Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • MihaiMhI

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua. poate sa imi spuna si mie cineva ce simptome are un opel astra h 1.3 cand are sparti culbutori "supapele" ?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Culbutorii sint culbutori si supapele sint supape. La care dintre acestea te referi ? ...de fapt oricare dintre ele in cazul spargerii ,, iti trage pe linie moarta,, cilindrul respectiv. Adica pistonul respectiv nu va mai efectua lucru mecanic si doar va fi antrenat in miscarea lui de celalalte pistoane ce lucreaza. ( mers in 3 pistoane)
Motorul are un mers inegal, bolovanos, trepideaza urat + sunete. Supapele se sparg mai greu si de obicei la lovirea lor de catre piston in cazul ruperii curelei/lantului distributie. Mai degraba supapele ,,se ard,, adica marginile talerului (palariei) ajunge la temperaturi ce trec de rezistenta termica a materialului la contactul cu frontul de flacara generat de explozie din cauza inchiderii neetanse a supapei pe ,,scaunul,, ei.
  • MihaiMhI

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2013

  • Mesaj Privat
daca ai culbutori sparti.. e posibil sa iti creasca uleiul. si sa scoata fum .. si sa fluere turbina?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ei na ! Acum mare profesor nu sint Smile dar dupa mintea mea e posibil ( mai putin faza cu turbina) Dupa stiinta mea culbutorii preiau miscarea axului cu came si o transmit supapei. Fiind sparti, practic pistonul nu mai lucreaza sau lucreaza defectuos , una sau toate supapele raman fara ,,comanda,,( depinde cite ai pe fiecare cilindru-2 sau 4- ) adica inchise in timp ce totusi injectorul infiltreaza motorina .... care e posibil sa fie aruncata pe evacuare ( depinde ce supape nu lucreaza) sau sa se infiltreze in baie.
Turbina daca fluiera , fluiera din cauza ungerii defectuoase sau a jocului marit la ax.

Totusi rog pe cineva care se pricepe mai bine, sa ,,filtreze,, postarea mea si sa vina cu niste explicatii mai pe concret, specifice motorizarii tale.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR