Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • coktavi

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am citit tot postul dar nu ma gasit nimic care sa ma ajute. La denivelari usoare am un zgomot pe fata in caroserie parca de bucsa uzata. Ceva metal pe metal). Am o vectra b 2001. Am schimbat: caseta directie, capete bara, bielete antiruliu, pivoti, ansamblu fata (amortizor, arc, taler, flansa si rulment) cu unele noi noute, bucsi cadru motor (H), bucsi bara stabilizare fata dar DEGEABA Crying or Very sad . Ii dau foc. La gropi e ok. La denivelari usoare parca imi da unul cu ciocanul in cap. Daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva si poate sa imi dea un sfat ii multumesc.
Skip ads

  • jypa
  • *
  • 18 mesaje
  • din 12 Nov 2010
  • Vectra 2001 fara cod
  • Bucuresti
  • jypa

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 fara cod
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o vectra b dti, 2001, am fost de curant sa ii schimb uleiul si filtrele si mecanicul a mai aruncat o privire asupra masinii si m-ia spus ca trebuie ca schimb o bucsa de pe puntea inferioara spate. Am inceput sa o caut pe net si nu gasesc decat bucsa bascula sau ceva de genul acesta si inca una pe care am uitat caum se numeste, cert este ca din cauza acesteia se aude un scartait pe spate cand trec peste denivelari. Stie cineva despre ce poate fi vorba? Multumesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
auto carma cu k in loc de c si poti cauta dupa model ca sa-ti dai seama ce-ti trebuie
  • coktavi

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am gasit problema mea. Una din bieletele de directie cu care a venit caseta ce-a noua era foarte fixa si de aceea cand treceam peste denivelari oscilatia ei nuca producea zgomote ciudate. S-a schimbat si acum masina merge ca noua Smile.

O seara buna.
Skip ads

  • alexandru10

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am o problema la opel vectra c, in momentul cand trec peste o denivelare se aude o pocnitura ,in partea din fata,cu care am fos in 4,servisuri in tara si la unul in germania,si nu au gasit de unde vine pocnitura ,mi-au spus ca totul este OK.am schimbat si suspensiile fata spate,bratele bumerang spate si tot degeaba.Sar putea sa fie dela arcuri ,am intelas ca arcurile ar trebui sa fie prevazute cu un manson din caciuc intre arc si flansa pe ce sta arcul. Question eu nu am asa ceva. Shocked
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ai scut la masina? Incearca sa-l dai jos si sa dai o tura fara el.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am avut bataia tot dreapta fata prin august m-a tinut vreo 2 saptamani si banuiesc ca problema a fost o piatra care a intat in masonu ala de cauciuc, nu am vazut-o dar am auzit-o cand sa sfarmat si de atunci am scapat de pocnitura.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
alexandru10 a scris:Am o problema la opel vectra c, in momentul cand trec peste o denivelare se aude o pocnitura ,in partea din fata,cu care am fos in 4,servisuri in tara si la unul in germania,si nu au gasit de unde vine pocnitura ,mi-au spus ca totul este OK.am schimbat si suspensiile fata spate,bratele bumerang spate si tot degeaba.Sar putea sa fie dela arcuri ,am intelas ca arcurile ar trebui sa fie prevazute cu un manson din caciuc intre arc si flansa pe ce sta arcul. Question eu nu am asa ceva. Shocked


Daca n-ai mansonul pe ultima spira puneti Laughing
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Intaresc cele spuse de tonytm, sunt patit.
  • stefan_kwr

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am o vectra c 2006 1,9cdti si cand dau in gropi sau trec peste denivelari troncane de o ia dracu pe fata, atat pe stanga, cat si pe dreapta, dar treaba e ca nu se aude tot timpul. Am fost la un service si mi-a spus ca sunt bieletele de directie. Le-am scimbat dar degeaba, tot se aude.Masina am luat-o in martie din germania si dupa 7000km a inceput zgomotul.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceeasi problema si am schimbat bieletele antiruliu si s-a rezolvat problema
  • Florinel_Star

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 1900
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am un prieten care a avut o problema asemanatoare la un bmw, si era de la scut problema nu era prins cum trebuie . E foarte posibil sa si din cauza lipsei cauciucului dintre arc si flansa !
Skip ads

  • G_Ova_D

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu un Opel Vectra b1 din 1996 1.6 benzina si in mers la denivelari si mai ales cand iau curbe "usor" se aud niste zgomote in zona rotilor din fata ... poate sa ma ajute cineva sa aflu ce fel de defectiune este?
multumesc!
  • coktavi

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bielete de stabilizare sau bucsi bara stabilizare, in prima faza. apoi daca nu se rezolva, mergi la un mecanic sa verifice mai amanuntit.
  • hapsea

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cred ca am sa ma duc sa le schimb si io
  • stefan_kwr

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Florinel_Star a scris:Am un prieten care a avut o problema asemanatoare la un bmw, si era de la scut problema nu era prins cum trebuie . E foarte posibil sa si din cauza lipsei cauciucului dintre arc si flansa !


Vorbesti de flansa de la telescop?
Am mai auzit pe cineva ca ar putea fi si rulmentul din capul telescopului.
Se aude ca atunci cand strangi un prezon la roata.
  • draghici florin

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1,7dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am un zgomot puternic pe fata , poate sa fie caseta de directie? mai multi au zis ca e caseta
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
De vreo cateva zile cand trec peste platou denivelare pentru incetinirea vitezei(special facute) se aude ca si cum ar atinge scutul.Sunt sigur ca nu are cum sa fie scutul pentru ca nu am pt motor, si inainte nu se auzea.Viteza mare nu am cand trec peste el(trec in fiecare zi pe acolo).Ce poate sa fie?Masina e relativ buna, e din 2005.Ceva sugestii pe unde sa ma uit?
Multumesc pentru citit!
Salutari!
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
fa-i o inspectie completa ,nu o lua pe ghicite.
asa fac eu ,cand mi se pare ca aud ceva suspect, imediat o ridic la etaj. a se citi elevator.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca cel mai bun lucru ar fi o investigatie intr-un service
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR