Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Marcat

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti de curand mi-am cumparat o zafira an 2003 cu 118000 km proprietarul spune ca sunt reali( este unic proprietar in tara), ca dotari are climatronic, geamuri electrice fata-spate si multe altele. Sunt multumit de ea pana in prezent. Dar placutele de pe spate sunt cam duse, cele pe fata au fost schimbate de catre fostul proprietar, am fost azi la un service si mi-a spus mecanicul de acolo ca sunt pe dimensiuni daca aveti idee daca sunt pe dimensiuni si care ar fii va rog sa imi ziceti si mie.
.
Skip ads

  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Recomandarea mea ar fi daca poti sa dai jos placutele sa vezi ce model sunt, ca sa stii ce comanzi. Eu am avut surpriza ca la Zafira mea din 2001 sa nu fie la fel placutele cu ale unui coleg tot cu Zafira din 2001 (aceeasi motorizare). La mine urechile de prindere sunt rotunjite, iar la el sunt dreptunghiulare. De atunci tot ce schimb, pastrez codurile, ca sa fiu plin de experienta la urmatoarea interventie Very Happy
  • costache

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Te uiti pe capacul pompei de servofrana (la baza ei) din compartimetul motor si observi ce eticheta are , lucas sau bosh si asa afli ce sistem de franare ai pe spate . Daca nu ai eticheta , demontezi roata spate si pe partea laterala a etrierului ai sa gasesti marcat fabricantul . Astfel vei sti ce placute sa ceri .
  • Sebastian_GR

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2015

  • Mesaj Privat
In functie de seria caroseriei si de anul de fabricatie, la un magazin de piese unde lucreaza un om care stie ce vinde, cu siguranta va sti sa-ti spuna cu exactitate ce model de placute sa alegi!


RESPECT!
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
sebastian sa nu mai crezi in vanzatori, eu am comandat la magazine placute dupa vin-ul masinii si amandoi vanzatori mi-au recomandat alt producator decat ce am eu pe masina\
sfatul meu e sa dai roata jos si sa vezi ce sistem ai si atunci ceri la magazin placute pe etrierul care il ai
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Placute de frana&disc-uri

Eu pe a mea am pus discuri Textar cu placute Ate.
Nu scartie, nu harie nici macar nu mai e nevoie de perioada aceea "de acomodare" cand cica sa se aseze.
Ma rog, nici nu franez cum fac altii -de le schimba odata la 15 000.

Discuri daca iei, nu la de performanta.
Eu am luat cu continut ridicat de carbon (asta e -cand ploua si nu misc masina 3 zile se mai vad pete de rugina pe ele, dar e normal) pline.
Nu iti pune avioane ca nu are sens.
  • brasil

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Vreau sa iau si eu discuri de frana fata/spate la Zafira A. Ce mi-ati recomanda TRW sau ATE?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ATE
  • brasil

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, o sa merg pe ATE la discuri, o sa le achizitionez online de pe auto..rma si apoi ma voi duce intr-un service sa platesc doar manopera de montaj; Placutele de frana as lua TRW dar aici nu ma descurc in privinta sistemului la ei pe site placute frana sunt pe fata in sistem ATE iar pe spate sistem Bosch sau TRW. Cum ma sfatuiti sa procedez cu placutele?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR