Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cat costa sa schimbi airbagurile laterale? un pret aproximativ va rog...airbag lateral fata si spate plus cel din usa?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai te costa pretul pieselor si al manoperei
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
la ce spui tu airbag lateral?....unde este situat?
astra h nu are airbag in usa
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cortina din plafon care cade la impact peste geamuri si airbagul din usa...cat ma costa aproximativ manopera plus airbaguri? si apropo cele declansate deja de pe masina nu mai am ce face cu ele nu? pot sa le tai sa asez chedarele la loc?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu prea inteleg ce vrei tu sa faci, insa am puternicul sentiment ca tu incerci sa gasesti o carpaceala ieftina la o problema complexa
Din punctul meu de vedere, ai 2 variante ca sa rezolvi corect problema:
1- te documentezi, intelegi cum functioneaza sistemul de airbaguri, cum monitorizeaza, cine controleaza, etc. Apoi evaluezi si achizitionezi TOATE piesele care trebuiesc inlocuite (airbaguri, posibil senzori, unitate centrala, etc)
2- duci masina la reprezentanta, dai banu', aia iti fac masina.
Sa ceri sa ti se dea mura-n gura nu-i frumos. Bine ca nu ai bagat-o si pe aia traditionala, cu "am cautat, da' nu am gasit, probabil ca nimeni nu a mai avut problema asta"

Si ca sa nu zici ca nu vreau sa te ajut:
- din airbaguri nu ai ce sa recuperezi. Eventual materialul, ca sa iti faci un maieu.
- nu mi-e foarte clar, insa posibil trebuie sa schimbi si tapiteria de plafon
- optional unitatea de comanda ar putea fi refolosita (sters crash data) insa iti recomand sa te documentezi TEMEINIC asupra acestui aspect (avantaje, dezavantaje)
- pentru preturi, intrebi la dezmembrari, te uiti pe ebay (sa vezi si pe acolo cat e halatu').
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ratwyn a scris:Cortina din plafon care cade la impact peste geamuri si airbagul din usa...cat ma costa aproximativ manopera plus airbaguri? si apropo cele declansate deja de pe masina nu mai am ce face cu ele nu? pot sa le tai sa asez chedarele la loc?


cele vechi nu mai ai ce face cu ele,daca iti trece prin cap sa pui chederele la loc cum te-ai gandit...oricum nu merge,dar eu zic sa te mai gandesti de 100 ori inainte....daca vinzi masina aia....nu mai are airbag-uri unde trebuie sa aiba,cumparatorul o sa aiba vreodata accident si se intampla ceva ca nu mai erau airbag-urile acolo...iti cam iei ceva ani de puscarie....asta in caz ca nu ai ceva la mana ca ai informat cumparatorul ca masina a fost lovita si nu mai exista airbag-uri......crede-ma ca sunt destui care au patit asta.....
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ratwyn a scris:Cortina din plafon care cade la impact peste geamuri si airbagul din usa...cat ma costa aproximativ manopera plus airbaguri? si apropo cele declansate deja de pe masina nu mai am ce face cu ele nu? pot sa le tai sa asez chedarele la loc?




nu exista airbag in usa....poate vrei sa spui airbag scaun....


insa cum spun si colegii....mai bine inlocuiesti elementele...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR