Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut jE ,

Aceeasi problema o am si eu la masina mea . Am pus si aparatori de noroi si tot nu se schimba problema . Singura solutie ar fi un stergator de autobuz , ca atunci sunt sigur ca sterge si luneta toata si stopurile (depinde cat ai lasam cursa de lunga) .

In alta ordine de idei jE, te rog , daca vrei sa iei initiativa unei intalniri la Cluj , ami doresc fff mult lucrul acesta , sa ne intalnim si noi (Clujeni , Albaiulieni , Bistriteni , Salajeni , Mureseni , etc...). Sunt sigur ca sunt multi doritori nu numai din Cluj dar si din judetele limitrofe . Daca esti de acord cu mine pune un post la intalnirile clubului si stabilim acolo ce avem de facut .

Ami cer scuze ca sunt in afara topicului !

DDarius
Skip ads

  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
parerea mea este ca nu prea ai ce sa faci ... asta este o "boala" a masinilor cu hayon ... de aceea este montat un stergator ... curentii creati de masina, acolo in spate, fac ca marea majoritate a ceea ce ridici de pe asfalt sa ajunga pe luneta ...
variante ar fi ... ori mergi mai incet si atunci curentii de aer vor fi mai inceti ... ori iti iei un seddan ... nu vei mai murdari luneta asa de tare ...
  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
da...eu tin foarte mult la interior.la exterior nu prea...deci nu sterg decat partea de unde deschid portbagajul...
cand mai duc pe cineva eu pun bagajele .la coborare nu...deja m-am invatat cu sunetul: âh. zambesc si plec mai departe Smile
  • droso

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y 17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La unele camioane, pardon Rabe(rable) soferi isi puneau o bucata de cauciuc provenit de la cate o banda transportoare pe toata latimea masinii. Si ca sa arate mai bine mai desenau ei ceva pe acolo (ca logo e mult sa spui).
Idee, nu spun ca-i buna/estetica, pune-ti si tu una sub spoiler pana la pamant. Teoretic nu ar trebui sa mai ridici noroiul. Si la ce cauciuc gros si panzat este ar trebui sa te tina o vesnicie. Very Happy

Am glumit, dar mi-am adus aminte de imaginea Rabelor si nu m-am putut abtine.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Smile ai glumit? si eu deja imi cautam bormasina prin casa....
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Laur45 a scris:parerea mea este ca nu prea ai ce sa faci ... asta este o "boala" a masinilor cu hayon ... de aceea este montat un stergator ... curentii creati de masina, acolo in spate, fac ca marea majoritate a ceea ce ridici de pe asfalt sa ajunga pe luneta ...
variante ar fi ... ori mergi mai incet si atunci curentii de aer vor fi mai inceti ... ori iti iei un seddan ... nu vei mai murdari luneta asa de tare ...


Ori incrici sa folosesti mai mult oglinzile retrovizoare exterioare... Pana acum nu m-am simtit chiar deranjat de stratul gros de noroi de pe luneta. Incerc sa ma descurc cu oglinzile Idea
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
fratilor stratul acela gros de noroi noaptea te ajuta mult, sunt multi cu farurile nereglate si cand stau in spatele tau nu te mai deranjeaza Very Happy Wink
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Florin, de acord cu tine, noaptea noroiul e util. Ziua insa .. ma supara... Smile
Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
singura solutie ar fi sa ai in portbagaj o sticla de 5l de solutie de parbriz.Sa-ti ajunga in timp ce carosabilul este umed. Wink
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@Florin M. Asa am plecat eu pe un traseu Sibiu-Cluj, dar a trebuit sa mai cumpar pt intoarcere:). Am consumat 6 l ode solutie + ce a mai fost in borcan initial...Ideea asta era...cred (daca faci un calcul financiar...iesi cam scump)...cum sa faci sa eviti astfel de neajunsuri..Smile
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
apa de la robinet si cand mai faci cate o oprire, mai speli si luneta si iesi mai ieftin. Razz
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Din experienta pot sa iti confirm ca toate masinile caravan sau van au aceasta problema, care se mai amelioreaza prin montat sorturi.
Cea mai buna rezolvare a problemei, va fi in momentul in care, vor fi sosele curate ca de ex in Germania, unde cat ar ploua de tare si cat de repede ai merge, la iesirea din zona cu ploaie ramane masina curata ca si cand ai spalat-o.
Skip ads

  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
stiu.masinile aduse din germania sunt curate si-n cur. la noi dupa 1 an...trebuie sa o demontezi toata sa o aduci la lumina.
  • best_m

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Zafira 1.9 CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma supara aceasta mizerie care se depune pe luneta, dar mai ales atunci cand vreau sa deschid portbagajul si pun mana direct pe noroi.
M-ar interesa sa stiu cum as putea sa reduc din aceasta mizerie...
Eu am o Zafira si as vrea sa stiu daca solutia cu sorturile este una de luat in seama....!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sorturile nu rezolva decat partial problema intrucat cea mai mare parte a mizeriei de pe haion provine de sub masina si nu din lateral. Cred ca toti au observat ca triplele caravanului raman curate desi table dintre ele este tencuita.
Reducerea turbulentelor trebuie sa fie solutia dar un simplu eleron nu cred ca ajunge. Pana acum am vazut eleroane montate deasupra lunetei si median, ca la tico. De retnut ca nici una din variante nu rezolva mare lucru intrucat si la tico este stergator.
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Problema are o rezolvare partiala fara sorturi ci cu niste generatoare de vortexuri.
Vedeti http://www.airtab.com/
Amplasarea acestor generatoare de vortexuri (virtejuri) trebuie facuta atat pe laterale cit si pe tavan (chiar si dedesupt)

In acest fel nu se va forma acea depresiune pe geam care sa absoarba apa pulverizata.
Nu am testat, aspectul este indoielnic, daca veti testa si o sa aveti rezultate, dati un semn.
Nu este neaparata nevoie de exact acele generatoare, exista solutii mai la indemina pentru a obtine acelasi lucru cu niste chestii mai finute facute din tabla si lipite pe caroserie. In general puteti cauta pe net "vortex generators" si veti gasi o gramada de idei.
  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema , ma deranjeaza chiar si praful care se depune pe haion, am aparatori de noroi si am sa incerc sa pun un eleron aplicat pe luneta haionului. pentru inceput am sa cumpar unul "ordinar" pe care sa pot sa-l adaptez si sa-i modific dimensiunile , dupa care am sa revin sa va impartasesc rezultatele . Parerea mea este ca s-ar putea confectiona din fibra , ar pute diminua depunerile de praf/noroi si cu putina indemanare ar putea fi si "optic" placut. Daca aveti cumva cunostinte aerodinamice despre unghiul optim de alunecare a aerului peste eleron astept sugestii.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Si eu am tot un caravan si pentru a scapa de teama ca poti lov ceva cand dai cu spatele am montat senzori de parcare.Se monteaza extrem de usor si nu costa mult.Preturile variaza in functie de calitate 100-800 de RON.Cele la 800 au si senzor de presiune pe roti.
Evident ca nu se rezolva problema murdaririi haionului, dar scapi de grija de a da cu spatele intr-o parcare.
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Vidoo, unde ai vrea sa pui acel eleron, mai precis? La baza geamului spate asa cum existau la unele modele de Tico ?
Sau sus ca"aripa deportanta"?
  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
As crede ca mai bine ar fi sa-l pun in partea de sus, pentru ca eu cred ca fluxul de aer care aluneca pe pavilion , are un curs descendent , formand un gol de "absortie" prea aproape de haionul masinii. Dupa calculele mele - nu stiu daca prea exacte- ar trebui sa fie in forma de semiluna pozitionata orizontal , cu o latime la centru cam de 12cm . Am luat nista masuri si am rugat un preiten care lucreaza cu fibra sa incepem unul de proba. Cred ca saptamana viitoare pot sa va spun impresii si sa pun ceva fotografii.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR