Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
farurile mele bat mult spre dreapta.noaptea vad iepurii in camp. stie cineva cum se pot regla farurile pe orizontala? stanga dreapta.multumesc


Nu am gasit nimic cu FUNCTIA CAUTARE . Smile pentru cine are de comentat
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
fiecare far in parte are 2 reglaje manuale care se fac cu ajutorul unui imbus (nu mai stiu de cat) pentru orizontala si pt verticala.
eu te sfatuiesc sa cauti acel imbus sa mergi pe un drum mai putin circulat, de preferat unul betonat sau de tara pentru ca se vede mai bine capatul proiectiei si le ajustezi pe fiacare in parte acoperindu-l pe celalalt cu o carpa sa vezi efectiv ce zona iti lumineaza fiecare. asta o faci pe pozitia 0 in interior.
eu asa le am facut si sunt fff multumit si nu primesc nici o injuratura.
oricum tu le ridici max. cat pot bate ele pe asfalt.
sau poti sa mergi in service, dar am auzit multi ca acolo le ridica mult si.... dar de la caz la caz
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Un service competent ar trebuie sa stie exact cum se face reglarea, iar pe un perete alb ar trebui sa aiba o linie care indica inaltimea maxima admisa.

Farurile provin cumva de pe o masina de UK? (daca bat spre dreapta, in dreapta fiind carosabilul la ei).
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
masina este din germania.iar acele imbusuri de care spui regleaza doar pe verticala.sunt si alte imbusuri pe acolo?
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
farul are reglaj manual si pe orizontala si pe verticala cu acelasi tip de imbus parca 8 dar nu mai stiu sigur.
alte imbusuri nu mai sunt
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat



spune-mi si mie te rog unde sunt cele pentru reglare orizontala. ca pe cele pe verticala le-am incercuit cu rosu.altele nu am vazut Confused
Multumesc
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai unui pentru oriz. iar celalalt pt verticala.
daca imi aduc bine aminte cel incercuit din poza in partea stanga este pentru verticala iar celalalt pentru orizontala.
........te-a indus in eroare ca sunt pozitionate oarecum identic.... Smile
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
unu nu este pentru faza lunga si altu pentru faza scurta? cred ca ar trebui sa aiba si faza lunga un astfel de reglaj
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai daca eu asa le am reglat, asa sunt 100%
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
aaa.am inteles Very Happy. multumesc pentru informatii
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
anunt ca celalalt imbus nu este pentru reglarea pe orizontala a fazei scurte.este pentru reglarea pe verticala a fazei lungi
Deci , daca stie cineva cum se regleaza pe orizontala (stanga - dreapta) a fazei scurte , rog sa imi spuna si mie
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Anuntul tau este cat se poate de eronat. Inbusul din dreptul becului de faza lunga regleaza farul pe orizontala. Insista mai mult si ai sa vezi ca asa este. Faza lunga nu se poate regla.
Vezi ca la farul din stanga daca vrei sa dai fascicolul spre stanga trebuie sa invarti in sensul acelor de ceasornic, pentru dreapta este in sens invers acelor de ceasorni ceea ce este oarecum normal.
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Aici ai un tutorial despre cum trebuie facuta operatiunea
http://www.danielsternlight...tech/aim/aim.html
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
LeonteMihai a scris:farurile mele bat mult spre dreapta.noaptea vad iepurii in camp. stie cineva cum se pot regla farurile pe orizontala? stanga dreapta.multumesc


Nu am gasit nimic cu FUNCTIA CAUTARE . Smile pentru cine are de comentat

Ma cuprinde disperarea cand vad cata ignoranta exista in lume...Citesc o gramada de postari,in care multi isi dau cu parerea,unii,foarte convinsi ca au dreptate,in realitate,spunand fel si fel de bazaconii.
On Topic:
LeonteMihai...ai afltat pana acum ca asa e corect sa functioneze farurile pe faza scurta?...Adica sa bata mai departe in dreapta "sa vezi iepurii in camp"? Asa au fost proiectate pentru a nu-i orbi pe cei ce vin din sens opus,dar sa poti vedea mai bine biciclistii,pietonii,carutele de pe partea dreapta a drumului.
Din '92 si pana acum,sunt la a patra masina.La toate,mi-am reglat singur farurile si au luminat perfect,fara sa-i orbeasca pe ceilalti iar eu sa vad bine noaptea...ca o paranteza,mi-am reglat singur si unghiul de convergenta la directie,fara sa am anvelope uzate pe fata,dar asta e alt subiect.
Regret ca nu am gasit un tutorial care sa ma lamureasca despre reglarea farurilor la Astra H (pe care o detin de curand).Voi incerca sa explic eu despre ce e vorba la acest subiect,dupa ce ma voi lamuri si imi voi regla farurile si la aceasta masina.Nu am avut timp pana acum si nu mi-a permis nici vremea.
Problema mea acum este ca la farul din dreapta,faza lunga bate prea sus.Becul e centrat in oglinda farului.Nu stiu (inca) daca exista reglaj separat pentru faza lunga.Faza scurta e corect reglata.Sunt linistit ca nu orbesc pe nimeni.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Fiecare far are 2 reglaje care se actioneaza cu imbus normal de 6mm:
-Reglajul dinspre motor este cel lateral (stanga-dreapta)
-Reglajul din exterior (nu e vizibil,se introduce imbusul printr-o gaura din tabla) actioneaza pe verticala (sus-jos).
Nu se pot regla indepent cele 2 faze.Oglinzile se misca simultan.
Reglajul se face pentru faza scurta.Faza lunga trebuie,in mod normal sa corespunda implicit.Daca nu se intampla acest lucru,inseamna ca e o problema (defect) ori in far,ori la vreun bec (poate nu sta corect in oglinda lui).Atentie:becul de faza scurta (H7) are filamentul descentrat fata de axa becului.La faza lunga sunt becuri H1,iar la proiectoarele de ceata-H3.
Mai e un topic,la care e gresit titlul:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1381945 "Reglare fer astra H".
Rog un MODERATOR sa corecteze si eventual sa mute postarea mea,acolo unde ar fi mai normal.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR