Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daniel, cauta nitel motivele pentru care s-a suspendat utilizarea radarelor fixe care impanzisera tara (mai putin cele de pe DN1). Primariile au acordat contractele de instalare si gestionare fara licitatie. Problema a fost ca au fost FARA LICITATIE
Ce vreau sa zic, primariile pot sa gestioneze treaba asta. Contract pentru instalarea sistemului, tehnic e administrat de cineva, datele ajung la politie, care taie amenzile, amenzile merg la bugetul local al localitatii pe raza careia s-a petrecut contraventia, firma care gestioneaza sistemul primeste cota parte. Ma rog, asta era schema la camerele fixe.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE, din partea mea pot sa puna radare/dispozitive de masurat viteza in fiecare localitate. Dar sa le puna pe cele mai ieftine care isi indeplinesc rolul(acela de preventie). Aseara la Realitatea pare-mi-se, erau prezentate aceste sisteme ca fiind performante(astfel incat doar 2-3 firme romanesti fiind capabile sa le monteze) si desi sunt foarte scumpe sunt foarte eficiente. Dupa ce ca suntem vai de mama noastra, am ajuns sa platim si amenzile in parteneriat privat, ca in loc de un contract de intretinere fix noi trebuie sa dam cota parte. O sa ajungem sa platim si impozitele in parteneriat privat ca nu stiu ce firma a dat 3 Pentium-uri 4 la Directia de Impozite si Taxe.
  • alexakonstantin

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Sincer nu vad rolul acestor radare fixe, doar avem destui politisti si echipamente, ce rost are sa mai cheltuim banii si pe cele fixe?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In Italia, pe autostrazi exista acest sistem. Care e foarte bine semnalizat, iti zice ca ai prima camera, care face foto la toate masinile care trec, apoi te anunta de a doua camera, si iar face foto. Apoi exista un soft care calculeaza automat viteza masinii intre cele doua camere. Intre cele doua puncte ale celor doua camere nu exista nici o iesire de pe autostrada, peco, parcare, etc.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
da asa e.dar in italia scrie asa mare ca e radar/camera incat doar daca esti chior,prost sau vrei neaparat iei radar.
nu am vazut politisti cu radar ascunsi in boscheti.
sa mai spun ca vesticii au autostrazi? din alea cu 2/3 benzi pe sens. si ca in nici un caz nu faci 8-9 ore pe 450 km.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Aia si vroiam sa subliniez, ca e pe autostrada unde intradevar poti calcula cum trebuie viteza intre doua puncte. La noi unde?!?
Oricum, ramane CB-ul! Very Happy
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Tu, ca primar, nu esti abilitat sa montezi acele camere. Iar Politia Rutiera anunta coordonatele camerelor fixe(pentru ca asta e si scopul lor, de preventie) si sunt oferite ca POI-uri de toti producatorii mari de harti GPS. Efectul va fi fortarea notei pe celelalte tronsoane de drum nesupravegheate cu cresterea numarului de accidente/victime.

Daniel,o intrebare simpla:DN1 Brasov-Bucuresti X camere fixe(ce apar ca POI pe GPS),Brasov-Cheia-Bucuresti tot cu camere.Atunci de ce e aglomerat prima varianta in fiecare weekend?De ce mor oameni nevinovati pe aceea portiune?
Daca ar fi camere de supraveghere a traficului(cu infrastructura aferenta),si "jmecheri" ce fenteaza legea ar fi trasi la raspundere,
crede-ma nu ar mai muri oameni nevinovati.
Si eu mai incalc legile de circulatie,dar daca sunt prins de radar sau garcea imi recunosc vina si platesc.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
OPTIMUS a scris:Daniel,o intrebare simpla:DN1 Brasov-Bucuresti X camere fixe(ce apar ca POI pe GPS),Brasov-Cheia-Bucuresti tot cu camere.Atunci de ce e aglomerat prima varianta in fiecare weekend?De ce mor oameni nevinovati pe aceea portiune?

OPTIMUS, nu am inteles ce ai vrut sa zici. Accidente se petrec nu numai din cauza vitezei.
Cum spuneam mai sus, sa puna camere din 100 in 100 m dar sa le puna pe cele mai ieftine.
Pe mine ca si contribuabil, ma intereseaza doar ca aceste camere sa oblige soferii sa respecte legea nu sa fie cele mai performante din lume ca sa imbogateasca cine stie ce firma din acest motiv. Daca 10 camere radar simple(acum exagerez) sunt mai ieftine decat acest sistem si la fel de eficiente sa le puna pe alea. Sa fie stalpul si camera. Very Happy La fel ma intereseaza ca banii incasati de la aceste camere sa intre doar in conturile primariilor.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu! prima data sa faca sosele,autostrazi. multe cu multe benzi. sa nu mai fac 5 ore piatra-bucuresti, 8-9 ore piatra-oradea, 5 ore piatra-cluj.
dupa ce termina cu strazile si merg si eu decent pt taxele pe care le platesc, abia atunci sa puna camere din 5 in 5 m.sa fie semnalizate ca la prosti. si punctul de amenda sa fie 50% din salariul minim.
masina mea consuma cel mai bine la 110-130. imi convine. promit sa vand si cb-ul.merg legal.

statul numai sa ia cu ambele maini , sub diferite forme.dar de dat... mai putin ca nu sunt bani.
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Daniel era o intrebare pe aceasta tema:Efectul va fi fortarea notei pe celelalte tronsoane de drum nesupravegheate cu cresterea numarului de accidente/victime.
DN1 daca ar fi supravegheat si aplicat amenzi usturatoare cum trebuie la smecheri care forteaza nota,nu ar muri oameni nevinovati.Pe la Cheia e mai cu curbe,si Haudiul nu poate sa vireze?

@marian_sro +1
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
OPTIMUS, pana la urma unde sunt mai multe accidente? Pe DN1 sau DN1A? Nu stiu si nici timp nu am sa caut.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ce mai ziceti ca ieri a prins un oltean de VL in judetul Sibiu pe la Saliste cu 206 km/h pe drum de 110...
i-a dat amenda si suspendat carnetul 3 luni si atata. Putoiul de 23 de ani avea BMW clasa 7 si carnetul din 2008 si era la a 10-a abatere de viteza... pai la ala i-as lua carnetul definitiv...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR