Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut din nou Fani Opel Tigra.Azi m-am lovit de alta problema legata de inmatriculare Sad .Cu copie de pe Cartea masinii si copie de pe talon .copie buletin,Cu Autentificarea R.A.R. Tot tacamul m-am dus la D.R.P.C.I.V Pipera sami iau numere noi..sa le predau pe cele vechi de AG..Sa iau cu IF.Eu locuiesc in Chitila Jud Ilfov.Propietarul care este in talon locuieste in Arges.Dar eu am facut contract v-c cu propietar din Colentina care si el facuse..El practic mergea pe numerele lui.Eu am terminat cu actele..a fost mare bataie de cap mai ales cu fiscalul.Asa...toate bune..Ajung acolo la drpciv..pun pe ghiseu numerele ii dau dosarul cu toate actele necesare.si el imi spune:Aveti taxa de inmatriculare?Eu zic ca ea este platita si nerecuperata.Poi da dar va trebuie o chitanta,o copie sa dovediti asta.I-am spus copie nu am dar ea exista nu puteti sa cautati in calculator?El cauta...tica tica tica...Imi pare rau nu am gasit niciun fel de date despre aceasta masina sau despre acea taxa..Ma pune pe drumuri aiurea sau vorbeste serios?Unde ar trebui sa ma duc sa iau acea DOVADA ANAF sa imi pot inmatricula masina fara probleme.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La ANAF ?
  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Grozav raspuns iulian1971!Se pare ca nu ai citit tot continutul
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
A raspuns corect.
Te duci la ANAF si o ceri de acolo.
E posibil ca dovada sa poata fi data doar celui care a platit.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La Circa Financiara, pe baza actului de vanzare, noul proprietar depune o cerere de eliberare a unei adeverinte referitoare la plata timbrului de mediu pt. masina respectiva. Adeverinta se elibereaza in termen de 2-20 zile si se anexeaza la documentele de inmatriculare.
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cum la Finante se plateste taxa de prima inmatriculare si nu la politie, e normal sa se ceara tot de acolo, asa cum a zis si Iulian. Astia de la finante si cu aia de la Politie au incercat sa faca o baza comuna (parca prin 2012), deci e posibil ca cei de la politie sa vada taxele de prima inmatriculare (sau cum se mai numeste), dar nu cred ca le vede si pe cele mai vechi, inainte de implementarea sistemului. Si atunci trebuie procesul pe care l-a descris Iulian. Cred totusi ca si daca vad ei in sistem, tot te pun sa aduci adeverinta. Aia este doar pentru verificare suplimentara.
  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
iulian sa nu ma intelegi gresit..sunt putin cam debusolat propietarul in talon sta in arges eu in bucuresti..am inteles de la altcineva..ca trebuie sa ma duc in arges la ANAF daia am tot dat cu intrebari aiurea..sunt foarte.. Sad Problema cred ca este acel termen de 30 de zile de la contractul de v-c
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Anaf are baza de date in retea. Nu trebuie sa te duci in Arges. Inscrierea pe rol care trebuie facuta in 30 de zile e o taxa, iar timbrul de mediu e altceva. Tu ceri adeverinta pt. timbrul de mediu si vezi ce zic.
Skip ads

  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Adica mai concret: Ai C-V si te duci cu el la primarie/finante (nu stiu cum este in bucuresti, dar unde trebuiesc platite taxele la primarie). Acolo iti ia masina in evidenta. Ai 30 de zile de la data din C-V sa o inscrii la primarie (adica sa o iei in rol), in caz contrar esti pasibil de o amenda de cativa zeci de ron.

Pentru taxa de prima inmatriculare, te duci si depui cerere la finante.
  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Am trecut-o la financiar,am toate actele.Si ca Bonus.A raspuns propietarul din talon.si mi-a spus ca imi trimite prin Fan Curier totul s-a rezolvat cu un simplu telefon.Acum sunt mai linistit:D
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o problema asemanatoare
fostul proprietar numai stie exact daca a platit vre-o taxa anume (masina inmatriculata prima data in tara in 2008)
unde pot verifica daca e platita vre-o taxa?
in afara de ANAF
  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Blackshaddow ai trecut masina la financiar la tine? Daca da te poti duce la ANAF in zona unde apartii tu in cazul tau ANAF Tulcea si acolo poti intreba daca are taxa de timbru platita,.
Skip ads

  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Noul propietar care are in detinere talonul in original,cartea masinii,si contractul vanzare-cumparare ,se poate duce sa intrebe nu costa nimic,dar necesita timp.Inarmeaza-te cu rabdare.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR