Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu nevoie de un sfat.

Pe scurt: saptamana trecuta cand am fost sa iau copila de la scoala, mi-a fost ridicata masina, fiind parcata undeva unde era interzis. Am luat masina in aceeasi zi iar astazi a venit o cumunicare pe numele propietarului (nu sunt eu) prin care se cere sa se comunice datele persoanei care a condus autoturismul la data si ora cand a fost ridicata masina, in baza art 39 din OUG 195/2002. Comunicarea a venit din partea Politiei Locale. Numai ca articolul cu pricina spune:

ART. 39
Proprietarul sau deþinãtorul unui vehicul este obligat sã comunice poliþiei rutiere, la cererea acesteia ºi în termenul solicitat, identitatea persoanei cãreia i-a încredinþat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice.


Intrebarea este: poate politia locala sa fie asimilata politiei rutiere, strict din punctul de vedere al interpretarii legii?

Pot sa le dau cu flit?

Multumesc
Skip ads

  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
din cate stiu ei si politia locala are o brigada rutiera .... acum nu stiu cam ce atributii au.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pai daca ai platit amenda aia, ce le mai trebe? Sa se spele pe cap cu copia de la chitanta pe care o sa le-o trimiti si gata!
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
se pare ca nu le poti da cu flit:
Politia locala in domeniul circulatiei pe drumurile publice, are urmatoarele atributii (doar ce te priveste pe tine):
" constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar".
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Asa e, au atributiile pe care le-ai spus mai sus, ceea ce au si facut, i-au ridicat colegului masina.
Daca el s-a dus, a platit amenda pt parcare neregulamentara, a platit taxa de ridicare/transport, si-a luat punctele de penalizare corespunzatoare pt parcare, pt ce au mai trimis comunicarea?
S-or fi gandit prostii, dupa aceea, ca i-au dat inapoi masina unuia care nu era proprietarul ei? Confused
Eu l-as trimite pe proprietar la ei sa intrebe unde e masina lui care a fost ridicata, cui i-au dat-o, ca el n-a venit sa o ia?
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Completari:

La sectorul 6, pe raza caruia s-a constatat contraventia, se ridica masina, la recuperarea ei nu se intocmeste PV de contraventie. In Bucuresti, doar pe raza sectorului 4 se intocmeste acest PV pe loc, in momentul ridicarii masinii.

Tot in OUG 95/2002 apare si raspunsul la intrebarea mea:

ART. 2
Îndrumarea, supravegherea ºi controlul respectãrii normelor de circulaþie pe drumurile publice se fac de cãtre poliþia rutierã din cadrul Inspectoratului General al Poliþiei Române, care are obligaþia sã ia mãsurile legale în cazul în care constatã încãlcãri ale acestora.


Asadar, strict la aceasta lege OUG 95/2002, politist rutier estre cel ce apartine de Politia Romana - Brigada Politiei Rutiere. Din ce mai stiu eu, cei de la IGPR mai delega catre unele politii (locala, rurala etc.) anumite atributiuni, pe baza unor protocoale, dar sunt lucruri stricte si bine definite, si mai mult pe ordine publica.

Am trimis si catre cei de la BPR o petitie pe tema asta si astept raspuns. Daca se va lamuri aceasta problema, e bine de stiut pentru viitor.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Acum 2 ani mi-a ridicat si mie masina din sectorul 4 de catre politia locala. Când mi-am recuperat masina, a trebuit sa platesc amenda pt parcare neregulamentara plus puncte penalizare, plus tarif ridicare/transport catre firma de ridicari, cam 500 lei in total. Nu imi mai aduc bine aminte, dar parca in locatia de unde mi-am recuperat masina era si un politist rutier care iti facea PV de contraventie.
Daca nu ti-a facut PV de contraventie, probabil cei din sectorul 6 cer datele celui caruia i s-a incredintat masina pentru a sti cui sa i se intocmeasca PV.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Asa este trimit o comunicare pentru a cere date despre conducator, numai ca, cererea se bazeaza pe art 39 din OUG 195/2002 unde apare clar sintagma politie rutiera. Are cu totul si cu totul alt inteles decat politie locala, chiar daca aceasta din urma are si (ceva) atributii legate de circulatia autovehiculelor pe drumurile publice.
  • dyavolo2004

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Hotãrãre emisã de Curtea de Apel Bucureºti aruncã în ilegalitate ridicarea maºinilor parcate în locuri nepermise în sectoarele 4 ºi 6 ale Capitalei. Potrivit avocatului Gheorghe Piperea, cel care a obþinut respectiva decizie, devine ilegalã ºi perceperea taxelor de returnare a maºinii. Persoanele care au plãtit deja aceastã taxã sunt îndreptãþite sã solicite returnarea sumelor.

Citiþi mai mult: RIDICAREA MAªINILOR a devenit ILEGALÃ. Sentinþa VIZEAZÃ douã SECTOARE din Bucureºti, dar poate funcþiona ca PRECEDENT pentru TOATÃ ÞARA - Bucureºti > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/s...tml#ixzz2mbxxPHSP
EVZ.ro
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Interesant, am citit articolul, am cautat si gasit PV-ul meu din 2011 (134 lei amenda + 496 lei ridicare/transport vehicul = 630 lei). Pv-ul e intocmit de un agent constatator de la Politia locala sector 4, iar transportul efectuat de Autosal Expert srl.
Pe site-ul piperealaw.ro sunt vreo doua hotarari judecatoresti individuale. Am cautat pe net , dar nu am gasit decat stiri, nici o hotarare, poate nu a fost publicata intrucat observ ca stirea e proaspata. Daca o gaseste cineva poate ne da sursa sau o posteaza pe forum.
Multumesc,
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sa nu ne creem asteptari prea mari Smile. Stirea pare doar genul bombastic. Din punctul meu de vedere, din moment ce exista sentinta, ar fi trebuit sa apara si decizia instantei la articolul respectiv. Dar nu apare, si povestea e ceva la modul foarte general.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR