Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • vectrazri

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 V6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Un mare fis chestia ca nu compari Opel cu VW. Am un v6 CDTI si nu prea mi-a sta vreo masina populara de-asta muncitoreasca pe aproape. Si nu mai vorbesti acum de Opel. E GM, motorul e Isuzu etc. Nu am pus piciorul pe pasat-ul nou dar mi-a spus un prieten cunoscator ca e o rusine nu se compara cu vectra c.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Scria cineva mai jos daca opc alearga pe gti . Prietenul meu cu opc-ul lui i-a dat fum rau unui gti . Ceva de genul ajuns la sosire , s-a dat jos din masina si a deschis poarta s-o bage in garaj si a trecut si gti-ul in mare tromba Very Happy
Insa e alta putere la opc , comparabila cu cea a R32-ului .
Apoi tot cu opc-ul s-a luat cu un alt amic cu un a8 4,2 quattro nou . Si pe ala l-a batut lejer .

Eu m-am intalnit cu un tip cu R32 , de la Focsani spre Buzau si ne-am luat pe vreo 50 de km . La un moment dat eram cu piciorul bagat in podea si nemernicul se ducea . Una peste alta pe un trafic destul de alert ne-am alergat pe plaja de viteze 160 - 220 . In 50 de km mi-a dat cam 300 de metri , insa sunt constient de faptul ca la un trafic lejer imi trimitea o vedere de la Buzau Laughing
Pe de alta parte masina mea are 1,6 to si e cabriolet , ceea ce nu se pune cu o masina sport pur sange cum e R32-ul .
Ce m-a frapat este ca ma asteptam sa ma umileasca rau nenea cu Golful . Adica plecam amandoi de la 130 pana la peste 200 , cu talpa la fund eu cel putin , si se ducea incet .... lua avans . La puterea acelei masini ma asteptam sa plece de langa mine ca avionul !

Alta confruntare cu VW si ultima a mea , a fost cu Astra H in 5 usi de 200 de CP la Brasov . Am vazut un GTI 5 , am apasat IDS-ul rapid si l-am salutat de la a a doua incolo . Incetisor asa , dar sigur .
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Hai sa fim seriosi... R32 ca si GTI sunt ... golfuri. Nu sunt alea masini sport "pur sange" 1000 de ani. Sunt doar golfuri cu motoare mai suparate... O masina sport este in 2 locuri este joasa si are motorul in spate sau median si are minim tractiune spate (vezi speedster). R32 are integrala intr-adevar insa ramane un.. golf adica o buburuza nervoasa.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Slick a scris:O masina sport este in 2 locuri este joasa si are motorul in spate sau median si are minim tractiune spate (vezi speedster).


te cam dai pe supersportive deja... m-uri, amg-uri, lancer-uri, impreza sunt doar cateva exemple ce mi-au trecut prin minte, nu sunt sportive?
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Compari cumva amg cu golf ?

Chiar si astea fiind nu consider ce ai insirat tu masina sportiva 'pur sange' cum a mentionat colegul bertone mai sus. Ele sunt masini de serie cu motoare mai puternice (si alte modificari la greutate samd) insa NU au fost concepute ca masini sport ci ca masini de serie modificate Exclamation iar in cazul golfurilor sunt simplu buburuze cu motoare mai puternice nici decum masini sportive 'pur sange'.

Exemplu de masina sportiva 'pur sange' este ferrari, iar dintre ale noaste batranu` speedster.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Slick a scris:Hai sa fim seriosi... R32 ca si GTI sunt ... golfuri. Nu sunt alea masini sport "pur sange" 1000 de ani. Sunt doar golfuri cu motoare mai suparate... O masina sport este in 2 locuri este joasa si are motorul in spate sau median si are minim tractiune spate (vezi speedster). R32 are integrala intr-adevar insa ramane un.. golf adica o buburuza nervoasa.


Noble...iam... Laughing
E chestie de marketing . Nu toata lumea gusta Opel GT sau Toyota MR2 sau mai stiu eu ce masina pe care nu o poti escalada daca ai sarit peste 80 de kg cu Pastele !
Sunt fani Mercedes care si-ar lua o masina sport , insa raman fani Mercedes . Asa ca-si iau un AMG . Sunt fani curse WRC care n-o sa-si ia un monopost ci o sa prefere un Focus sau o Impreza si tot asa .
Pana la urma ce are R32 ? Este aceeasi masina urata care se adreseaza unor cumparatori fideli , cu tractiune integrala si cu muschi . Cum si la Opel ramane mitul GSI asa si astia au gti-ul lor .
Costa cam mult sa reitereze Corrado cum si la Opel nu se merita sa reitereze Calibra . Drept care pentru a multumi fraierii de clienti , au luat doua usi , i-au pus niste muschi , niste roti mari si gata : GTI , GTC , opc , R32 . Laughing

Drept care imi voi cumpara Honda S2000 Cool
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Acum sunt de acord cu afirmatiile tale Smile

Trebuiau puse ghilimelele de rigoare masina "sport pur sange" si era OK.
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca compari la cuplu opel si vw,ieri din mers am accelerat eu si in fatza mea golf 3 GTD cu `90 de cai,si asa s-a dus,ca n-am crezut,dupa aia m-a luat la o tura,si masina aia cum trage la 1500 rpm...pff,are cuplu si de la turatii joase,asa e orice vw..are cuplu mare,si GRIJA la golf 1 GTI:
http://youtube.com/watch?v=AJ7FIdKi_5Y
Skip ads

  • new_style

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pote gsiti aici un raspus http://www.youtube.com/watch?v=7_bCTOqjEko
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cand ii aud pe unii de vw mor.stiti cu cati ani dupa opel au inceput cei de la vw sa faca autoturisme?va spun eu cam cu 28 de ani mai tarziu.in cate curse de autoturisme ati vazut vw?va spun eu in nici una.stiti cum il bate kadet gsi pe golf 2 gti sau noul gtc pe noul gti?va spun eu la fundul gol .Stiti cum iam tras-o unui prieten cu pasat 4motion cu vectra b ?rau de tot.Asa ca sa ma mai lase cei cu vw naibii in pace ca sunt de rahat.daca spui audi parca altfel te vede lumea dar vw vai mama lor.daca vreti o comparatie luati motorul de pe golf 4 de 1.4 care are 75 CP si motorul de pe astra G de 1.4 care are 90 CP.Spunea cineva mai sus FRontera vs. Touareg....ha ha ha....pai cand facea Opel modelul Frontera cei de la vw nici nu visau sa scoata vreodata un autoturism de teren.Asa ca .....
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cristea nu trebe sa te enervezi:) Doar am zis ca are un cuplu bun vw(ma refer la motoarele TDI).De retinut ca VW are manutza bagata la mai multe modele de masini(Audi,Skoda,Lamborghinni,Bentley,Seat)
Nu ai cum sa compari Frontera si Touareg..iti dai seama,dar iti dau dreptate la faza cu GSI-urile..is foarte bune,eu cu 1.7TD-ul meu de 82 de cai,oricand il fac nu doar pe golf II,ci si pe golf III(si nu ma refer la simplu TDI) ci GT TDI:D varianta de 90 de cai:)ieri am testat,si l-am cam lasat in urma,intr-un fel mi-a fost rushine ca mi prieten..dar asta eVery Happy mi-a cazut bine:)Bafta si numa bine
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Apropo/imi place mult vectra-ul tau:D
Skip ads

  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Merci.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Remus Cristea a scris:cand ii aud pe unii de vw mor.stiti cu cati ani dupa opel au inceput cei de la vw sa faca autoturisme?va spun eu cam cu 28 de ani mai tarziu.in cate curse de autoturisme ati vazut vw?va spun eu in nici una.stiti cum il bate kadet gsi pe golf 2 gti sau noul gtc pe noul gti?va spun eu la fundul gol .Stiti cum iam tras-o unui prieten cu pasat 4motion cu vectra b ?rau de tot.Asa ca sa ma mai lase cei cu vw naibii in pace ca sunt de rahat.daca spui audi parca altfel te vede lumea dar vw vai mama lor.daca vreti o comparatie luati motorul de pe golf 4 de 1.4 care are 75 CP si motorul de pe astra G de 1.4 care are 90 CP.Spunea cineva mai sus FRontera vs. Touareg....ha ha ha....pai cand facea Opel modelul Frontera cei de la vw nici nu visau sa scoata vreodata un autoturism de teren.Asa ca .....


1. Dupa cati ani au inceput sa scoata autoturisme nu conteaza.
2. Nu conteaza cum il bate GTC Opc pe GTI cand exista R32 pentru asa ceva.
3. Nici nu vreau sa ma gandesc cum i-ai tras-o prietenului tau... Rolling Eyes
4. 1.4 Fsi sau TFsi?
5. Cand faceau cei de la Opel modelul Frontera, Vw nu avea in plan o masina de teren dar cand au avut au facut una la care Opel nici nu poate visa.
6. Clasele superioare nu le iei in considerare? totusi Vw are un Phateon un Tuareg si un Tiguan de care opelul nici nu se poate apropia cu Antara care e doar un Chevrolet in alta costumatie.
7. VW macar are 4Motion, noi, opelistii ne uitam la modele de 15 ani sa ne amintim ce inseamna 4x4.


Hey tu, Bobby-Nos parca ziceai ca asa accelereaza G3 GT TDI ca s-a tot dus, in fine acum il faci.

Sa amintim ca TSI e engine of the year? sau ca 2.5 V6 TDI de pe Audi pe care toata lumea-l ridica-n slavi e conceput de VW, fireste.
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vlad//ala avea chip,mi-a spus baiatu,ca are imbunatatiri...ia acum am facut-o de pe loc,celalalt GT TD s-a dus...nu inteleg cum:)
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Prietene draga R32 are un alt motor si eu vorbeam de acelasi motor de 2.0 turbo 200 cai .Daca vrei concurent pentru R32 ia si tu un OPC si din nou ii da clasa la R32-iul tau.Prietenul meu are 1.9 TDI 4motion dragule si ce este la pasat pe bord dupa 190 km/h este minciuna lucru testat in paralel si cu rotile originale ale masinii Pasat 230/h si in paralel Vectra B 205-210km /h.Poate nici cei de la Opel nu au in plan sa faca o masina ca touareg si in nici un caz ca acel ciudat Tiguan care este un golf 5 cross putin mai altfel.
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca tot o dai cu vw de ce nu-ti iei unul si gata.cat despre Phateon cred ca nu stii ce chics au dat cu el la prima aparitie...nu au prea vandut baietii pentru ca cine vrea o limuzina nu-si ia VW ci isi ia cel putin un A8.In schimb costurile erau foarte mari pentru un VW.Acum mai incearca o data dar sunt tare retinut in privinta succesului lui desi trebuie sa recunoastem este o masina frumoasa.
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ne uitam la modele de 15 ani dar acum 15 ani ce faceau cei de la vw cand opel facea 4x4?
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa ne uitam si in curtea noastra....insignia ce are daca tot vorbim de masini noi....





  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
la modelul negru,ultimu,nu seamana cu BM ?Very Happy foarte reusit,am observat ca si bordul l-au schimbat,nu arde alb ca la orice opel..
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR