Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • vladutz_av

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si eu am avut o problema asemanatoare...la denivelari se auzea o zdranganitura puternica si deranjanta de la roata stanga spate...
dupa ce am schimbat bratele superioare(apr 6 mil) problema tot nu s-a rez...si apoi...surpriza
placutele nu erau originale....erau mult mai mici decat lacasul lor si de aceea bateau in sus si in jos in suport
o pereche de placute originale GM si s-a rez prb:D
Skip ads

  • MARIAN R

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vladutz_av a scris:si eu am avut o problema asemanatoare...la denivelari se auzea o zdranganitura puternica si deranjanta de la roata stanga spate...
dupa ce am schimbat bratele superioare(apr 6 mil) problema tot nu s-a rez...si apoi...surpriza
placutele nu erau originale....erau mult mai mici decat lacasul lor si de aceea bateau in sus si in jos in suport
o pereche de placute originale GM si s-a rez prb:D

Salut
Azi am citit mesajul tau si ma intereseaza ce model de Opel ai si din ce an.
Multumesc anticipat
Marian
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dupa multe umblaturi si alte diagnoze sa stiti ca 85% din zgomotele de la vectrele noastre sunt din cauza bucsilor de la barele stabilizatoare.
incercati sa l schimbati primele cand apar zgomote pentru ca sunt si cele mai ieftine: pe fata 10 ron / buc
pe spate 5 ron / buc

daca mai sunt si alte zgomote pe fata luati in calcul si bieletele antiruliu (cam 55 ron/ buc) si flansele cap amortizor cu tot cu rulment (cam 110 ron)
  • vladutz_av

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
MARIAN R a scris:
vladutz_av a scris:si eu am avut o problema asemanatoare...la denivelari se auzea o zdranganitura puternica si deranjanta de la roata stanga spate...
dupa ce am schimbat bratele superioare(apr 6 mil) problema tot nu s-a rez...si apoi...surpriza
placutele nu erau originale....erau mult mai mici decat lacasul lor si de aceea bateau in sus si in jos in suport
o pereche de placute originale GM si s-a rez prb:D

Salut
Azi am citit mesajul tau si ma intereseaza ce model de Opel ai si din ce an.
Multumesc anticipat
Marian


Vectra C 2003...1.8 benzina
Skip ads

  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie sa iau si eu o bucsa dar nu stiu cum se numeste. Cea de pe stanga spate de pe bratul inferior. Care prinde bratul inferior de roata. (vine in suportul de fuzeta ). CUM SE NUMESTE si cam cat ar costa?
Masina estea cea din semntura
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor imi trebuie sa iau o bucsa stanga spate de pe bratul inferior ( care prinde bratul inferior de roata). Cea care vine in suportul de fuzeta.. Cum se numeste bucsa asta ca astia de la magazin sunt varza ? masina din semnatura
  • crystyan_staycu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut am si eu un opel vectra b din 98 1.6 benzina am si eu o rugaminte se poate sa-mi spuna si mie cineva ce sa schimb pe spate cami troncane ceva pe spate si nustyu ce am fost cu ea miam schimbat 2 bucse pe spate dar nustyu sa spun care dintre ele ca am inteles ca sunt vreo 12 mau costat vreo 100 de lei amandoua si stiu ca leam schimbat pe elevator acum miam comandat si telescoapele dar tare cred ca nu sunt telescoapele pt ca la cea mai mica denivelare se aude troncanit si pe piatra cubica si pe orice si nu il mai suport.va rog daca stie cineva si poate sami dea un sfat.multumesc! si inca ceva apa la mine sta la a treia linie albastra rar cand trece de 80 de grade este bine?
  • likehell23

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
pai eu pana acum am schimbat cam tot ce aveam de schimbat pe spate (bucse, telescoape,) si la fel se aude!
iar din cate stiam eu temperatura optima pentru benzine este de 80 de grade
salutare
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Baieti, si eu am o problema cu troncanit metal pe metal in spate, undeva in dreptul tobei. Eram parca convins ca as avea un metal in toba (sa mi-l fi bagat cineva aiurea). Un mecanic mi-a spus chiar ceva in sensul asta: ca in toba sunt niste bare subtiri, care se pot rupe. Solutia: alta toba sau desfacuta si vazut cum e pe dinauntru. Revin cu detalii peste o saptamana.
  • nicolaeclaus

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
la fel am patit si io, dar am fost la baiatul care mi-a schimbat discul si placutele de frana (la vectra 2005) a pus placutele invers...
Adica: una este cu un (fel de) arc in spate si una simpla, cea cu arc trebuie pe interior la roata (acolo are un mic joc)....
Nu stiu cat va ajuta.... (sper sa va fie de folos)
Ps: Nu se auzea deloc daca zguduiai masina pe loc, doar in mers...fier pe fier
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
schimbati bucsile barei stabilizatoare!
ele sunt generatoarele de zgomote insuportabile la vectra pe spate

dati cu search in site ca mai sunt discutii despre asta
si sunt multe explicatii acolo
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca bucsile si amortizoarele sunt OK, mai controlati si sigurantele care tin placutele de frana! Lipsa acelor sigurante care in timp se rup din cauza ruginei, poate genera zgomote deranjante la cea mai mica denivelare a drumului! Doar se dau rotile spate jos si va asigurati ca acele sigurante sunt in stare buna! Cand sunt lipsa, placutele de frana joaca liber in etriere producand zgomote suparatoare!
Skip ads

  • Robby84

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o vectra din 1997 si am avut si eu aceeasi problema, zgomot la denivelari si la mine problema a fost fuzetele pe spate, aveam joc mare in fuzeta si din acest motiv si zgomotele. Am inlocuit fuzetele pe spate si acum toata treaba e buna, sunt 4mil bucata si cu tot cu manopera am ajuns la 10mil.
Spor la treaba si incercati si voi, daca nu stati prea bine cu banii gasiti la dezmembrari mai ieftine:)SmileSmileSmile V-am salutat!
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut
am si eu o vectra c din 2002 ,am pe spate dreapta un zgomot de-ti vine sa fugi,se aude indiferent cu ce viteza merg daca trec peste damburi,am schimbat amortizoarele,degeaba ,poate ma ajutati si pe mine cu vreo sugestie,pana ajung la mecanic,ca cine stie ce avioane ma pune sa cumpar,multam!
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ce fel de zgomot, e vorba de un fel de cloncaneala cand treci peste damburi/asfalt valurit? Very Happy
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
exact asa ,si ma scoate din sarite,m-am saturat de bagat bani in masina asta
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
citeste mai sus rezolvarea cu bucsile barei stabilizatoare
  • Bogdan Baciu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
iulian a scris:Salut! Am o VECTRA B SW 1.6 16V BENZINA din 8/98 .Aveam un zgomot sacaitor cand luam vreo groapa sau o denivelare asa ca m-am dus si am schimbat amortizatoarele dar zgomotul tot se aude . stie cineva sa-mi spuna din ce cauza ? oare s-au dus arcurile? PS:ZGOMOTUL SE AUDE DIN MASINA PE TOATE ROTILE.
Va multumesc anticipat! Very Happy


Salut! Am o Vectra C 2005, am adus-o din Germania cam acum 6 luni, ruland cu ea in Romania, in scurt timp au inceput zgomotele.Am schimbat bucsele antiruliu.degeaba.le-am inversat intre ele.degeaba.am mers fara ele.degeaba.
Facand cu nervii ( in scurt timp zgomotul devine foarte sacaitor ) gen conserve aruncate pe scara blocului; am desfacut toata directia, am curatat-o si am pus cercuri din camera de cauciuc in suportul de telescoape. Ca prin minune, a disparut...nimeni nu stie de ce....dar a mers!
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
in 2 zile ajung la mecanic sa vad care e treaba ,sigur imi spune sa schimb bucsaraie brate ,mai stiu eu ce ,va dau de stire dupa rezolvare,cine stie poate n-o fi atat de negru dracu,merci oricum
  • Mihartescu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut
imi troncane pe fatza f rau.am schimbat bieletele antiruliu.nu se aude la gropi...ci la denivelari de asfalt...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR