Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • olivier

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare , am o vectra b 1996 1,6 benzina si are sub scaune montajul pt incalzire dar nu cred ca este legat undeva pt ca nu am buton . Ce trebuie sa fac ca sa fie functionale ?
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Oi avea tu sub scaune cablajul de incalzire . Mai trebuie sa vezi daca scaunele au in ele rezistentele electrice.
Apoi verifici daca in bord iti ajung firele la mufele butoanelor si mai apoi verifici sa ai sigurante in tabloul de bord.
In ultoma speta faci rost de butoane si inchizi circuitul.
In general marea majoritate a modelelor au fost preechipate doar cu cablajul - fara insa a avea in scaune si rezistentele electrice.
  • sgk

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sunt in aceeasi situatie ca Oliver. De unde s-ar putea lua acele rezistente? Stie careva daca se monteaza greu? A facut cineva asa ceva?
THX!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da, a facut cineva asa ceva si a pus chiar un filmulet parca. Era la un logan, la care a pus incalzire in scaune, si i-a iesit chiar foarte bine treaba. Trebuie doar sa intrati un pic pe yutub si sa dati la cautare "tutorial incalzire in scaune". Nu cred ca e diferita operatiunea la logan fata de opel. Mai invatam si noi de la altii. Smile
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Posteaza o poza cu cablajul si priza de sub scaun...eu am incalzire in scaune,incalzire care consta intr-o panza aplicata prin lipire(din fabrica)deasupra unui circuit de rezistente...acestea sunt aplicate pe tot sezutul,dar si pe partea de jos a spatarului(numai).
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
http://cgi.ebay.de/1x-Nachr...sh=item4aa5acfd63 de aici poti cumpara . Eu am pus la niste prieteni si merg super bine.
  • olivier

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Inspre consola schimbatorului langa sina scaunului am un cilindru aia e rezistenta ?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Vai de noi oliver.Tu nu ai observat ca acel ''cilindru'' ,face parte din corpul de prinderea acenturii de siguranta?


Panza si sistemul de incalzire original Opel:


Conectorii aplicati sub scaun(priza mama):


Butoanele din bord:

Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sau se cumpara kit-uri din carbon si doar le conectezi la o sursa de curent si au buton separat daca vrei si poti sa-l pui unde vrei tu
  • olivier

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc ksper ,m ai lamurit este asa ca tine ,am niste mufe pe sub scaune plus cablaje asa ca nestiind cum arata rezistentele m am gandit ca cilindrul ala o fi ,dar m ai lamurit si in bord nu am butoane asa ca .........nu da cu parul am facut greseala sa mi iau vectra si e una din masinile inghesuite rau ,eu fiind obisnuit cu altceva.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca e inghesuita de ce ai mai luat-o? Sau ai dat banii pe masina inainte sa vezi ce fel de masina e? Ai cam facut ca si Pacala atunci.. Laughing
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
oliver...poate nu ai butoane,dar poate ai cablajul si doar trebuie sa cumperi butoanele si sa le aplici doar,deasemeni facand ceea ce ti-a scris mariano mai sus.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
daca nu are butoane mai mult ca sigur nu are nici pernele de incalzire
  • sgk

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
mariano a scris:Oi avea tu sub scaune cablajul de incalzire . Mai trebuie sa vezi daca scaunele au in ele rezistentele electrice.
Apoi verifici daca in bord iti ajung firele la mufele butoanelor si mai apoi verifici sa ai sigurante in tabloul de bord.
In ultoma speta faci rost de butoane si inchizi circuitul.
In general marea majoritate a modelelor au fost preechipate doar cu cablajul - fara insa a avea in scaune si rezistentele electrice.


Am inteles asta, dar a montat cineva rezistente originale(pernele) si apoi sa "inchida circuitul''?
Asta e adevarata intrebare si mai apoi cum se face?!
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Simplitatea intruchipata - montezi un scaun cu perna electrica- il mufezi sau mai bine zis ii mufezi conectorul in mufa de sub scaun - infigi butonul in bord si treaba este terminata. Binenteles ca verifici ca si siguranta din tablou sa existe si sa fie functionabila - adica sa treaca curentul prin ea.
In mod normal verificarea o incepi cu tabloul de bord - daca nu are siguranta ii pui - apoi daca ai buton de scaun electric il infigi in bord si la mufa de sub scaun verifici pe borne sa ai tensiune - daca iti arata ca ai tensiune ( si nu vad de ce nu ti-ar arata) montezi scaunul cu perna electrica ( daca ai asa ceva sau poti procura) si ai terminat balciul.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sau daca t-i se pare prea complicat
cumperi incalzire aftermarket
si doar o conectezi la curent vine si cu siguranta si cu buton de reglaj
  • olivier

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
florinianc - masina nu a fost luata pt a ramane cu ea dar daca totusi o folosesc macar sa stiu ce si cum , multumesc mariano ,ksper . Nu are panza sub scaune deci e clar ca nu am scaune incalzite .
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Acum am dat de topicul asta....Deci am facut exact cum ati explicat....Am verificat daca am tensiune sub scaun la mufa....am pus un buton de vectra b1 si s-a aprins....Acum as vrea sa stiu unde gasesc si io 2 butoane scaune incalzite pentru vectra b2 ca am cautat la mine in oras de am innebunit....
Scaune incalzite am inteles ca se potrivesc si cele de omega,nu?sau de b1?
Daca gasiti cumva prin bucuresti sau aveti din intamplare 2 de b2....Lasati-mi un mesaj pe privat....Ca sunt foarte interesat!
Sanatate!
Si la multi ani!
Dupa ebay a cumparat cineva vreodata?Fiindca ma cam tenteaza sa iau de acolo chestia e ca nu stiu cum e cu transportul etc....Daca chiar merita fiindca de acolo as lua consola de mahon,maneta de pilot automat,butoanele mai multe....dar mi-e cam teama...cu tepele....fiindca am luat una de pe okazii Crying or Very sad....
  • adrian21mdz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1995 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2013

  • Mesaj Privat
olivier a scris:Salutare , am o vectra b 1996 1,6 benzina si are sub scaune montajul pt incalzire dar nu cred ca este legat undeva pt ca nu am buton . Ce trebuie sa fac ca sa fie functionale ?


salut, am butoane in consola, am tensiune la ele(cele pentru incalzire)dar sub scaun nu-mi ajung decat doau fire si alea-s de la martorul de air bag. unde pleaca firele din bord?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR