Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • chiuariu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
buna ziua dragi colegi opelisti de ceva vreme ma confrunt cu o problema la opelul meu astra f motor C16NZ,de cand am pus anvelopele de iarna echilibrate si tot ce trebuie imi bate volanul la viteze mici de 30-70km/h dupa nu se mai simte nimica doar ca trage un pic dreapta putin asta cred ca si de la inclinatia drumului ...mentionez ca o anvelopa de vara avea o galma cand am dat-o jos si batea la fel dar astea nu am nimica, verificate, echilibrate si am bataia aia enervanta de la ce sa fie oare ?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Tot din echilibrari roti e problema. Fa un test simplu - muta rotile de pe spate pe fatza sa vezi daca apar schimbari.
Probabil unul din cauciucuri e cam ,,obosit,, si chiar daca ,,da bine,, pe masina de echilibrat, in momentul cand e montat pe masina si suporta greutatea acesteia , se deformeaza.
Verifica de asemenea ca toate cauciucurile sa fie montate pe sensul de rulare corect.
  • chiuariu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am mutat rotile de pe spate pe fata echilibrat iar toate toate,tot imi bate volanul nu stiu cauza am fost la service capete de bara bune am bucsele pe stanga duse de la ele sa fie problema ..acum nustiu da bucsele se manifesta prin bataie la volan ..poate pivot ceva nustiu da-ti si voi o parere va rog
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Bucsile nu cred sa se manifeste cu bataie in volan dar ar fi bine sa le schimbi sa mai elimini o posibila cauza.
Daca rotile sint ok ....problema trebuie studiata cu mare atentie. Eu uneori cind am dubii despre un cauciuc ce ,,nu calca bine,, , imi caut un loc viran si drept , scot masina din viteza si in timp ce o imping ma uit cu atentie in ,,spatele,, fiecarui cauciuc. La tine banuiesc ca bataia apare la viteze mai mari.
La categoria ,,cazuri bizare,, am mai intalnit batai in volan de la o planetara praf. La inceput caraia in curbe ...dupa 2 luni s-a linistit ca apoi sa bata in ,,linie dreapta,,cu batai in volan ..... dupa alte 2 luni s-a linistit brusc..... si a 2 zi s-a rupt la o plecare de pe loc.
Ar mai fi de verificat fuzete ovalizate/descentrate de la lovituri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR