Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salutare Tuturor,Am inteles de la un alt posesor de Opel Tigra tot X14Xe 1.4 16v ca in motorul de 1.4 trebuie sa intre 3.7 L de ulei? si in cutia de viteze 1.9 sau 2 ? As dori sa ii Fac schimbul complet si la motor si cutie,chiar daca au fost facute de vechiul propietar.Dar vreau sa ma simt eu mai bine sa stiu ca are! Smile.Ce ulei imi recomandati pentru motor si cutie?
Skip ads

  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
3,5L ulei motor
1,6L ulei cutie,aceasta fiind F13
Pt uleiul de motor ai de unde alege: GM,Aral,Liqui Moly,Motul...nu te gandi la Castrol ca majoritatea e contrafacut
Pt uleiul de cuite,DOAR GM! Nu pune altceva ca nu o sa merga cutia cum trebuie. Costa in jur de 40 de lei / Litru
Si daca tot esti la capitolul uleiuri,schimba-l si pe cel de servodirectie. GM rosu,iti ajunge un litru Smile
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Motor: 10W-40 (ce marca preferi, depinde de tine si de banii tai). Daca vrei sa stai numai in turatii, punei ceva mai bun, gen 10W-60, dar eu as merge pe 10W-40. 3,5L motor, 250ml filtru de ulei. Pune mai putin, doar 3,5 litri si dupa cel lasi o perioada verifici si completezi.
Cutie de viteze: 75W-90 (merge si 85W-90, dar intra mai greu in viteza la rece). Cum a zis si colegu, sa fie GM. maxim 2 litri.
Ulei servo: parca ATF.
Ce mai recomand:
GARNITURA BAIE ULEI CUTIE VITEZE F15 app 25 LEI
Lichid frana Dot 4 (nu mai stiu cat incape, dar cred ca e suficient 1litru ).
Filtru ulei (Mann sau GM) undeva la 10-13 ron.
Tot nu mi-ai raspuns referitor la bujii, daca le-ai schimbat! Very Happy
  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Amr,am incercat sa le desfac dar am constatat ca indoiam cheia..asa ca m'am lasat pagubas...probabil pe 5 ianuarie cand voi face rost de bani voi schimba bujiile,si schimbul de ulei ,cutie,servodirectie,si servo frana
Skip ads

  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Pe unde se baga ulei in cutie? Am cautat sa zic,un fel de dop ceva.m'am uitat bine pe cutie,dar nu imi dau seama.
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
\raspunsul este undeva pe aici pe forum, cu poza. Are un capac undeva pe deasupra sau lateralul cutiei de viteze. Se umple cu ulei pana incepe sa curga jos. Nu am poza ca sa-ti arat exact, dar e pe undeva pe acolo, sterge un pic praful si poate gasesti.
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Busonul de nivel la cutie este situat pe partea stanga, mai exact cum te uiti la roata din stanga fata, se va observa in partea dreapta a planetarei. Se desface cu cheie imbus sau tubulara in functie de model
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR