Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
revin si eu cu o problema comuna cu alte masini vectra a si anume farurile mele sunt"chioare rau si asta si pe asfalt uscat caci pe cel umed nici nu se mai pune problerma de vreun pic de vizibilitate si asta chiar daca sunt reglate cum trebuie ce e drept nu intr-un service ci in fata la un perete .as vrea sa schimb becurile cu ceva mai puternice de 100w sau ceva de calitate, dar am gasit pe forum discutii pro si contra.rugamintea mea este ca cei care au avut problema asta sa imi impartaseasca si mie rezolvarea lor caci vine sezonul in care incep sa alerg destul de mult "batranica" si as vrea sa vad si eu mai bine drumul.mentionez ca farurile sunt bune si aici ma refer la lupa caci le-am schimbat acum1 an pe cel; de pe stanga .sunt deschis la orice sugestie in limitele bunului simt si daca nu sunt luat la misto. multumesc
Skip ads

  • RAMsys

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c16nz2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
philips am inteles ca sunt destul de bune .. alea mai scumpisoare...
bateria e ok.... daca e pe moarte sau ai prea multi consumatori , farurile pun capacu' mai ales faza lunga.... patesc si eu asa....
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
bateria o am de 2 saptamani ca aia veche si-a dat duhu dupa 6 ani si era si de 55kw iar asta este de 66 kw am masurat si incarcarea se este buna in parametri mi-=a aratat peste 14 iar consumatori in afara de casetofon altceva nu am adica statie sau cine stie ce "licurici" prin masina
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Colegu' sigur ai farurile matuite sau innegrite pe interior de nu vezi nimic.. Iar de becuri, vezi ca sunt becuri normale de 55w, dar cu putere de luminare marita fata de becurile normale. Sunt de la +50% > +90%, iar diferenta e foarte sesizabila. Singura problema ar fi pretul care este cam spre dublul unui bec normal...
Skip ads

  • classicfan

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu cu toate ca am pus becuri noi, farurile nu sunt matuite si nici oglinda lor nu mi se pare in neregula, dar sunt de varsta masinii. Bateria e ok si ea.
  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu cand am cumparat-o aveam becuri de 90w albastre si mi-au topit locasul unde se pun...Acum am philips de 50sau 55w parca nush puterea sigur si se vad destul de bine
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
nu sunt matuite sau altceva nici lupa nici geamul.nu cred ca sunt prea scumpe cele de 55kw dar mai puternice dar numai sa merite schimbul pentru ca pana la urma siguranta conteaza. si inca o intrebare unde pot regla farurile ca lumea si cam cat costa caci ,mi-a zis cineva ca vreao 150 lei ceea ce mi se pare mult pentru un banal reglaj din 2 surubele
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nicusor becurile de far se masoara in w(watt) nu kw.

Pe langa ce spune Dany
Eu cand am cumparat-o aveam becuri de 90w albastre si mi-au topit locasul unde se pun..
becurile de 100w sunt interzise.
Eu am Philips H7 X-treme Vision si sunt multumit de ele.
Sa nu te incante ideea de a cumpara acele becuri albastre; au lumina alba, dar pe ploaie nu vezi aproape nimic.
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
pai tocmai de asta nu vreau sa iau de 100w ca deja mi-a imprumutat cineva enule de 1000 si au o tenta albastra atunci cand lumineaza iar cand sunt stinse sunt multicolore .intrebarea mea este ce imi recomandati de 55w dar care sa lumineze bine caci inaintea celor de 100 am avyt unele normale de 55w parca si era nu vedeam mai nimic si am incercat si toate reglajele posibile la faruri
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am spus mai sus: Philips H7 X-treme Vision. Am auzit de la prieteni ca si OSRAM NightBreaker Night Breaker PLUS +90% LIMITED EDITION GOLD isi fac treaba excelent..
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
multumesc iar referritor la pretul acela de 150ron pentru reglare faruri cum ti se pare caci mie asa cum ammaispus mi se pare cam mare
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am platit 25 de lei la un service mare. In niciun caz nu ar trebui sa-ti ceara peste 50 de lei.
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
eee cam asa ma gandeam si eu in jurul sumei de 30 lei ca doar nu demonteaza nimis acum ramane de vazut.multumesc tuturor
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Cred ca deja este o problema la Vectra A cu lumina farurilor avand in vedere vechimea masinii si tehnologia din perioada fabricarii.Si eu aveam impresia ca am niste lumanari...Am schimbat geamurile farurilor cu unele noi,cele vechi fiind foarte ciobite,am curatat bine cu o carpa curata oglinda si am pus becuri Philips X-treme Power in locul unora No name de 8 lei/buc.Pot spune ca situatia s-a schimbat radical,parca s-a facut ziua... Razz Ca si costuri,geamurile 50 lei si becurile in jur de 120 lei.Nu agreez lumina de tip xenon cu tenta albastra,prefer ceva mai slab un pic,dar alb.
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
nici eu nu vreau nimic albastru ca pe ploaie e jale si asa cum am mai spus-a in primul post geamurile si lupa sunt curate doar ca am niste becuri proste si parca merg cu"lumanari " in loc de faruri (doamne fereste)
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mergi la un service regleaza farurile si pune pe masina becuri philips x-treme power.Eu le-am schimbat la mine si diferenta e considerabila.singura problema e ca sunt cam scumpe si din cate am inteles durata lor de viata e mai scurta.Nu pune becuri de 100w ca o sa arzi instalatia..cablurile se vor supraincalzi

PS am schimbat si farurile din cauza unui mic accident


  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca mai sunt si becurile H7 BOSCH Plus50, inclusiv unele mai puternice tot de la BOSCH.
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu orice bec as pune faza scurta are o tenta rosiatica. Am cumparat faruri si la fel se vede, cu becul in mana aprins se vede clar rezistenta de la faza lunga e alba iar cea de faza scurta inrosita. Proprietarul dinaintea mea a montat un cablu de la alternator la baterie (+) degeaba. Eu am refacut legaturile la masa insa fara nici o schimbare. Aveti vreo idee? In oras daca stau la semafor langa un vectra C (au farul ala cu lupa) zici a am pozitiile si atat.
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca am rezolvat, in spate la sigurante niste fire legate manual erau oxidate, deaia cateodata nici nu se aprindeau, acum sa vad pe ploaie cum va fi.
  • fizzano

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Si farurile mele fac tot asa..seara zici ca am doua lumanari in loc de doua becuri...voi incerca si eu alea osram..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR