Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
alre a scris:Multa electronica si electronica nu se simte foarte bine la temperaturi scazute. N-ai observat ca la minus 15 grade de exemplu ce delay exista la display-uri.

Nu cred ca are opel protectie de motor din soft, acest lucru imi aduce aminte de BMW M5 care indica pe turometru plaja de turatie pe care o poti folosi in functie de temperatura motorului.
Adica circular pe turometru are lumina verde pentru 0-2500 rpm, galben intre 2500 - 3500 rpm si rosu pentru restul plajei ramase.....jucarii pentru baieti mari.
Skip ads

  • ceappone

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Florin Insignia a scris:42.000 EUR pret final de lista la Insignia mea. La acest pret eu am obtinut un discount semnificativ - mai aproape de 30k Wink. Preturile de mai sus sunt preturi de Austria.

Cand ai achizitionat insignia? Pretul mi se pare mare, noi cu discount am ajums la 23.000 euro cu leasing pe 3 ani. Varianta limuzina 5 usi. Si ca si dotari are multe,piele/textil, incalzire scaune, navi cu touch, afl, xenon, pilot adaptiv, jante 18, culoare ext mahon, sistem audio bose, camera marsarier, avertizare unghi mort, avertizare parasire banda de mers, plus restul mai maruntele, motor 2.0 140 hp. Saptamana viitoare trebuie sa soseasca! Abia astept sa o conduc.[/quote]

Pfui , daca o tineti tot asa viitorul Opel Insignia il iau din tara cu banii jos Shocked

Cornel a luat masina din Austria , eu din Germania cu pret final , dupa discount de cca 44.000 €...sunt ceva optiuni in plus , pe langa varianta de motorizare dar oricum se pare ca iesi mult mai ieftin daca strangi toata suma odata si faci comanda din Romania (vreo 10.000 € ,mai ramane sa vad cat costa s-o inscriu in Germania ca s-o pot vinde cat mai bine in 3-4 ani)...de parca n-ar fi aceleasi masini .... Rolling Eyes

Oricum ,felicitari pt achizitie si cat mai multe sute k de km fara probleme !
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Sa sti ca era mai scumpa cu banii jos, 23000 cu leasing sau 25000 cash.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca am specificat in acelasi post ca preturile pe care le-am specificat sunt de Austria! Si sunt preturi de lista!. Exista diferente de TVA si taxe. In Austria sunt incluse in pret absolut toate taxele (inclusiv cele de inmatriculare Very Happy )
Include pentru masina mea 13% NoVA. Masina a fost comandata in Noiembrie, livrata in 7 Ianuarie anul acesta.

Nu mai am ultima configuratie.. dar uite aici in link una din configuratiile trimise la dealer.
https://www.dropbox.com/s/1y...terreich.pdf?dl=0

Daca puneam motorul tau (cel de 140CP) incapeam in 30k inclusiv trapa panoramica, pe langa toate cele.. Diferenta vine de la taxa NoVA pentru motorul de 140 care este doar 3% fata de 13% (din valoarea masinii) la motorul de 130 cu automata. Dar nu am putut renunta la cutia automata si pe motorizarea de 140 inca nu se pune. In concluzie pe 140CP castigam ~1500 EUR (din diferenta de cutie) + ~3500 EUR din diferenta de NoVA. Iti dai seama cum o puteam echipa de banii astia Very Happy.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@cornelpopa,

Multumim frumos pentru feedback,foarte util .
Este bine cunoscut faptul ca "merita" achizitionata masina chiar si noua din Austria,Germania fata de Romania,sunt diferente mari,ma refer la aici la calificativele A,B sau C,pe care le primesc masinile noi,la testele de uzina...

Sa o stapanesti sanatos... Very Happy
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
@gyzmo
Poti detalia te rog treaba cu, calificativele la testele de uzina sau poti sa-mi dai vreun link cu detalii....e interesant
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cu toate ca suntem Esti OFF TOPIC ,uite aici:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • b_sorin14

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am o intrebare pentru cei ce au FlexRide...se intampla ceva cand va deplasati cu viteza constanta si tineti pedala de acceleratie in aceeasi pozitie si treceti in modul Sport ? la mine nu se intampla nimic sesizabil pana intr-a 4a
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Daca esti pe "cruise control" nu se intampla nimic pentru ca masina e setata sa isi pastreze viteza, dar daca esti cu piciorul pe pedala ar trebui sa se mareasca un pic viteza intrucat calculatorul citeste o apasare mai mare a pedalei in modul sport.
  • b_sorin14

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai doar intr-a 4a "pleaca" masina de sub mine cand tin pedala in pozitie constanta, pe vremuri am facut un tdrive cu astra cu flexride si facea si in treptele inferioare la fel. Ma gandeam sa nu fie o buba la soft, ca doar nu au proiectat modul Sport de la 4a incolo Smile, apropo de sensibilitatea pedalei de acceleratie. Am incercat mai multe intervale de turatie, pana intr-a 4a nu e nici o diferenta intre moduri, sport/standard/tour din acest pdv.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu am astra j cu flexride. Sport se simte mai bine in treptele superioare unde e nevoie de o reactie mai rapida, in cele inferioare are destul cuplu ca sa nu trebuiasca o interventie asa majora. Nu stiu ce sa spun, dar s-ar putea ca in functie de treapta, sensibilitatea pedalei sa difere. Oricum, intre standard si tour nu e nici o diferenta, decat la amortizoare.
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am ridicat azi masina...arata superb! Se simte ceva diferenta intre motorul meu de 160hp si acesta de 140, pare putin mai greoaie...e frumos ecranul cu touch, camera pentru marsarier si keyless entry. Si mirosul de masina noua Smile
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea.
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc! Speram sa fi rezolvat vechile vicii si sa nu apara altele...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Asta rãmâne sa ne spuneți voi...
Sa o stãpânești sãnãtos! Wink
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Marea majoritate au fost rezolvate cu 2011..........plus ca e masina noua si pe deasupra e si facelift (are ceva ani in spate).
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Mi-au propus deja garantia extinsa Smile) au zis ca trebuie sa ma hotarasc pana in primii 10.000 km sau 8 luni parca. Mi se pare aiurea ca nu poti sa hotarasti lucrul acesta la sfarsitul celor 2 ani de garantie...oricum se merita - vreo 250 euro/2ani
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Suma nu este mare,eu zic sã nu eziți.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai nu are rost sa astepti 10k km sau 8 luni, eu as fi facut-o de cand am ridicat masina!
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Florin Insignia a scris:Mi-au propus deja garantia extinsa Smile) au zis ca trebuie sa ma hotarasc pana in primii 10.000 km sau 8 luni parca. Mi se pare aiurea ca nu poti sa hotarasti lucrul acesta la sfarsitul celor 2 ani de garantie...oricum se merita - vreo 250 euro/2ani


Iti doresc sa nu ai nevoie dar nu se stie, eu as face.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR