Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • opelg2002

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut!Am vazut pe forum mai multe discutii pe aceasta tema dar din pacate niciuna nu vine cu un raspuns clar asa ca cei care nu se pricep (gen eu) sa inteleaga ce trebuie facut in situatia urmatoare:
-reglaju electric faruri funcitoneaza
-reglaju manual nu

De curand am observat ca eram orbit de cei din fata,am vrut sa mai ridic farurile dar ce am observat deja erau date la maxim(la mine asta fiind 0) nu stiu de ce am vazut ca pe 0 ar trebui sa fie jos intro alta discutie.Dar sa revenim,am ajuns acasa si am reglat manual farurile dar cu timpu ele tot reveneau la pozitia initiala adica cat o lanterna si nimic mai mult.Intrebarea mea este,in acest moment acel reglaj manual la mine pe faru stanga este =0 nu se intampla nimic indiferent daca as vrea sa bata in pom sau in pamant dar nici cel din dreapta nu e de laudat ce as putea face ca sa le pot regla si sa nu mai revina la "pozitia lanterna"?Ma gandesc ca nu trebuiesc inlocuite neaparat...si ca exista vreo modalitate prin care sa le pot face explicata pe intelesu tuturor.Va multumesc!
Skip ads

  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Stai asa sa ne intelegem, adica tu poti regla manual farurile dar ele cu timpul se deregleaza si lumina "bate" in fata masinii la mica distanta sau reglajul pe inaltime al farului nu functioneaza deloc indiferent cat rotesti imbusul acela , lumina nu se misca (adica nu urca sau nu coboara), daca se intampla asa ar trebui sa te uiti in interiorul farului sa vezi daca nu cumva a sarit de pe ghidajul unde e reglajul manual pe inaltime.Problema cu reglajul am si eu dar la mine sare acea biluta de la reglaj din soclu si cade oglinda de la far si lumina "bate" la 3 m in fata masinii, nu vezi nimic.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Colegu', o modalitate prin care sa iti rezolvi tu problema, explicata pe intelesu' tuturor o fi. Nacazul e ca tu nu ai explicat problema pe intelesul tuturor. Adica na, eu am incercat sa citesc ce ai zis, sa' nu am inteles mare lucru.
  • opelg2002

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Ok o sa incerc sa fiu cat mai explicit,eu nu am problema cu motorasele de la reglaju electronic.Acolo totu este ok din cate observ in momentu in care dau de comutatoru acela lumina urca/coboara.Ideea este ca acum o am reglata ca fiind cel mai ridicata din reglaju electric dar totusi bate la 15m maxim abia vad in fata si este cam urat ca stiti cum regleaza romanu faru si aseara era sa dau peste un biciclist care nu avea nimic reflectorizant din cauza ca eram orbit.Am incercat sa ridic manual farurile din acel imbus adica sa fie mai sus si lumina sa nu mai bata asa in jos si acel reglaj nu isi mai face efectu.Indiferent cat invart de acel imbus nu se vede nicio schimbare .Si ma gandesc ca eu normal trebuia sa fiu cu acel comutator pe la pozitia 2 sa spunem si sa vad ok urmand ca in cazu in care dau la 0 sa fie "in varfu plopului" nu la 15 M cat am eu acum de nu vad nimic.Ma gandesc ca acest reglaj electronic se pune pe pozitia in care faru bate cel mai jos si dupa se regleaza farurile astefel incat sa vezi ok fara sa deranjezi urmand ca dupa in cazu in care ai nevoie sa bata mai mult sa dai de acel comutator din interios si sa le mai ridici la mine in schimb sunt ridicate la maxim de acolo si vad v-am mai spus 15 m si din reglaju manual nu pot sa mai fac nimic imbusu parca ar merge in gol.

p.s z16xep ca sa umblu la acel ghidaj trebuie sa desfac faru?
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
e simplu de reglat farurile
se pune butonu de reglaj electric pe 0(zero)
pe far sunt 2(doua)sururburi de reglaj,unu la mijlocu farului si unu spre exterioru lui
cel din mijloc regleaza faru sa lumineze sus/jos
cel din exterior(langa marginea aripii)regleaza faru sa lumineze stanga/dreapta
la un service reglaju de faruri nu cred ca,,sare,,de 10-15 lei
butonu de reglaj electric se pune pe 0 daca se circula cu masina incarcata normal,2-3 persoane,pe masura ce se incarca masina se lasa de spate si faru va lumina mai sus se actioneaza butonu de reglaj in pozitia 2-3 pentru a lasa faru mai jos,pentru a nu orbi soferii din contra sens
cred ca ai inteles cum se face
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
nu este chiar necesar sa desfaci farul, dar , poti sa il dai jos de pe masina ,si sa te uiti prin locasul pe unde se pune garnitura sa nu intre apa si vei observa daca respectiva biluta este in locasul ei .
Am pus niste poze sper sa iti dai seama despre ce vorbesc.Acum nu stiu cum poti sa bagi biluta aceea in locasul ei si sa nu mai iasa , dar eu am prins 2 soricei peste nuca in care intra biluta aceea si sper sa tina , daca nu tine va trebui sa desfac farul (sticla sa o dau jos) si sa pun un colier de furtune peste nuca aia.Eu am faruri cu lupa si este posibil sa difere putin interiorul la far ,dar ma gandesc ca principiul de prindere al oglinzii de carcasa este acelasi .Si daca tot faci manevra asta sa scoti motorasul electric, asa iti vei da seama imediat daca joaca oglinda in interior


  • opelg2002

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata,am incercat sa fac ce mi-ati spus dar nu se potrivea imaginea din poze.Cred ca difera lupa de far normal asa ca am pus mana pe patent si am miscat direct din alea fara sa dau de imbus si a funcitonat.Erau sarite rotitele alea de afara dupa de pe zimti.Va multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR