Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Remus Cristea a scris:Ne uitam la modele de 15 ani dar acum 15 ani ce faceau cei de la vw cand opel facea 4x4?


Faceau GTi-uri si syncro, in caz ca nu stiai.
Nu sunt un fan VW, eventual doar G3 ca-mi place dar nu-mi place cand cineva-si lauda "marfa" orbeste.
Ca Insignia arata bine asta e altceva, ai vazut cum arata Passat CC?, dar nu in poze ci in realitate... te rog.
una e in poze cand Insignia arata bine iar in realitate s-ar putea sa arate ca noul mondeo, tot feelingul de masina pentru cei cu buzunare mici.
Pe cand Passat CC are un look cu adevarat exotic, urmeaza sa vedem in realitate Insignia.
eu nu vorbeam de design ci de evolutie.

Audi A8 e tot un Volkswagen, cu motor Volkswagen ... ca de nu erau ei Audi inca facea masini fara airbag.

Imi vine greu sa cred ca un OPC cu tractiune fata poate sa tina piept unui R32, sa nu uitam ca soselele nu sunt doar linii drepte.
Skip ads

  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
vladf a scris:
Remus Cristea a scris:Ne uitam la modele de 15 ani dar acum 15 ani ce faceau cei de la vw cand opel facea 4x4?


Faceau GTi-uri si syncro, in caz ca nu stiai.
Nu sunt un fan VW, eventual doar G3 ca-mi place dar nu-mi place cand cineva-si lauda "marfa" orbeste.
Ca Insignia arata bine asta e altceva, ai vazut cum arata Passat CC?, dar nu in poze ci in realitate... te rog.
una e in poze cand Insignia arata bine iar in realitate s-ar putea sa arate ca noul mondeo, tot feelingul de masina pentru cei cu buzunare mici.
Pe cand Passat CC are un look cu adevarat exotic, urmeaza sa vedem in realitate Insignia.
eu nu vorbeam de design ci de evolutie.

Audi A8 e tot un Volkswagen, cu motor Volkswagen ... ca de nu erau ei Audi inca facea masini fara airbag.

Imi vine greu sa cred ca un OPC cu tractiune fata poate sa tina piept unui R32, sa nu uitam ca soselele nu sunt doar linii drepte.

Vlad..la faza cu audi si airbag-urile ai dreptate,ca si la faza cu r32-ul...opc-ul are unul dintre cele mai oribile sasiuri,arata super,motorul suna super,dar in schimb manevrabilitatea....
Passat CC arata super,si performantele te cam gandesti cum sunt..si..R32-ul (4motion)va sta pe locul intai mereu in fatza la orice opc,sau ma rog..VXR.Acum astept comentarii la astia care se cred smart,si spun ca opc-ul nu conteaza ca are tractiunea fatza...e o masina f.buna Evil or Very Mad
Sa fim seriosi(daca tot cunoasteti opel-uri)singurele masini cu manevrabilitate: Opel Senator/omega, Lotus Omega( Carlton),si Vauxhall Monaro V8,toate fiind cu tractiune spate..nu stiu Speedster-ul daca pot sa il bag in categorie Oare? dar ma rog..respect
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
uitati-va aici: www.youtube.com/watch?v=...p;feature=related
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mai bine aici...

http://www.youtube.com/watc...m=PL&index=38

Deh...sunt un fan al emisiunii Very Happy
Skip ads

  • duyca

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
felicitari detinatorului opelului..
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Oameni buni, hai sa nu ne mai imbatam cu apa chioara.Deocamdata VW are motoare mai fiabile decat Opel .Deocamdata.La calitate a tablei, Opel este pe acelasi podium ca si VW.
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da dar pacat ca le lasa turbinele dupa 180 -200 de mii de km.Asta e boala lor la diesel,iar la tabla deocamdata opel e singurul care da garantie 12 ani iar vw 10ani doar.
  • bossake

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2008

  • Mesaj Privat
vw nu prea e pe aceeasi treapta cu opel.. e peste..compara cineva mai sus insignia cu passat cc; urata comparatie, nu se compara una cu alta. e clar peste passatul cc INSA tineti cont si de pret. de asta zic ca nu prea sunt in aceeasi clasa. vw mi se pare clar peste opel la mai toate modelele insa sunt si mai scumpi. e si normal un lucru mai scump sa fie mai bun Smile.

intr-adevar in anii 80-90 opelul era smecher rau, ganditi-va la calibra,vectra a.. sa nu mai zic de ascona,kadett sau manta. bijuterii pentru vremea aia. cam de la astra f vs golf3 a inceput sa castige avantaj vw, undeva pe la mijlocul anilor 90.
Skip ads

  • prometeus

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
la ww nu imi place cum "trancane" dieselul(ma refer in general la passat 2001-2005 si golf 4 si chiar 5) mi se pare sau asa e, ascultati un Skoda fabia de 1-2 ani) diesel, nu stiu, dar suna groaznic......
si apropo am condus un Astra 1.9 cdTI,150 hp,OPC .....no comment....merge parca ar avea reactor in spate....Wink
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
il are in fata Laughing
Face niste motoare vw de te doare capul, printre cele mai "tari" fiind 1.8 T sau 2.0 TDI CR 140 cp.Singurul motor reusit din anii 90 incoace a fost 1.9 tdi pd 90 cp
  • prometeus

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
da, intradevar, daca dspre asta e vb am condus un turan 1.9 sau 2.0 TDI care parea mai silentios si ager.....in rest...rest in peace..... Twisted Evil Laughing
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
tari intre ghilimele
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Da, aveti dreptate. Panarame de motoare.
Hai sa fim si putin obiectivi.

http://www.automarket.ro/st...i-2009-22026.html
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
la 1.4 dar in rest? 1.4 sa-si ia iei,ca eu sub 2 litri nici nu ma gandesc.
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
vladf a scris:
Remus Cristea a scris:Ne uitam la modele de 15 ani dar acum 15 ani ce faceau cei de la vw cand opel facea 4x4?


Faceau GTi-uri si syncro, in caz ca nu stiai.
Nu sunt un fan VW, eventual doar G3 ca-mi place dar nu-mi place cand cineva-si lauda "marfa" orbeste.
Ca Insignia arata bine asta e altceva, ai vazut cum arata Passat CC?, dar nu in poze ci in realitate... te rog.
una e in poze cand Insignia arata bine iar in realitate s-ar putea sa arate ca noul mondeo, tot feelingul de masina pentru cei cu buzunare mici.
Pe cand Passat CC are un look cu adevarat exotic, urmeaza sa vedem in realitate Insignia.
eu nu vorbeam de design ci de evolutie.

Audi A8 e tot un Volkswagen, cu motor Volkswagen ... ca de nu erau ei Audi inca facea masini fara airbag.

Imi vine greu sa cred ca un OPC cu tractiune fata poate sa tina piept unui R32, sa nu uitam ca soselele nu sunt doar linii drepte.

deci domnu vladf,acum ca a iesit insignia pe sosele si sper ca ai vazut-o si poate din curiozitate ai cautat sa o forjezi un pic,mai crezi ca seamana cu mondeo?si inca ceva,am mers cu ambele si passat cc nu m-a impresionat deloc fata de modelul dinaintea lui,pe cind in insignia....
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Intradevar, Insignia a iesit peste asteptari sincer.
  • bossake

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2008

  • Mesaj Privat
E o masina super ok insignia, insa sa spui ca e peste passat cc... no comment Smile. ; Chiar nu se pot compara insa si diferenta de pret e enorma. A dat un vecin vreo 30.000 pe un passat cc si e motorul cel mai mic, 1.8 benzina turbo 160 de cai insa e dotata destul de bine.

Apropo, ca zicea cineva de motoarele diesel nasoale de la vag. Nu e chiar asa, ganditi-va la 2.0tdi 170 cai care e mult peste 1.9 de 150cp de la opel.
Iar legat de 1.4 ala, cred ca multi nu stiu cu ce se mananca. 1.4 ala e benzina turbo si are 3 variante de putere. 122, 140 si 170 de cai. Smile
Dar si costa destul de mult.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca topicul acesta, inceput cu prezentarea uei liniute, a ajuns un versus intre passat si insignia. Din fericire pentru noi, insignia este peste passat asa cum vectra b a fost peste passatul din 96-97 dar atunci suprematia a tinut mai putin. Pentru mine, insignia a devenit o reala concurenta a passatului intrucat intentionez ca urmatoarea masina sa aiba tractiune integrala.
Cat despre comparatia facuta cu passat cc, nu cred ca este una reala avand in vedere faptul ca cc-ul este in alta clasa, cea a coupe-urilor cu 4 usi. Nu trebuie uitat faptul ca cc-ul are doar 4 locuri.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
auzi-l si pe asta....compara 1.9 cdti-ul antic cu cel mai avansat motor vag 2.0 170 cp Rolling Eyes (nu ca ar fi mare diferenta intre ele Laughing )
mai trece vreme pana afla si el de 2.0 biturbo 190 cp.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Abia cu 2.0TDI 170CP a ajuns VW la common rail asa ca hai sa nu numim antic 1.9CDTI. Se putea face 1.9CDTI 170CP, dar la vremea aia 150CP era suficient. Se stie ca varful de gama se vinde cel mai prost, tocmai din cauza pretului, cresterea in vanzari nejustificand o eventuala investitie pentru a mai adauga 20CP. Asa ca a ramas la 150CP.

Insignia are doar 160CP nu pentru ca nu se putea mai mult ci pentru ca asa s-a considerat mai rentabil din punct de vedere economic. Cine vrea mai mult, ia biturbo de 190CP.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR