Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mizeria este antrenata de curentul de aer de sub masina care se precipita in depresiunea din spatele masinii. tu vrei sa iti deviezi o parte din aerul de deasupra in jos, de-a lungul geamului spate. Tind sa cred ca volumul de aer deviat de tine este prea mic pentru a conta fata de circulatia din laterale si de dedesubt.
Cred ca tu zici asa:


Un studiu facut de niste americani pentru reducerea rezistentei unui van (station wagon de asemenea) a generat o astfel de forma pentru eleron:

insa nu sitiu cit de eficient este sa iti tina geamul curat...

Oricum, bafta si astept poze
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca o solutie eficienta 100% nu exista. Un eleron bine gandit si aparatorile de noroi la roti ar reduce in mod sigur depunerile de pe haion dar nu suficient.
Poate tineti minte experientele kamikaze din copilarie cand goneam cu bicicleta in "plasa" camioanelor.
E o chestie ce tine de fizica - dinamica fluidelor. Orice am face, deplasarea unui corp cu o viteza semnificativa creeaza in spatele sau un "vid". Acest vid ne atragea cu bicicleta cu tot atunci cand mergeam in spatele lor.
Tot acest vid atrage si particulele de mizerie antrenate de rotile din spatele masinii. Evident, ele se depun pe partea din spatele masinii. Haionul caravanelor noastre, sau spatele camionului.
Teoria mea este urmatoarea: forta de atractie (daca pot spune asa), deci si cantitatea de particule este direct proportionala cu suprafata spatelui masinii, cu viteza de deplasare si evident cu gradul de mizerie de pe carosabil.
La un hatch, cantitatea de mizerie v-a fi mai mica decat la caravana mea. La o berlina si mai mica.
Si eu am caravan. Si pe mine ma deranjeaza depunerile de pe haion, nu atat pentru vizibilitate (dupa ce de acomodezi cu gabaritul masinii, te descurci) cat pentru faptul ca masina se murdareste repede.
As monta aparatori de noroi, dar nu stiu cum ar arata masina cu ele montate. Ma tem sa nu-i strice aspectul.
Poate o sa fac totusi asta.
Are cineva poze cu Astra G Caravan cu aparatori de noroi?
La ce preturi se pot cumpara?
Cursele cu bicicleta in plasa camioanelor le-am abandonat dupa ce un prieten a dat un cap camionului care franase brusc. Smile
Daca gasiti solutii valabile, postati aici. Sunt interesat si eu.
  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Exact asta vreau sa realizez eu, dar mai am de calculat latimea eleronului. Un eleron amplasat pe pertea superioara a haionului, la o distanta de haion de 8-12 cm, care sa directioneze curentii de aer de pe pavilion in asa fel incat sa " mature" luneta , adica dintr-un eleron normal as vrea sa realizez unul cu o inclinatie descendenta, cam pe principiul trapelor de autobuz. Ramane de vazut cat este ungiul de inclinatie, latime optima ca sa nu suiere la viteze mai mari si distanta la care trebuie amplasat fata de caroserie, si nu in ultimul rand designe-ul. O sa pun ceva poze cu rezultatele , dar baietii care ma ajuta sunt cam ocupati momentan asa ca va mai dura ceva timp. Apropos! Cred ca acest eleron va rezolva in parte problema prafului si mai putin a vaporilor de apa pe timp de ploaie.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa ne tii la curent cu problema asta.
O sa ai nevoie de o gramada de cunostinte de avionica (sper ca termenul e corect).
Eleronul tau v-a trebui sa capteze suficient de mult aer incat acesta sa fie mai puternic decat "vidul" format in spatele masinii datorita vitezei de deplasare.
Bafta si astept vesti.
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
din pacate termenul "avionica" nu este folosit corect:
AVIÓNICĂ s. f. aplicare a tehnicilor electronicii în domeniul aviaţiei; aeroelectronică. (< fr. avionique, engl. avionics)
In general se refera la aparate de bord, radare, sisteme de urmarire a tintelor etc.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Personal folosesc doar oglinzile retrovizoare exterioare, in toate situatiile, si cred ca fara ele nu as face o parcare cu spatele k lumea.
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Foloseste oglinzile laterale si pune senzori de parcare (pentru mai multa siguranta) care sunt aprox. la acelasi pret cu un eleron.
  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Oglinzile laterale le folosesc, nu e o problema , dar ma agaseaza mizeria de pe luneta si haion. Am pus aparatori de noroi deocamdata, dar nu am rezolvat mare lucru.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR