Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • theo123

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutare.Am un Opel Vectra A '92, si de ceva timp ambreiajul tine sus de tot.Pleaca de pe loc fara probleme, cu putere dar trebuie sa dau drumu aproape de tot la ambreiaj sa inceapa sa se miste...cand schimb treptele pot sa apas doar jumatate de cursa si merge....problema este la vitezele 3,4,5 dealurile care ar trebui sa le urc cu a 4 a nu pot sa le urc nici cu a 3 a caci motorul incepe sa se ambaleze in gol si daca accelerez prea tare incepe sa si trepideze.precizez ca am problema de cel putin 6 luni daca nu mai mult si atunci cand se accelereaza in gol, pe langa ca nu vrea sa o fortez prea tare nu scoate fum sau miros de ambreaj.Va rog frumos, daca stiti despre ce este vorba, sa imi spuneti daca e vorba de kitt ul de ambreaj sau trebuie doar reglata.Am cumparat un kitt de ambreaj dar nu am timpul necesar sa il schimb decat daca este neaparata nevoie.Multumesc anticipat.
Skip ads

  • papyllon

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1989 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
uite poate ajuta astea

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
incearca sa ma strangi un pic cabnlul sa il faci sa tina mai jos si daca simptomele se mentin inseamna ca iti patineaza ambreiajul daca zici ca se tureaza dar nu prinde viteza
  • florin uricec

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Zafira 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@ nicusor_sef 89, cablul trebuie desfacut , nu strans, pentru a incerca sa regleze ambreiajul, in consecinta sa prinda mai jos... Smile Si dupa aceia, intr-adevar, daca nu da rezultate inseamna ca trebuie schimbat discul de ambreiaj , eventual placa si rulment de presiune , in functie de starea lor. Atentie , este metoda de schimbare a kitului de ambreiaj fara a da cutia sau motorul jos, mie mi l-a schimbat un baiat talentat in 45 de minute, asadar atentie la manopera daca mergeti prin service-uri... Toate bune Smile
Skip ads

  • theo123

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
@florin uricec multumesc de raspuns.Am sa mai slabesc putin cablul
Merge schimbat dar trebuie sa ai maini de pianist cred...este mai usor sa il schimbi cu motorul jos, insa e mai greu de pus la loc tot(fire,cabluri,conducte,etc), daca mai tine putin am sa il schimb peste o luna doua,
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
intradevar florin uricec trebuie slabit imi cer scuze pentru marea greseala
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
mie imi tine sus de cand o am.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR