Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lidiavasile

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17dti & Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am luat un Astra din Germania, iar in contract handlerul mi-a scris ca-mi trimite Brief-ul in prin posta. Am fost deacord sa astept 10 zile. Ieri au trecut cele 10 zile si m-a sunat spunandu-mi ca nu i-a dat banca Brief-ul pentru ca fostul proprietar vrea masina noua si trebuie sa astept pana ii vine masina, aproximativ mai o luna. O fi adevarat ce mi-a zis sau am luat teapa? Sad

Ce as putea face sa scot macar numere rosii? As vrea macar sa pot umbla cu masina. E aiurea sa o tii in garaj dupa ce ai dat banii din buzunar.

Poate ati trecut printr-o situatie asemanatoare. Ce sfat mi-ati da?
Skip ads

  • toi_rapid

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La inmatriculare iti trebuie in original ......nu stiu cum ai putut sa pleci din germania fara actele masinii....indiferent de ce au zis aia!
sunt curios cum a plecat din germania , acolo cum ai facut nr provizorii si asigurarea?
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cam dubios......colegu` du-te repede in germania si recupereaza banii ca pe nemti i-am smecherit noi. Nr provizorii de germania, actele de asigurare, talonul se dau numai pe brieful mare, care ar trebui sa fie la tine. se poate sa fi intrat in tara cu numere false.
la inmatricularea provizorie iti trebuie brieful mare, fara el nu faci nimic, de fapt minim brieful mare. in original.

bafta si ne anunti ce ai rezolvat
  • lidiavasile

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17dti & Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
La numere numerele pe care le-am luat din Germania nu mi-au cerut nimic. Am ajuns in Romania si am mers sa iau numere provizorii si mi-a explicat tipul de la ghiseu ca imi trebuie brieful. Eu stiam ca trebuie sa mi-l trimita in 10 zile, care s-au implinit ieri.

Ieri ma suna omu' si imi zice ca mai trebuie sa astept o luna ca fostul proprietar isi ia masina noua si nu ii da banca brieful pana nu ii vine masina nou.

Chestia e ca nu am cum sa duc masina inapoi, nu am numere. Cum as putea sa il fac be handle sa imi trimita actele? Unde l-as putea denunta? A fost ilegal ceea ce a facut - sa vanda masina fara brief? In contract e mentionat ca brieful va fi trimis prin posta, dar nu mentioneaza in cat timp.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru inmatriculare chiar si numere rosii trebuie brief mare+mic, kaufvertrag de la nemti si la noi platit asigurare+taxe.
Totusi treaba pute, cum sa vinda masina fara brief?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu cumva masina asta era cuprinsa in programul lor rabla, sau neamtul avea datorii bancare? Numai in conditiile acestea imi explic logic e ce acel brief nu ti-a fost inmanat! In DE, numai primariile se ocupa cu actele de radiere/inmatriculare auto....chestia cu banca este cam trasa de par! Sfatul este sa ajungi cat mai urgent in DE cu actele si contractul de vanzare /cumparare, ce banuiesc ca are si o stampila fiinnd luata de la handler autorizat si in cazul in care nu picati la pace, direct la primariea lor cu brieful mic si vei afla tot ce ai nevoie despre acea masina! In cazul in care handlerul a facut manareala, pe baza briefului si contractului, in cateva ore smenarul ce cred cu siguranta ca nu-i neamt de origine, va da socoteala celor in drept! Ca asa e la ei in Germania....nu ca la noi unde politia romana, prin serviciul inmatriculari, nu are o legislatie actualizata sa poata oferi unui roman numere de tranzit! Imi pare rau sa-ti spun....dar ai si tu vina majora! Cand ai luat nr. de la primarie, puteai sa soliciti si date despre acea masina! Le primeai in max. 5 min. si nu te mai durea capul acum....
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da. Singura varianta sigura este sa te duci fara masina pana in Germania. Personal, m-as duce direct la o sectie de politie sa le explic ce s-a intamplat si m-as duce cu tot cu politie la el. Sa zicem ca nu esti asa drastica, dar tot trebuie sa te duci inapoi la el.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cum ai plecat tu fara brief din Gemrmania? Iti dai seama ca putea sa declare masina furata si sa ai mari probleme. Esti intr-o situatie cam nasoala, sa ai grija sa nu circuli cu masina pana se rezolva cu actele!
Skip ads

  • lidiavasile

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17dti & Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult pentru sfaturi.

Asta cred ca e singura solutie. O sa merg in Germania la politie si o sa ma prezint cu politia la el. Sper ca se va rezolva.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ai luat teapa, povestea a luat sfarsit cand ai plecat cu masina fara brief. Poti sa te agiti cat vrei acuma ca nu o sa rezolvi nimic, actul ala de vanzare cumparare e zero in fata politiei. La dezmembrat cu ea. Embarassed
  • lidiavasile

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17dti & Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ms de incurajari Smile)
elegance a scris:Ai luat teapa, povestea a luat sfarsit cand ai plecat cu masina fara brief. Poti sa te agiti cat vrei acuma ca nu o sa rezolvi nimic, actul ala de vanzare cumparare e zero in fata politiei. La dezmembrat cu ea. Embarassed

  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sigur era neamt flacaul ala?daca era neamt original sigur nu te-a mintit ,insa daca era turc ,arab, roman ,stabilit in germania asteapta-te la ce e mai rau ,dar sa nu fie ,de ce zic, si eu am fost in germania acum vreo trei saptamani de mi-am adus o masina. am luat-o de la neamt avea un mic parc de masini ,n-am vazut-o de zapada ce era pusa pe ea am luat-o asa pe incredere ,inainte mi-a zis neamtul ca n-are nimic ,ca nu e lovita, chestii ,etc dar totusi inima de roman nu era multumita cu vorbele, stii si tu la noi, pana nu incerci masina sa faci cativa km cu ea, s-o ambalezi si cate si mai cate n-o iei, e aici am luat-o asa pe vorbele neamtului cu oareca strangere de inima dar n-aveam incotro era seara tarziu 7-8 era si ultima optiune a doua zi plecam spre romania asa ca am zis ce o fii o fii am luat-o. am constatat a doua zi dimineata cand m-am uitat la ea mai bine ca era asa cum a zis neamtul nu lovita nu zgariata, de mers mergea bine etc concluzie trasa nemtul nu minte si e corect,bine probabil cu mici exceptii dar in general sunt corecti, asa ca stai linistit ,succes
Skip ads

  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ciucurica a scris:cam dubios......colegu` du-te repede in germania si recupereaza banii ca pe nemti i-am smecherit noi. Nr provizorii de germania, actele de asigurare, talonul se dau numai pe brieful mare, care ar trebui sa fie la tine. se poate sa fi intrat in tara cu numere false.
la inmatricularea provizorie iti trebuie brieful mare, fara el nu faci nimic, de fapt minim brieful mare. in original.

bafta si ne anunti ce ai rezolvat
te contrazic daca imi dai voie; eu mi-am luat masina din germania si pentru nr provizorii nu mi-a trebuit brief mare cum zici ,cum am facut, eu am fost de dimineata la un fisc cred, am dat buletinul mi-a completat niste acte am platit 10 euro, am specificat inainte ptr o masina ,atentie; nu luasem nici o masina urma sa ma duc dupa aceea s-o iau dar pentru ca era prea departe si nu mai ajungeam sa fac nr ptr ,ea ca inchidea la fisc ,le -am luat dinainte , apoi m-am dus inalta parte la un centru nu stiu sa zic intr-o cafenea da ,nu radeti, intr-o parte era in mosulet care avea o masinarie de stantat nr, am platit acolo 80 euro mi-a dat cartea verde si un talon roz ptr numere provizorii ulterior le-am completat eu cu seria si marca masinii cumparate si asta a fost tot , fara acte sau alte nebunii ,asa se face acolo
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@bica77
Colegul citat de tine cred ca se referea la inmatricularea provizorie din Romania! Brieful mare este similar cu C.I.V-ul nostru iar cel mic, similar cu certificatul de inmatriculare! Iar in Romania este nevoie de ambele pentru nr. provizorii!

@lidiavasile
In DE nu este o regula in ce moment poti lua numerele! Eu le-am luat din din landul bavarez si am ajuns pina in frontiera cu Franta, undeva in nord-vestul DE la vreo 600Km. de unde am luat masina! La tine trebuia sa intervina suspiciunea in momentul in care ala ti-a spus de brief si banca si trebuia sa rogi pe cineva din primarie sa-ti spuna exact ce se intampla cu acea masina! Era o chestie de max 5 min.!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Vin 12 Feb, 2010 1:34 pm
  • lidiavasile

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17dti & Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
@bica77 Exact asa s-a intamplat si la mine, doar ca eu am scos numerele dupa ce am luat masina nu inainte.
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dmg, el spunea de inmatriculare in germania ca iti trebuie unul din brief, fie mare fie mic, eu i-am raspuns ca ptr a primi numere ,asigurare ,carte verde nu este obligatoriu vreun act al masinii cumparate din germania
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
bica77 a scris:sigur era neamt flacaul ala?

Nici o sansa. Astea is tepe date de romani sau turci. Imi pare rau sa te descurajez, dar am vazut multe cazuri de astea si iti spun 100% ca nu o sa primesti nici un brif si nici banii nu ii mai vezi. Daca vrei neaparat sa mai vizitezi odata turcul (asa-i ca stia romaneste?) pune pe cineva sa iti cumpere numere din Germania, le pui pe masina si mergi inapoi. Numere rosii, chiar daca reusesti sa scoti nu o sa poti parasi tara cu ele. Rolling Eyes
Deschide ochii data viitoare.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Contractul de vinzare-cumparare adica kaufvertrag este o hirtie care se completeaza de mina cu date cumparator/vinzator, serie sasiu, serie brief etc. si doar firmele pun o stampila, in rest semnaturi si gata. Mai am in casa citeva hirtii necompletate, iti fac cite contracte vrei tu dar... Ce dracu' e trecut la serie sasiu, de unde a stiut serie brief?
Cum ai scos tu numere la nemti si ai facut asigurare? Pai asa fur si eu o masina, completez un kaufvertrag si ma fac cu masina legal?
Probabil neamtul sau ce smenar o fi fost avea el ceva acte dar au ramas la el. Motiv posibil: masina a fost declarata furata sau a ajuns la rabla pentru cupon. Cum vei inmatricula tu nu stiu ca se verifica la RAR si la Politie. La primarie cind scoti numerele eu stiu ca neamtul specifica instrainarea pe brief-ul mic.
Bun, cind tu spui de banca, brief, masina noua eu cred ca de fapt vor sa o treaca la rabla.
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@lidiavasile
Unde ai cumparat masina? la o reprezentanta sau autohaus?

Am fost cu un prieten si-a cumparat un VW passat variant model 2006 - folosit la o reprezentanta SEAT, brieful nu avea la ei, zicea a ramas la banca si o trimite originalul prin posta, masina e ok si au facut contractul vanzare-cumparare, copia brieful si am mers impreuna cu un angajat al ei din reprezentanta pana la primarie, ei rezolvat totul numerele provizori pentru tranzit si asigurarea pentru 5 zile.
Pe drumul nu a fost probleme la vama, dar am fost opriti de politie dupa trecerea din vama, verificat acte si m-a cerut talonul masini in original, i-am zis e la banca si primesc originalul prin posta, si am plecat.
Cei de la reprezentanta a zis o sa trimita brieful prin posta si dupa 10 zile a primit plicul acasa cu brieful si talonul in original.

Incearca tu sa trimiti un mail sau un telefon la ei sa vezi daca au trimis brieful.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Probabil si-a luat numere galbene. Alea se cumpara cu buletinul. Le pui in straita si mergi sa-ti cauti masina. Cand gasesti masina, pui numerele pe ea si ai plecat (DACA are toate actele si a fost radiata din Germania, altfel...)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR