Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara,

Am urmatoarea problema.

Am un Opel Vectra B, motor 1.6 16V, X16XEL. Masina nu prea e ingrijita si e folosita mai mult de un prieten. Eu am alta masina. Am cumparat-o acum 4 ani. Dupa 3 luni de la cumparare a aparut problema la EGR. Se ineca motorul la acceleratii, si alte simptome de EGR stricat. L-am schimbat cu unul SH. S-a rezolvat, dar dupa un 2 ani au aparut din nou problemele. Ba se aprinde check engine, ba nu, din nou se ineaca motoru la acceleratii puternice, nu l-am mai schimbat. Asa s-a mers cu ea. Motorul ca si la altii consuma ulei, deci trebuie sa fii atent la nivel. Prietenul asta al meu, macar ca l-am rugat sa fie atent la ulei, nu a verificat. Intr-o zi am luat masina sa car ceva cu ea ( e un break ), am constatat ca nu se mai ineca motorul, tragea bine chiar si la acceleratii puternice, parca isi revenise. Dar se auzea un sunet ciudat la motor. Am verificat uleiul si am constatat ca e uscat busonul Sad Am mers la o benzinarie, am completat cu 1 L de ulei si sunetul a disparut. Motorul lucra perfect, dar in shimb din nou a inceput sa se inece motorul la acceleratii! Deci conculzia este ca cand masina mergea cu ulei sub minim, nu se ineca, mergea normal. Dar cand am completat la nivel masina din nou are probleme! Care o fi cauza? Poate sa-mi explice daca stie cineva?


Multumesc
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil segmenti de ungere trebuie schimbati (asa parca se cheama). Masina merge bine, chiar foarte bine din cauza ca se arde si o cantitate de ulei ... Simptomele astea le avea si frate-miu la un polo.

S-a rezolvat cu o segmentare. Masina are ~320.000km, motor 1000cc, benzina. Spre surprinderea tuturor, motorul nu are nici o urma de uzura din cauza excesului de ulei, dar supapele de ungere era mancate, restul de piese in stare buna. Papa ulei de vreo 4 ani Smile Costurile daca nu ma insel au fost de ~200lei piesele, manopera moka.
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Pai si cand nu are ulei, nu ar trebui sa mearga mai rau masina? La mine papa tot uleiul si dupa incepe sa mearga masina bine. Ii torn ulei, iar se supara:)
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu ... depinde Smile

Teoretic, daca mai ai ungere prin motor (din cauza ca a fost inundat de ulei) o sa mai ai ungere si cand uleiul se termina. Probabil dupa 2-3-4km o sa inceapa sa bata tachetii si sa scoata tot felul de sunete. Incearca sa mergi la un test de compresie sa vezi cum iti iasa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR