Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Ccristiann

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut! Am o Vectra C din 2004 motor de 1.9 cdti 150 cp , cutie tiptronic 6+1 . cand o bag in D ( drive ) asteptam cateca secunde dupa care avea un soc si dupa acel soc cupla. Pe liber sau in marsalier nu are nici o problema. Azi am plecat cu ea si la 40 km a inceput sa patineze in cutie , se tura singura pana la 3000 tpm, pe manuala citea decat 4 viteze. cand am ajuns la destinatie am vazut ca se scursese tot uleiul din cutie si se aude un zgomot.
Ce parere aveti ?
As vrea sa pun manuala . este indicat?
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg de unde va vin asemenea idei, nu pui o janta, vorbim de o parte importanta a masinii, ce a fost proiectata intr-un fel. Nu e imposibil acest lucru dar te va costa mai mult decat face masina. Oricum daca zici ca a ramas cutia fara ulei e buna de aruncat
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Probabil s-a spart un rulment si a fisurat carcasa. E cam pa pa. Cauti cutie second ..nu merita investitia din automata in manuala ca sa nu mai vorbim de confort.
  • Ccristiann

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2013

  • Mesaj Privat
pretul nu e colosal. M-am interesat si ma costa mai putin sa pun cutie manuala cu totul decat sa cumpar alta automata. Intrebarea mea este : o sa mearga in parametri normali ? computerul masinii trebuie inlocuit cu unul de pe o masina cu cutie manuala ?
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Verrifica de ce a pierdut uleiul si abia dupa vezi ce decizie iei. Parea mea este sa mergi incontinuare pe varianta hidramata. Facand comparatie intre una automata sh care te costa pana intr-o 1k de euro si una manuala tot sh(500 E) + kit ambreiaj nou(800 E) + transformare te costa mai mult manuala, basca cutiile de 6 trepte pica destul de des iar un ambreiaj dupa 100k ai toate sansele sa-ti pice.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Ca sa faci transformarea in manuala iti trebuie:
-cutie viteze ca pret fiind intre 3-400 Euro.
-volanta noua cam 400 E.
-posibil sa nu iti dea si tamponul anti-cuplu .Nou costa aproximativ 150-200 Ron. (punem 50 E sa zicem).
-timonerie intre 100-200 E.
-manopera 100 E. (atat ar fi normal dar posibil sa gasesti mai scump).
-partea software se rezolva in 5 minute cu Op-Com.
Deci un cost total de aproximativ 1200 E.
Daca stii unde sa cauti piese si daca ti le montezi singur te va ajunge undeva la 6-700 max.
Apropo , cutiile automate SH sunt mai ceva ca jocul 6/49 Smile . Multe au probleme dupa un rulaj de 200 000 km chiar daca au fost intretinute corect daca mai nimeresti si una la care n-a fost schimbat uleiul platesti manopera de montaj degeaba.
Manuala este mult mai fiabila chestie universal valabil la orice producator exceptie facand manualele slabe gen cutiile in 6 de pe Z17DTJ/R.Plus ca manuala e mai economa cu aproximativ 1-2 Litri la 100 km (in oras).
  • Ccristiann

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Asta zic si eu despre cutiile automate ..am avut o gramada de probleme cu ea si mi s-a luat. Mor de nerabdare sa ma apuc de lucrare sa vad ce iese. Multumesc mult !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR