Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • gab1
  • OP
  • 25 mesaje
  • din 12 Nov 2013
  • Astra 2002 x 16 xel
  • Bucuresti
  • gab1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut,,,am o mica dilema,, daca cumpar un rulment(SH) in 4 prezoane cu abs de pe o astra g (eu am caravan),se potriveste rulmentu daca e de pe o alta motorizare sau caroserie?
Mai pe scurt am gasit 1 rulment de pe o astra cu motor de 1.8,,pot sa-l pun la mine z16xe?
Skip ads

  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
gabi o problema asemanatoare am si eu cu un rulment pe fata, ideea este urmatoare daca cumperi sh nu stii cat de bun/uzat este de potrivit se potriveste adica trebuie sa fie in 4 prezoane, nou iti recomand de la SKF sau lemforder, urmeaza ceva mai slab TRW MOOG-290 lei, parerea mea nu ti-as recomanda sa iei un rulment deja rulat
  • troleu76

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
hai sa ti dau un sfat [ gab1] eu am luat un rulment marca starline am dat 220 lei si il am de un an si jumate si merge perfect
  • gab1
  • OP
  • 25 mesaje
  • din 12 Nov 2013
  • Astra 2002 x 16 xel
  • Bucuresti
  • gab1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2013

  • Mesaj Privat
asta e o solutie de moment, in vara o pun la punct, caut ceva sa ma tina pana in vara,,mai am mut de cheltuit cu ea in ianuarie treb sa o inmatriculez,,si sunt la pamant cu ``banutii``(vin dupa o experienta neplacuta,am investit peste 1000 e vara asta intr-o skoda fabia si intr-un final am fost nevoit sa o vand,pentru ca nu mai scapam de probleme,,din cauza asta caut ceva de moment sa vad daca se merita sa tin masina sau nu.Nu vreau sa investesc iar intr-o epava)
Sa revenim la subiect,poate ma ajuta cineva,,sa-mi explice daca se poate, sau nu sa pun un rulment de pe un alt model astra
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai grija ca daca este de pe alta motorizare si tip de caroserie e posibil sa ramai in drum la o groapa sau daca pui ceva mai greu in masina pentru ca nu a fost calculat pentru tensiunile respective. Daca pui de la motorizare diesel de 2 sau 2.2 si caroserie caravan la celelalte berlin sau hatch si motorizari inferioare merge dar altfel nu iti recomand. De asemenea asa cum spunea si cineva mai sus nu recomand niciodata second ca nu stii ce se poate intampla si tine cont ca roata se sprijina si ruleaza pe acest rulment. Recomand sa cumperi SKF nou (pe original asta este pus) si apoi stai linistit si in plus nu mai dai banii de 2 ori adica odata pe unul second si apoi pe unul nou. Oricum daca iei second nu il vei schimba in vara mai mult ca sigur ca vei zice ca atata cat merge merge si e o carpeala. Asa este romanul se pricepe la carpeli fara sa tina cont ca nu mai este Dacie si ca nu mai merge cu 60 km/h cu ea...
  • gab1
  • OP
  • 25 mesaje
  • din 12 Nov 2013
  • Astra 2002 x 16 xel
  • Bucuresti
  • gab1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut,,miky am avut ocazia sa am auto mai bune decat ce am in prezent,,stiu cum e sa mergi cu o epava de 10000 euro,si 1 de 2500 euro, nu vreau sa bag banii in ea, inca nu sunt decis daca o pastrez sau nu,,daca face figuri si mai cade cate ceva in urmatorii 2000 km o vand.
Multumesc pentru sfaturi
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
......si da-l dracu' pe cel care o va cumpara , ce daca isi va frange gatu' la 150 la ora din cauza unui rulment carpit ! Trebuia sa verifice , nu ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai, nu speriati omu'....
un rulment SH nu e un rulment carpit. Si rulmentul nu e consumabil.
Eu mi-am luat rulment nou, si a picat dupa mai putin de 2 ani. M-a prins in criza de bani, asa ca am luat un rulment SH, din dezmembrari. Si nu am nicio emotie cu el.
Si btw, era de pe alta motorizare...
@gab1, daca iei rulment SH isi asumi faptul ca nu ai garantie. Rulmentul, cand incepe sa pice, se aude, Cel putin cine are urechi de auzit, il aude...
Skip ads

  • gab1
  • OP
  • 25 mesaje
  • din 12 Nov 2013
  • Astra 2002 x 16 xel
  • Bucuresti
  • gab1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2013

  • Mesaj Privat
bh13ncu a scris:......si da-l dracu' pe cel care o va cumpara , ce daca isi va frange gatu' la 150 la ora din cauza unui rulment carpit ! Trebuia sa verifice , nu ?

Salut,,,tu ai incredere intr-un rulment SKN ``MADE IN CHINA`` DE 250-300 RON?
Hai sa fim realisti,eu am intrebat ceva si multi au raspuns altceva (un rulment ``bun`` e peste 400 ron,si sincer prefer un sh decat un, made in china la 200-250 ron)
Si nu isi frange nimeni gatu de la un rulment,,, Very Happy,eu am ajuns cu un golf 3 cu rulmentu praf in italia (aproape 600 km am mers cu rulmentu muci),bagam vaselina din 200 in 200 de km,,ce ai scris tu mai sus e deja desene animate Very Happy,,
P.S. sunt constient ca o piesa noua e ``noua``,,,insa eu in momentu de fata nu starlucesc financiar,,si cautam o ``portita`` mai low cost Smile
JE multumesc pt sfaturi
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
..atunci inseamna ca nu urmarim aceleasi desene animate si ca doar eu am vazut roti plecate cu tot cu fuzeta pe care s-a culcat masina, rulmenti gripati pana la albastreala sau sparti de s-au imprastiat bilele pe asfalt ..... asa cum in alt episod de desene animate in care am jucat chiar eu , s-a rupt capatul de bara luat de 3 zile fix in doua de zici ca era taiat cu laserul - nuca ramanand pe fuzeta si bara in caseta. Noroc ca nu aveam decat vreo 40 la ora si tot mi-am spart nasul de volan cand s-au incrucisat rotile.
Da, tu ai intrebat ceva si multi ti-au raspuns altceva - adica ce au crezut ei ca este mai important decat 2-3 sute de lei.
Evident, toti avem si pase financiare proaste, stai linistit nu esti singurul - dar eu cel putin nu ma joc cu franele si directia si nu din considerentul ca voi muri ca un stupid ....ci ca poate ma urc pe un om nevinovat.
In locul tau as pune un rulment original/de calitate ca doar n-o fi o avere si pana rezolv treaba asta n-are decat sa stea masina in parcare indiferent de urgentele mele.
Dar asta as face eu si e parerea mea subiectiva . In cazul tau decizia iti apartine.
PS - nu, nu am incredere in chinezarii. Am insa incredere in vorba aia ,,sint prea sarac sa-mi permit un lucru ieftin..
Toate bune.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
gab1 a scris:eu am ajuns cu un golf 3 cu rulmentu praf in italia (aproape 600 km am mers cu rulmentu muci),bagam vaselina din 200 in 200 de km,,ce ai scris tu mai sus e deja desene animate

.....sint tare curios pe unde bagai tu vaselina la rulment din 200-200 km
  • gab1
  • OP
  • 25 mesaje
  • din 12 Nov 2013
  • Astra 2002 x 16 xel
  • Bucuresti
  • gab1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut din nou,, rulment stanga spate la un golf 3,,,(batranu meau era mecanicu ,,nu eu),,,
-butuc dat jos,camasa care tine ``bile-le`` era sparta (rupta), si pe acolo baga din 200 in 200 km
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
gab1 a scris:
bh13ncu a scris:......si da-l dracu' pe cel care o va cumpara , ce daca isi va frange gatu' la 150 la ora din cauza unui rulment carpit ! Trebuia sa verifice , nu ?

Salut,,,tu ai incredere intr-un rulment SKN ``MADE IN CHINA`` DE 250-300 RON?

SKN (SKF) sunt rulmenti facuti la noi, cu stanta de Suedia Laughing , deci nu e chinezarii. Sa nu te superi, dar esti printre persoanele datorita carora masinile nu sunt fiabile...
  • gab1
  • OP
  • 25 mesaje
  • din 12 Nov 2013
  • Astra 2002 x 16 xel
  • Bucuresti
  • gab1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2013

  • Mesaj Privat
se poate inchide threadu asta,deoarece am aflat ce ma interesa.
Multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu nu am prea inteles unde gasiti voi rulmenti SKF la pret de 250-300 ron cand eu am dat pe el 560 RON si a venit in cutie originala cu holograma. Nu mai stiu exact care era producatorul (adica tara) dar am incredere ca e bine facut si este nou ceea ce conteaza cel mai mult fata de unul second care nu stiu cum a fost rulat...
  • bvandrei

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
deci pana la urma merge de pe 2.0 diesel la 1.8 16v benzina?
in special de la diesel la benzina
ce parere aveti de rulment TRISCAN?
ma gandeam ca difera la planetara la caneluri
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR