Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cat va costat sa faceti distributia + curea alternator? la pret si ce calitate?
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Aproximativ 1700 ron,piese originale GM.Depinde foarte mult daca iti cumperi tu piesele sau apelezi la service/reprezentanta.
  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am facut distributia acum 3 saptamani la reprezentata opel Dibass din Ploiesti. Cu piesele lor si manopera pentru 2.0 CDTI m-a costat 1200 de lei. Am avut totusi o reducere de 30%.
  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
multumesc foarte mult ...pentru informatii..Smile
Skip ads

  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
La cit schimb distributia si cit costa.Am 56 000km-este A20DTH.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am intrebat la reprezentanta, mi-au spus ca pot schimba distributia la 90 mii sau chiar mai mult pt ca e cea originala. eu am A20DTJ din 2010, dar in CI e A20DTH, masina a iesit din garantie si nu am mai extins-o, am 42 mii km in bord.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Si sa ne luam dupa ce zic ei?Tu ce zici?La Vectra C am uitat si am schimbat distributia la 88 000.Cit poate costa cu revizie,cu filtre si ulei?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai in cartea masinii scrie parca 120 mii. eu o sa mai intreb o data la viitoarea revizie, mai am cateva mii km pana atunci.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Iuliane, incurcata rau de tot treaba asta cu distributia la Insignia. Inca un motiv pentru mine de a nu o adauga (inca) in shopping list.
As vrea sa va intreb, daca are cineva acces la programul de revizii al Opel, in Germania, spre exemplu, la ce nr de km sau perioada de timp este recomandata schimbarea distributiei?
Stiu , tot de aici aflat, ca programul de garantie obliga schimbarea distributiei la 60.000 km. Acum vad ca service-urile o dau cotita si recomanda schimbarea la 90.000 km daca nu mai ai garantie.
Eu chiar nu mai inteleg nimic. Curioasa rau de tot treaba asta.
La Ford, Vw, e totul foarte clar in privinta asta. Afara, programul de revizii spune schimbare de distributie la 120.000km. Pentru Ro, datorita climei si conditiilor de exploatare, obligatoriu prin programul de garantii schimbarea distributiei la 90.000, dupa expirarea garantiei, de asemenea se recomanda schimbarea la 90.000.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am semnat si eu hartia de injumatatire a intervalelor service de doua ori Smile la reprezentanta bacau care nu mai exista acum. in septembrie am fost la focsani, eu am intrebat daca schimb distributia la revizia urmatoare(ar fi la 52 mii la masina mea) dar mi-au spus ca o pot schimba la 90 mai ales ca e cea originala.
am un vecin cu a6 luata sh, a avut incredere in cartea service si anu a schimbat distributia la timp, i s-a rupt cureaua si a costat reparatia motorului 25000 lei ! si nu la reprezentanta! asa ca preventiv , foarte probabil eu o sa o schimb pe la 65-70 mii, adica peste 2 revizii.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
La masinile SH e alta discutie, aici e lege, indiferent cat are masina sau ce scrie pe cartea de revizii, schimbi consumabilele si distributia.
Am avut si eu anul asta aceeasi experienta cu Focus-ul lui fi-miu. Masina cumparata de la un tip care lucra in reprezentanta, kilometrajul in urma diagnozei facute de mine corespundea cu nr de km afisati, avea 78.000 km la bord, ultima revizie pe carte facuta la 75.000 km.
Preventiv, i-am schimbat filtrele si uleiul. Am gasit uleiul in ea (teoretic schimbat cu doar 3000 km in urma) negru si vascos ca valvolina.
Filtrul de ulei infundat (de aceea am schimbat filtrele, aparuse o eroare in bord), filtrul de polen era ca un chirpic, plin de noroi, frunze, etc...
Luna viitoare cand vin acasa o sa ii schimb si distributia, tot preventiv, chiar daca mai are pana la 90.000.
La Insignia, e totusi ciudat. Mi se pare mult prea devreme 60.000km dar parca nici nu m-as risca sa o schimb mai tarziu, mai ales daca aia 60.000 ii faci in peste 3-4 ani sau folosesti masina preponderent in oras.
  • Gigica 68

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2012

  • Mesaj Privat
eu am cumparat masina din Germania la 130000 km. Opel Insignia 2.0 118 kw 160cp si mi-au spus sa schimb distributia la 150000 km. am schimbat-o la 145000km. cred ca nemti nu sunt tampiti? asa scrie si in cartea masinii: distributia la motorul A20DTH SE FACE LA 150000. acum care vrea o pote face si mai devreme pt. siguranta.
Skip ads

  • Gigica 68

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2012

  • Mesaj Privat
eu am cumparat masina din Germania la 130000 km. Opel Insignia 2.0 118 kw 160cp si mi-au spus sa schimb distributia la 150000 km. am schimbat-o la 145000km. cred ca nemti nu sunt tampiti? asa scrie si in cartea masinii: distributia la motorul A20DTH SE FACE LA 150000. acum care vrea o pote face si mai devreme pt. siguranta.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Da-mi si mie nr.pe privat poate schimbam impresii sau ne ajutam reciproc.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Masina mea are acum 49900 km si cand am fost la revizia de 45000 km mi-au spus ca distributia o sa o schimbe la 75000 si nu la 60000 cum scrie in caretea de service. Eu o sa-i pun sa semneze pentru asta cu am semnat si eu la cumparare ca perioadele de service se injumatatesc.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Revin cu informatii noi: ieri am fost la service cu o problema ( zgomot pe partea dreapta si au constatat ca vine de la caseta de directie si trebuie schimbata. Am avut noroc ca am 49960 km si se schimba in garantie), asta a fost introducerea. Revenind la distributie am cerut sa mi se nscrie pe cartea service faptul ca au spus sa vin la 75000 km pentru schimbarea distributiei si surpriza, nu au vrut. Mentionez ca la mine pe cartea de service scrie cu pix de catre ei si cu stampila ( Opel Victoria Brasov) ca reviziile se fac la 15000 km si service-ul conforma anexei. In anexa sunt trecute toate operatiunile ce se fac la fiecare revizie si acolo e trecut sa se schimbe distributia la 60000. Am intrebat nervos de ce dracu ma pun sa schimb la 75000 daca ei nu-si asuma raspunderea... Aveti grija, eu cred ca se poate schimba linistit la 75000, deoarece in carea originala (Germania scrie 90000 km), dar nermernicii astia de la noi, nu vor sa-si asume raspunderea in scris. Sper ca m-am facut inteles.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
In autodata, scrie chiar ca se schimba la 150.000 km, la motoul DTH.
  • cainsignia

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut baieti, am si eu o mare rugaminte la voi si anume daca ma puteti orienta undeva de incredere:
1. sa verific o insignia 2.0 cdti. 130 cai (numar de kilometri, reparatiii avute etc.);
2. sa fac revizia undeva in Bucuresti (schimb ulei + filtre + schimbare distributie), la ce preturi.
Apropo, voi distributia la cati kilometri ati schimbat-o?
Am vazut ce s-a scris mai sus, alte pareri? Multumesc, stima.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pentru punctul 1) poti sa cauti pe Google un numar de contact de la Opel Ecomax Cluj si sa apelezi cu incredere.
La punctul 2):
Eu am facut de curand revizia la masina mea: Insignia A20DTH - 160 CP:
*)filtre GM cumparate(combustibil, aer, polen cu carbune activ, ulei) de pe net = 345 lei
*)ulei Castrol EDGE 5w-30 FST - 5L = 180 lei
*)manopera la reprezentanta Opel Pitesti = 180 lei (in care a intrat o verificare completa a masinii)

Urmeaza sa schimb distributia:
*)am gasit pe acelasi site de unde am luat uleiul, kit distributie GM = 500 lei(fara pompa de apa)
sau
*)la un service din Bucuresti, renumit aici pe forum, tot kit-ul(GM) + pompa de apa(HEPU) = 800 lei la care se adauga manopera de 400 lei

P.S.: Nu am dat nume pentru ca nu vreau sa se considere reclama. Pentru detalii putem vorbi pe privat.
  • cainsignia

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2013

  • Mesaj Privat
multumesc @alladin_allibaba
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR