Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Black1e

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua..Sunt posesorul unui Opel Frontera B 85 kw 2002 2.2 DTI de anul trecut si am semnalat niste probleme la cutia de viteze.In treptele 1 si 3 imi "agata" iar in marsarier imi intra foarte greu.Azi am mers la o mica plimbare pe zapada si surpriza..dintr-o data am auzit un carait dupa care masina a incetinit.Acum o bag in viteza dar nu pleaca de pe loc.Imi puteti spune ce parte a ambreiajului ar trebui schimbata,sau trebuie comandat intreg kitul? Multumesc anticipat!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Asta poate sa iti spuna doar mecanicul dupa ce da cutia jos.Un disc de ambreiaj de B e cam 400 ron,iar kitul complet 1200-1500 ron.
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Daca nu mai intra in viteza e rupta placa de presiune, daca ambreajul patineaza e discul ... schimba tot kitul (placa, disc si rulment) ... si sa speri ca volanta e ok
  • Black1e

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Kitul nu ar fi o problema totusi..L-as schimba dar de volanta imi e frica.Am dus-o la mecanic si in aceasta seara imi da verdictul.Revin cu edit!
Skip ads

  • Black1e

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Edit: Am dus masina la un mecanic si mi-a schimbat discul de ambreiaj,spunandu.mi ca doar acesta este defect.Insa in viteza tot nu intra iar de pe loc tot nu pleaca.I-am spus sa arunce o privire la cutia de viteze si surpriza din nou Smile)...Mi-a spus ca sincronul e dus si pot comanda doar unul original.Imi puteti spune un pret pentru aceasta piesa si un site de pe care sa il pot comanda? Multumesc anticipat!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ma indoiesc ca ii va da de cap..Si ma indoiesc si mai tare ca e sincronul.In orice caz,daca e din cutie,mai bine o schimbi cu totul.

PS-si vezi ca "EDIT" e cand modifici mesajul,nu cand faci altul..Merge sa-l editezi timp de 1 ora,apasand (evident)pe "EDIT" (coltul din dreapta sus,langa semnul exclamarii)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR