Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu functioneaza stergatorul din dreapta. Dupa ce am desfacut masca de plastic care protejeaza motorajul si ce o mai fi pe acolo, am vazut ca "nuca" stergatorului era sarita din tija ce venea de la motoras. Am incercat sa imping la loc nuca in locasul respectiv dar cand folosesc stergatoarele sare. Am intrebat pe la diversi mecanici si opinia generala este ca trebuie sa schimb tot ansamblul. Daca are cineva o idee mai buna si mai simpla il rog sa-mi spuna. Multumesc!
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ai putea posta ceva poze?ar fi mai simplu....
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am patit-o si eu. Trebuie sa scoti tot ansamblul si sa fixezi bine in nuca aia.
Daca vrei sa fii sigur, baga si niste super glue ceva, stranga de "nuca" cu un colier. La mine n-a fost cazul, dar...
Rolling Eyes
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
De ce nu incerci la dezmembrari si schimbi tot ansamblul poate iesi mai ieftin. Carpeala nush cat tine.
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La mine nici n-a fost nevoie sa carpesc nimic; pur si simplum bagat complet axu' ala la locul lui; iesise, pt ca in urma cu cateva luni se anchilozase tot sistemul si atunci a fortat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Scoate TOT ansamblul, il cureti chimic , gresezi si e ca nou, sa vezi ce viteza o sa aiba...nu ca inainte...
Cu "nuca" scoasa misca de stergator si o sa vezi ca merge greu, deci desfa si curata. Carbusolv Policolor ieftin si bun ! Embarassed
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ticodriver a scris:Am patit-o si eu. Trebuie sa scoti tot ansamblul si sa fixezi bine in nuca aia.
Daca vrei sa fii sigur, baga si niste super glue ceva, stranga de "nuca" cu un colier. La mine n-a fost cazul, dar...
Rolling Eyes


Super glue? Niciodata. Asa il blochezi. De obicei e nevoie de ceva forta sa bagi la loc de unde a sarit. Schimba cu totul.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mda, am confundat eu "nucile"; nu ma refeream la bucsele care ajuta la angrenarea intregului sistem - alea le-am avut blocate, au fost curatate si gresate si e totul ok - in niciun caz superglue acolo; eu ma refeream la o piesa (ca un manson de aluminiu) care fixeaza cumva de restul sistemului strict tija stergatorului din dreapta.
Skip ads

  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc! Speram ca se poate inlocui "nuca" respectiva. Daca o presez, sare la urmatoarea folosire a stergatoarelor.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Incearca cu un colier care il stringi.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
De lipit nu merge lipit pentru ca acea brida culiseaza pe nuca, de curatat chimic iar nu are nici o treaba pentru ca il cureti insa daca e slabit asa moare.
Eu am patit asa ceva, pe autostrada si a trebuit sa merg cu el asa. Ma costa 50 de ron piesa plus manopera (ca si greu e de schimbat) insa am preferat sa il leg cu sarma...invatat de un mai batran mare mester pe Dacia lui. Deci, fixezi brida la loc pe nuca, legi cu o sarma mai rezistenta dar sa nu il fortezi, apoi te asiguri ca e ok, sa nu atinga, sa nu agate si ....poti sa il ungi putin cu ulei sa nu faca zgomot.
Ai grija pentru ca va trebui sa scoti chederul acela de dezizolare iar eu cand am tras de partea de plastic, am reusit sa scot furtunul de apa de la stropitor. Sa vezi atunci chin sa il pui la loc Laughing Laughing Laughing
  • cristofer

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: RESITA
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si mie mi-a sarit stergatorul din stanga si cand l-am bagat la loc am pus o bucata de folie din plastic intre nuca si bila si am presat, a intrat mai grau dar nu a mai sarit apoi, totusi nu prea folosesc stergatoarale la viteza mare ca sunt sigur ca iar o sa sara. Poti incerca cu o bucata de punga mai groasa pana gasesti alta solutie
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca a remarcat cineva dar majoritatea posturilor mele nu sunt cum se repara, mai degraba curatare, verificare....
Ar fi de retinut ceva : ca sa nu se ajunga in aceste situatii din timp se desfac, se curata, se ung, se schimba simeringuri ca de asta intra apa.
La noi in service-urile romanesti SE SCHIMBA PIESE, DE CELE MAI MULTE ORI CAM DEGEABA. REVIZIILE : SE SCHIMBA ULEI, FILTRE, PLACUTE... SI NU SE CURATA NIMIC.
Nu cred ca cineva de la service Opel iti va spune : fraiere, burdufele de la planetare cam trebuie schimbate ca o sa crape si pe urma te costa nu gluma ! Si multe in stilul asta....
  • logo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1992 1,6 16 valve
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
din cate am opservat si eu si am auzit de la alti si am si vazut sunt cele mai proaste masini la stergatoare mai ales la cele fabricatie de 2000 in coace in special la astra la vectra nu am auzit
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am inteles ca sistemul asta la stergatoare e la toate masinile de dupa 2000, cel putin la cele germane, nu numai la Opel.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
florinike: Unde ai gasit sa se repare(inlocuiasca) piesa? Prefer sa o inlocuiesc decat sa ma gandesc ca la urmatoarea folosire poate sari din sarma, punga etc..
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Greseaza nuca, introdu capatul stergatorului in ea si incearca sa strangi nuca cu un patent mare sau un papagal, asfel incat sa prinzi marginea care inchide capatul stergatorului.
Asta pana cumperi alt angrenaj binenteles.
  • dacrys

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2006

  • Mesaj Privat
desfa ansamblul cu grija, curata, incalzeste putin cu bricheta acea nuca(e de plastic), strange putin marginea circular cu patentul , lasa sa se raceasca, unge acel lacas si introdu biela in nuca asa fortat. De aproape un an functioneaza fara probleme ac. improvizatie.
  • geomutihac

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca seamana cu mecanismul de la Zafira s-ar putea sa sara din nou.La mine mergeau greu stergatoarele pina cind venind de la Bucuresti mi s-au blocat aproape de Buzau. Dupa 20 km mers cu mina stinga afara pe ploaie si intuneric la un service in Buzau mi-au demontat tot mecanismul.Au constatat ca stergatorul din dreapta e de vina.E acolo o bucsa din aluminiu(sau antimoniu) in care s-a blocat axul.Dupa jumatate de ora de chin mi-au zis ca singura solutie este sa-mi taie o pirghie si sa mearga doar cel din stinga(puteau sa incerce sa-l depreseze pe presa cu riscul sa crape bucsa si sa nu mai mearga nici unul).Ce usor a mers cel din stinga pina la Iasi!!.Si dadusem tot ansamblul jos in vara si-l gresasem.Am gasit laSH unul(fara motor-3 mil-scump) mi l-am montat si merge brici
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@cristian- nu stiu sigur unde se gaseste pentru ca in cazul meu, am fost la mecanic si mi-a zis cat ma costa....de cumparat o lua el. Poti incerca la magazinele de profil, doar sa stii ce sa ceri.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR