Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • overburn

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un astra h din 2005 - z16xep - si am niste intrebari :

- Remapare - unde as putea sa fac asta si sa stiu ca sunt in siguranta?
- Adaugarea unei turbine (e mai mult pipe-dream, nu m-am documentat atat de mult dar sunt curios cam cat ar costa si ce avantaje/dezavantaje are in afara de cresterea performantelor motorului si unde as putea apela.)

- Am vazut ca se poate inlocui CD40-ul meu cu un sistem touch , cu android ,etc. Banuiesc ca ar costa in jur de 2000 de RON din ce am vazut, dar sunt curios daca imi puteti recomanda unul care se integreaza perfect cu restul masinii dpdv functional. Adica, nu vreau sa pierd informatiile afisate pe cid , comenzile de pe volan, etc.

- Cum as putea sa-i pun AFL si cam cat ar costa? La fel si senzori de parcare fata-spate.

- La ce service as putea apela pentru probleme de motor? Momentan am o problema, odata la ceva timp mi se aprinde martorul de noxe cu coduri de misfire pe toti 4 cilindrii + low fuel pressure si low fuel level. Am fost cu ea la DiBas Ploiesti, mi-au schimbat bujiile, si mi-au zis ca au rezolvat ... din parti. Nu m-am mai intors acolo pentru ca mi se pare ca sunt niste bisnitari. Am fost dupa aia la Motormania, mi-au inlocuit bobina de inductie. Same shit. Am incercat sa ma duc la un service mai obscur, deh, poate or avea baietii un pic mai mult creier pentru ca in capul meu daca e mai obscur inseamna ca ar trebui sa aiba mecanici macar calificati ca sa nu o dea in faliment. Mi-au turnat niste aditiv in rezervor si mi-au spus sa fac un plin. N-am apucat nici macar sa-mi dau acordul. In fine, a functionat cat de cat , mi s-a aprins iar led-ul dupa vreo 300km in loc de 10km. Dupa care am fost la Eka Trust (un service destul de mare din ce am vazut , e plasat si central). Eu tot incercam sa le explic ca s-a mai intamplat de 5 ori asta si sa le zic rezultatele, dar ei au insistat si, avand in vedere ca au aparatura mult mai buna decat la ce fusesem inainte, am acceptat. Si umbla omul prin niste view-uri , il intreb eu daca e normal sa fluctueze voltajul la sonda lambda de la 700mV la ~130mV si inapoi, zice ca da , incerc sa ii explic ce probleme se mai simt, aparent il doare in cur, imi sterge erorile si imi zice sa revin cand apar iar sa vada daca nu sunt ramase de cine stie cand. Ii explic ca mi s-au mai sters de cateva ori, le-am sters si eu cu un conector obd de cateva ori si au reaparut, si incearca omul sa ma abureasca ca nu au fost sterse bine. Adica computerul de bord are 500.000 de bancuri de memorie in care stocheaza erori redundant, si cand au fost sterse dintr-un banc , chiar daca nu mai apare problema, ele sunt automat raportate iar. Pentru ca nu a fost sters bine... Cum cacat sa nu fie sters bine... Jur, numai bisnitari si tampiti gasesc pe la service-uri.

Dupa care imi sugereaza ca poate fi de la bujii. Ii zic ca le-am schimbat. Trece la bobina de inductie. Ii zic ca am schimbat-o. Dupa care imi zice de injectoare ca ar trebui curatate poate, etc. Zici ca-s batuti in cap. In loc sa imi ia componenta sa o testeze cum trebuie, o iau din "experienta" si incep sa schimbe anapoda piese potential bune. Cand mi-au schimbat bobina de inductie i-am intrebat daca pot sa o testeze intai sa vada daca chiar aia e problema. Idiotii mi-au zis ca nu se poate testa. Nu i-am crezut ,dar am mers pe mana lor sperand ca se va rezolva problema intr-un final... Teapa.

Deci, stie cineva un service bun prin zona ploiestiuluui? Eventual care acorda si garantie pe diagnoza? Nu sa vina un Gigi Clabuc sa imi zica ca e de fapt scaunul de vina sau cand incerc sa ii mai explic ce probleme simt ca sofer - vibratii in anumite stagii, etc sa ma ia la p**a si sa-si vada de treaba... Adica da, pot sa il rog sa verifice anumite aspecte, dar nu dom'le ca ei este experti si stie ce sa faca , nu au nevoie sa le zic eu unde sa caute. Chiar daca eu ii platesc, in p***a masii.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ai incercat la un atelier de tuning,poate-poate
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Tipic romanesc, experti peste tot! Sa pui turbina ar fi prea complicat, mai bine vinzi masina actuala si iti alta masina de genul cu motor turbo, te ajunge mai ieftin. Remap daca faci nu o sa se simta mare lucru, pentru ca nu ai turbina!
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu inteleg 1 lucru. De ce ai luat Astra din 2005 fara macar 1.8 cu 125cp fara Xenon sau 2.0 turbo, si acum din XEP vrei sa faci turbo ? Invistitia e una mare ca banii, si nu renteaza deloc !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- tuning
cauta la publicitate, EDS, altii. Oricum, la benzinar un chiptuning nu iti va aduce o imbunatatire sensibila a performantei, da' daca tu vrei...
2- turbina
baga-ti mintile in cap. Mai bine schimbi masina, iti iei alta cu motor mai jmecher.
3- AFL
La fel ca si cu turbina. Costa cat nu face
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR