Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu aceiasi problema pe Astra, nu-mi mai merge stergatorul din dreapta, s-a orpit de-o data. Urmeaza sa desfac azi ansamblul si o sa fac si poze, un tutorial.
Skip ads

  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Revin cu solutia care s-a aplicat la mine. Era simplu de inlocuit acel cerc(nu stiu ce denumire poarta) in care intra nuca, am inteles ca se gaseste la magazine. Dar la mine a amanat mecanicul drumul la magazin pana s-a inchis. Au pus niste chestii de tabla de 1 leu, in forma de L intors, chestii care tinea nuca presata in acel cerc. Au mai legat-o si cu o chestia de plastic cu dinti. Asa merg de atunci, fara nici o problema.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am patit-o si eu in vara...am inlocuit tija care face legatura intre stergatoare( parca sunt doua, nu mai stiu sigur, oricum pe cea mai mica am inlocuit-o ca aia sarise), pretul nu-l mai stiu....vreo 80 lei
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am reprat. Este problema descrisa mai sus. Am imbinat inapoi articulatia sarita, le-am uns pe toate, nu stiu cat o sa tina, cred la prima groapa mai serioasa o sa sara iar. Am scos cu greu bratele la stergatoare in prima faza, erau intepenite bine.

Iata pozele in urma interventiei




Skip ads

  • me_sleepin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:am patit-o si eu in vara...am inlocuit tija care face legatura intre stergatoare( parca sunt doua, nu mai stiu sigur, oricum pe cea mai mica am inlocuit-o ca aia sarise), pretul nu-l mai stiu....vreo 80 lei


Am un Opel Astra G 1.7 DTI (Y17DT) 2002. Tot asa am patit cu tija de metal care vine de la bratul stergatorului este prinsa de o alta tija ce se duce la motorul stergatoarelor prin piesele din imagine. Cam asta mi-ar trebui mie defapt. Sistemul de prindere s-a uzat si acum imi sare tija aceea ce vine de la stergator din tot ansamblul. Sau ceva de genu`
De unde ai luat tija aia ca vreau si eu ?! Smile


  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Mi-a sarit imbinarea iar, dupa vreo 100 km. Am fost sa caut tija mica cu bila, la Frontal - Galati - nu se poate, pentru ca vine numai tot ansamblul, cu motor si tije, tot.
Am sa incerc asa:
"Greseaza nuca, introdu capatul stergatorului in ea si incearca sa strangi nuca cu un patent mare sau un papagal, asfel incat sa prinzi marginea care inchide capatul stergatorului. "

sau/si asa
dacrys a scris:desfa ansamblul cu grija, curata, incalzeste putin cu bricheta acea nuca(e de plastic), strange putin marginea circular cu patentul , lasa sa se raceasca, unge acel lacas si introdu biela in nuca asa fortat. De aproape un an functioneaza fara probleme ac. improvizatie.

pana cand vom afla de unde putem sa ne procuram tija mica cu bila.
  • nofun25

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi cum sa scot acea grila de plastic de la stergatoare. Eu am furtunul de la duza din dreptul pasagerului crapat si nu resusesc sa demontez acele cleme. Multumesc anticipat...
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
un var de-al meu a venit la mine sa-i schimb placutele de frana si pe langa treaba asta avea si problema cu stergatorul dr. care nu mai mergea. am desfacut acolo am vazut situatia, parca mi se parea mie ca stransa cu patentul nu intra bine nuca aia la locul ei. i-am cerut acordul si i-am zis sa incercam s-o batem cu ciocanul pe nicovala, mergand pe ideea ori il stricam complet si atunci va trebui sa-si ia altul ori il reparam, am dat jos tot ansamblul, am pus pe nicovala si am batut cu ciocanul, nu foarte tare. operatiunea s-a derulat acum 3,4 luni, si inca mai tine.
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
L-am rezolvat pe stergatorul meu de ceva timp. Am folosit un lat din plastic care se gaseste pe toate drumurile si l-am legat in asa fel incat sa nu impiedice miscarea. Nu a mai sarit de atunci (din mai 2008).
O sa pun o poza cand o sa reusesc sa o scot de pe telefonul meu.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mi s-a intamplat si mie. Odata sarit, e bun sarit, nu mai sta la locul lui. Cum am rezolvat: Am luat bormasina si am dat o gaura in nuca, am pus ax-ul bratului la loc, l-am prins cu un surub si doua saibe si rezolvat problema.
Stiu, treaba romaneasca, dar tine.
  • UrsulYogi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
lpedala a scris:L-am rezolvat pe stergatorul meu de ceva timp. Am folosit un lat din plastic care se gaseste pe toate drumurile si l-am legat in asa fel incat sa nu impiedice miscarea. Nu a mai sarit de atunci (din mai 2008).
O sa pun o poza cand o sa reusesc sa o scot de pe telefonul meu.

Ai reusit sa scoti poza ?
  • mayday

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2007

  • Mesaj Privat
lpedala a scris: O sa pun o poza cand o sa reusesc sa o scot de pe telefonul meu.

.... Crying or Very sad
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Uite poza. Scuze pentru intarziere, dar nokia 3220 nu e foarte tolerant la drivere, asa ca a durat un pic pana l-am convins. Deasemea, nici poza la 640x480 nu e foarte stralucita, dar macar va faceti o idee.

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
2 ani. Atat a tinut improvizatia de mai sus. O sa incerc metoda cu surubul pusa de Maverick... cu toate ca asta inseamna sa demontez tot ansamblul stergator-brate-motor.
  • nirolff

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cum ati scos bratele stergatoarelor ca eu nu reusesc....smuls, tras, impins?....
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
bratele de la stergatoare sunt bagate prin presare in ax pe o imbinare tip con, fixata cu o piulita.
metoda 1: desfaci piulita, dai cu ulei la imbinare si tragi in sus cu mana de brat. faci joc, bati usor cu un ciocan de plastic. nu merge? mai da cu ulei si lasa-l sa actioneze. tot nu merge?
metoda 2: mergi la service auto / fa rost de o presa de scos stergatoare.

  • nirolff

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
merci....dar unde gasesc o presa daia? costa mult?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR