Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • justyno

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salutare
am un vectra c 2.2 dti si mi s-a aprins in bord martorul ca sa schimb placutele de frana.
dar inainte de toate am schimbat cauciucurile de iarna si nu mi-au fost echilibrate corect adica la 80 km/h batea volanul de numa numa.
am fost si am reechilibrat in alta parte si acum merge bine adik pe la 120 tremura ,stiu ca trebuie sa schimb bieletele de directie ca am fost cu ea intr un servici si asa mi s a spus,
dar martorul de discuri sta aprins,
posibil sa se fi dereglat din cauza trepidatiilor mari?
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ca-ti tremura volanul la 80 sau 120 ma indoiesc ca e din cauza bieletelor directie. Eventual din uzura lor ai unghiuri dereglate, iti ,,mananca,, cauciucurile, trage intr-o parte sau alta dar nu prea vibreaza volanul . La tine e tot problema din echilibrare roti. Si cum adica primul atelier nu ti le-a echilibrat bine ? Eu cel putin, cind e vorba de echilibrari, stau langa nenea ala sa ma asigur ca la finalul operatiunii de echilibrare , pe displayul aparatului apare abatere interior/exterior 0/0.
Legat de martorul placutze uzate ...... ai verificat macar placutzele prin demontare sa vezi daca martorul te instinteaza corect ?
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eu am avut bieletele praf,capetele de bare si altele si tot nu-mi tremura volanul..posibil unul sau mai multe cauciucuri sa fie strambe,mai ales daca ai spus ca echilibrarea a fost facuta corespunzator,cum spune si colegul mai sus 0/0.........si cu martorul tre schimbate placutele cu tot cu senzor,nu prea are legatura schimbatul cu senzorul/placutele......doar daca la rotile tale a lucrat un cioban aiurea.
  • justyno

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am fost azi la un service si schimb si bielete de directie,. capete de bara, si sa ma duc sa fac si unghiul sa vad cum o sa mearga dupa ..

revin cu inca o intrebare?
pivotul se poate comanda si separat sau trebuie impreuna cu bratul?
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pivotul e cu tot cu brat, si cel mai nasol e ca va costa de la 600 de lei in sus. Cel mai ieftin si bun, iti recomand de la Ruville (nemtesc) dar un brat bun este cel de la "Lemforder". Ca sa iesi mai bine in bani si sa ai o masina foarte buna, pune pe partea dreapta cel mai bun brat si pe stanga unul mai ieftinut. De ce zic asta ? Pentru ca partea dreapta sufera cel mai tare pe drumurile din Ro. (obiceiul e sa protejam de gropi roata cea mai apropiata, stanga)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Bataia in volan la viteza e posibil sa vina de la lipsa inelelor de ghidaj.
Asta de obicei se intampla cand ai jante aftermarket.
Eu am avut problema asta.
  • justyno

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am revit ...cu schimbarile facute la masine dar tot tremura de la 120 in sus...
mecaniii mi au spus ca trebuiesc schimbate si discurile posibil sa tremure de la discuri?
si cand pun frana tremura ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e posibil sa ai discurile ovalizate.
adica sa nu mai aiba planeitatea corespunzatoare.

jantele de pe masina sunt cele originale sau sunt aftermarket?
daca sunt aftermarket gaura de ghidaj centrala e aceeasi dimensiune ca si butucul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR