limita de 70....
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Aceasta masura ca sa isi arate eficienta trebuie sa fie implementata pe distante mari. Asa, intr-o localitate, cam acelasi lucru obtii cu 2 radare simple. Probabil mai trebuie dati niste bani pe la firme gen UTI si altele.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
zici tu?
pai iti fac o gluma de asta si te fac sa nu depasesti viteza legala in intreaga localitate. 2-3 km, cati o avea. Pun pe DN1 cate o pereche de camere la intrare si iesire in fiecare localitate, si ai rezolvat problema raliurilor si a celor care merg cu 100 la ora prin localitate.
De ce iti trebuie distante mari?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In localitatile mari nu prea merge treaba, mai prinzi un semafor, o trecere de pietoni, acorzi o prioritate. Iti creezi astfel rezerva sa poti sa-i dai Laughing


Ultima modificare facuta de aco_008 la Dum 04 Mar, 2012 12:02 am
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:zici tu?
pai iti fac o gluma de asta si te fac sa nu depasesti viteza legala in intreaga localitate. 2-3 km, cati o avea. Pun pe DN1 cate o pereche de camere la intrare si iesire in fiecare localitate, si ai rezolvat problema raliurilor si a celor care merg cu 100 la ora prin localitate.
De ce iti trebuie distante mari?

jE, e chestie de matematica. Daca localitatea e "lunga", e si importanta deci are multe treceri de pietoni/limitatoare de viteza. Rezultatul: e absolut inutil acest sistem. Cat incetinesti/opresti la ele recuperezi pe urma. Cool
Mai ramane localitatea "scurta"(2 km) cu 2 camere de supraveghere radar.
Prima trebuie pusa la cel putin 100 de m de intrarea in localitate, a doua pusa sa zicem chiar la iesirea din localitate(limita maxima). Deci din cei 2 km iti mai raman 1.8 km de manevra.
Dupa ce trecem de primul radar incepem sa o calcam. Din aia 1.8 km mai scadem cel putin 100-200 m(spatiul de franare+teama ca nu stiu cat bate al doilea radar). Imi mai raman 1.6 km de accelerare.
Daca luam o masina de putere medie(sa zicem un Vectra B de 2 litri), rezulta ca distanta de accelerare de la 50 la 110 km/h e de aproape 500 m. Daca vorbim de 120 km/h sunt deja 780 m(calcule aproximative, sper ca nu am uitat toata matematica, fizica si informatica din liceu cand eram olimpic international la ele Mr. Green ).
Acum intreb si eu. Decat sa mai dea nu stiu cate sute de mii/milioane de euro pe aceste sisteme nu ar putea lasa radarele existente in functiune si ar adauga un limitator de viteza la mijlocul localitatii la o trecere de pietoni de la scoala/primarie si ar rezolva problema?
Daca ar fi puse pe distanta de 50 km atunci ar rezolva problema, fiind obligat sa mentii regimul de viteza sau sa opresti sa bei o cafea.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
S-ar complica inutil. Poate regimul de viteza este diferit, caz in care ar trebui sa-ti calculeze media de viteza pentru portiunea respectiva de drum. Plus trecerile de pietoni sau alte opriri. Cu ce ii incalzeste daca soferul opreste sa-si cumpere un mar de pe marginea drumului, apoi o calca-n draci, iar in final e in cifre? Ma rog, despicam firul in patru acum, mai mult sau mai putin relevant; dat fiindca scenariile astea se pot intampla cu sau fara astfel de camere/radare.
Uite alta idee, daca tot vor cai verzi pe pereti: sa ne oblige sa montam gps-uri pe masini, sa identifice si sa urmareasca fiecare masina prin satelit. Le-ar fi mult mai usor sa te prinda in offside, fara camere, fara radare si alte sorcove. Very Happy (pamflet, in zilele noastre!)

Camere fixe, din loc in loc, si termina balciul. Ca in multe alte tari vestice/nordice. De ce sa fim exceptia si sa complicam inutil lucrurile? Toate astea, la pachet cu autostrazi si drumuri bune, sa nu-ti mai toci nervii uitandu-te la ceas. Reinventam roata in spiritul mioritic...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu jE! Nu-i cu suparare...am scris in context de pamflet! Ma tem sa nu fim nevoiti in viitor sa ne montam trakere GPS obligatorii...Smile Scopul acestor legi si investitii fiind aducerea de bani la buget, ne putem astepta la orice in tara asta a aberatiilor unde actualmente si un porc sau gaina...au drepturi mai multe decat o fiinta umana! Smile
Nu trebuie sa ne mai mire nimic....
Retin ca pe anumite portiuni exista viteza minima obligatorie...daca opresc intre cele doua "puncte de control" si ei calculeaza ca am incalcat aceasta prevedere...ma vor amenda? Smile
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca s-ar folosi calculul vitezei medie sigur nu s-ar face pe kilometri ci pe sute de metri in cel mai bun caz.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daniel, tu o tot dai cu radare si bla
man, e vorba de camere. Punct. Camere de alea pe care le poti detecta doar vizual, ca detectorul nu o sa iti baune la ele, si asa mai departe.
Si de aici treaba ii simpla. Vei avea doua situatii:
- eu, ca primar, montez o camera de monitorizare a traficului la primarie. O pun sa fie vizibila si etc. Tu, ca sofer, ai de unde sa stii ca aia e doar camera de supraveghere si nu face parte dintr-un sistem de asta de masurare a vitezei?
- eu ca primar/whatever montez un astfel de sistem. Pana se prinde lumea ca am montat treaba asta (incep sa primeasca amenzi, etc) eu amortizez investitia. Si de acolo incolo stiu ca romanii or sa circule cu viteza legala pe la mine prin sat, sa admire frumusetile comunei, sa se opreasca eventual la birtull din centru sa bea o cafea....

Toata lumea injura radarele, ca stau politaii la panda si etc, si isi cauta justificari pentru faptul ca incalca legea. Ca nu avem autostrazi, ca tralala. Mai baieti si fete, conduceti legal. Si daca nu o faceti, nu mai umblati atata sa va gasiti scuze.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris: daniel, tu o tot dai cu radare si bla
man, e vorba de camere. Punct. Camere de alea pe care le poti detecta doar vizual, ca detectorul nu o sa iti baune la ele, si asa mai departe.

jE, principiul e acelasi. Eu am dat exemplul cu radarele pentru ca faceam comparatia cu cele existente. Spuneam ca sistemul asta e la fel de eficient ca 2 camere radar simple/cu bucla inductiva. Nu mai trebuie cautate alte metode sa ingrosam anumite bugete pe motiv ca aducem cine stie ce tehnologie.
jE a scris:Si de aici treaba ii simpla. Vei avea doua situatii:
- eu, ca primar, montez o camera de monitorizare a traficului la primarie. O pun sa fie vizibila si etc. Tu, ca sofer, ai de unde sa stii ca aia e doar camera de supraveghere si nu face parte dintr-un sistem de asta de masurare a vitezei?
- eu ca primar/whatever montez un astfel de sistem. Pana se prinde lumea ca am montat treaba asta (incep sa primeasca amenzi, etc) eu amortizez investitia. Si de acolo incolo stiu ca romanii or sa circule cu viteza legala pe la mine prin sat, sa admire frumusetile comunei, sa se opreasca eventual la birtull din centru sa bea o cafea....

Tu, ca primar, nu esti abilitat sa montezi acele camere. Iar Politia Rutiera anunta coordonatele camerelor fixe(pentru ca asta e si scopul lor, de preventie) si sunt oferite ca POI-uri de toti producatorii mari de harti GPS. Efectul va fi fortarea notei pe celelalte tronsoane de drum nesupravegheate cu cresterea numarului de accidente/victime.
jE a scris:Toata lumea injura radarele, ca stau politaii la panda si etc, si isi cauta justificari pentru faptul ca incalca legea. Ca nu avem autostrazi, ca tralala. Mai baieti si fete, conduceti legal. Si daca nu o faceti, nu mai umblati atata sa va gasiti scuze.

Eu nu imi caut scuze. Am recunoscut mereu ca incalc frecvent limitele de viteza si daca ma prind asta e. Insa cum imi mor pacientii pe capete pentru 200 RON cat e o albumina, ma doare cand banii sunt aruncati aiurea. Daca numarul global de accidente/victime va creste(vezi cazul Anglia), as vrea ca si contribuabil sa stiu cine isi va asuma responsabilitatea pentru asta. In traditionalul spirit romanesc, mai mult ca sigur Sfantul Duh.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR