Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ms.costel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Buna tuturor. In luna iunie am vorbit cu cineva care aduce masini din Germania. Am discutat, am ales de pe net modelul si culoarea, am negociat pretul a trecut o saptamana si primesc masina care am ales-o OPEL ASTRA G-CC Z16SE AN 2001. Toate bune, avand numere de sol de germania am avut la dispozitie 30 zile pt. inmatriculare.Find cam ocupat cu serviciu cel care a adus masina sa oferit sa se ocupe de tot : tradus acte, efectuat RAR, inmatriculare, adus numere binenteles contra cost. Toate acestea au decurs cum am dorit .De curand am tot citit pe net tot felul de chestii printre care si ceva despre anvelope. Abia acum am realizat ca pe cartea masinii au fost trecute 2 modele:
175 / 70 R14 84T
185 / 65 R14 86 T
iar eu pe masina am avut cand a fost adusa, si am si acum ;185 / 65 R15 88T. Este posibil sa fie greseala la RAR ? Cartea masinii din germania nu o mai am ca a fost oprita la inmatriculare .Ce sfaturi i-mi dati ? Mai pot rezolva ceva ,cu toate ca echiparea standard pt. motor 1,6 ar fi cea care o am eu.
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ei ti-au trecut dimensiunile care au fost scrise in actele din Germania!
Stai linistit ca si eu am patit la fel cu fostul opel,numai ca eu le aveam pe 14 si in acte erau pe 15!
  • ionutmarius85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2012

  • Mesaj Privat
este normal sa ai 2 dimensiuni . si eu tot la fel am.
  • ms.costel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2013

  • Mesaj Privat
[quote="cuculica"]Ei ti-au trecut dimensiunile care au fost scrise in actele din Germania!
Stai linistit ca si eu am patit la fel cu fostul opel,numai ca eu le aveam pe 14 si in acte erau pe 15![/quote


OK. Tu zici sa stau linistit dar la ITP ce fac? sau daca ma prinde RAR-ul?
Tu cum ai rezolvat? Eu acum sa schimb 5 roti (inclusiv rezerva care este noua) janta+ cauciuc marca Pireli bune de dragul prostiei unora !
PS. astia de la RAR chiar sunt de groaza .Cred ca asemenea greseli nu se pot face decat in Romania noastra . Curios sunt ,nu exista dintre toti cititorii de pe forum nici un angajat RAR ? poate se gaseste unul sa dea un raspuns cat de cat credibil sau macar sa aiba puterea sa ma contrazica sau nici de atat nu sunt in stare? rusine celor de la RAR ca-si bat joc de oameni !
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Te duci la reprezentanta, iei o adeverinta cu dimensiunile acceptate pentru masina ta, mergi la rar si treci toate dimensiunile in carte. O sa te coste in jur de 150-200 lei toata afacerea.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu se uita nimeni la prostiile astea! decat daca ai roti prea late si sar in ochii fraierului care te opreste
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR