Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cosmin/sb

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2013

  • Mesaj Privat
buna seara tuturor! am o problema foarte urgenta si anume am un opel vectra b model 1996 si astazi dupa ce am deschis masina sa plec la cumparaturi,am avut surpriza sa nu o mai pot inchide,mai precis nu se mai inchide yala de la usa soferului,iar dupa ce am deschis portbagajul nu se mai inchide nici yala acestuia.mentionez faptul ca nu se mai inchid aceste 2 usi si nu se mai incuie niciuna!am incercat si cu cheia,dar aceasta nu se mai misca nici in stanga nici in dreapta,carligul acela care inchide usile nu se mai cupleaza.am incercat si cu telecomanda,dar nici un efect,se aprind doar stopurile si atat...va rog disperat sa ma ajute cineva ,deoarece sunt l a cativa zeci de kilometrii buni de cel mai apropiat oras si nu pot pleca de aici cu usile deschise!va multumesc,cu respect,cosmin sibiu
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ori au inghetat mecanismele de inchidere ori este prea multa mizeria prin ele,prima data as recomanda o curatire cu sprey curatitor de frane(dat din abundenta) si apoi cu un sprey cu vaselina(dat cu zgarcenie)
  • cosmin/sb

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2013

  • Mesaj Privat
deci usile nu se mai inchid delok,adica pot doar sa le apropii
  • cosmin/sb

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2013

  • Mesaj Privat
si daca ar fii asa cum spuneti dvs,unde ar trebui sa dau cu sprayul respectiv?!cu respect,cosmin sibiu
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
nu se mai inchid usile sau nu se mai incuie yala? ca e o diferenta si nu esti clar.
  • cosmin/sb

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2013

  • Mesaj Privat
nu se mai inchid usile,adica carligul acela care inchide usa nu mai cupleaza,nu pot decat sa apropii usa si atat.siguranta usii e blocata pe deschis,iar cheia intra in yala dar nu o pot rasuci nici in stanga nici in dreapta
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Trebuie dat jos capitonajul , probabil ti-a sarit arculetzul ce comanda revenirea ciocului sau vreo tija.
Am patit la fel in Peco cu un Fiat Grand Punto. Cand am deschis busonul de la rezervor s-au apasat aiurea butoanele telecomenzii tinand-o in mana , am auzit niste zgomote indecise dar n-am dat importanta si cind sa plec am constatat ca usa sofer avea ciocul coborat si blocat iar la incercarea de inchidere a usii, ciocul se lovea de cremaliera de pe stalp. Am plecat de acolo tinand usa cu mana si am demontat fata de usa acasa ...l-a demontare am gasit arculetzul rupt .
Chiar si in cazul imbacsirii cu oxizi sau mizerie, tot trebuie demontata fiecare yala/mecanism inchidere in parte.
Banuiesc ca n-ai venit de la spalatorie si afara sint -10 grade ca atunci e clar.
  • Alexx12

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2013

  • Mesaj Privat
bine ca sa deschis un astfel de subiect ! si cosmin imi pare rau pentru problema ta ! ....am si eu o problema ...postiera pe spate-dreapta nu se mai deschide ...mecanismul nu se mai misca ...am desfacut fata la portiera pe interior cu chiu cu vai si nu ii dau de cap...nu stiu ce poate sa aiba .... vrei idee ce poate avea?
Skip ads

  • vectra ecotec

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am vazut discutia mai inainte si as dori sa ma ajutati si pe mn . si eu am un Vectra b 1.8 16v X18XE si cand inchid usile cu cheia nu din telecomanda nu se inchide usa spate dreapta. astept mesajele. va multumesc. o zi buna sa avetii.
  • Alexx12

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2013

  • Mesaj Privat
si eu astept raspunsuri dar vad ca nimic.... !
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Alexx12 a scris:...........mecanismul nu se mai misca ...am desfacut fata la portiera pe interior cu chiu cu vai si nu ii dau de cap...nu stiu ce poate sa aiba .... vrei idee ce poate avea?

singura modalitate de a deschide usa se numeste tinichigiu sau un mecanic priceput dar care sa aibe maini de bebelus sa poata lucra pe acolo
  • Alexx12

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2013

  • Mesaj Privat
asta stiu ...am fost la niste baieti in oras care se ocupa cu asa ceva si stii cat miau cerut doar ca sa o deschida?...300 Ron ....si daca cumva e dusa ceva la portiera trebuie schimbat..alta investitie...am stat si mam gandit ca cu bani astia imi cumpar alta portiera de la dezmembrari si pe asta o desfac cu ranga:))))
eu am intrebat pe forum deoarece mam gandit ca poate a mai patit cineva asa ceva si poate stie cum a rezolvat problema ...
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ar ma fi o modalitate,sa cauti firele care merg la motorasu de inchidere/blocare si sa le alimentezi cu 12 volti in mufa de pe motoras nu in mufa de pe firele care vin la motoras,poate ai dat pe inchidere/blocare,si avand firele rupte intre stalp si usa nu a mai facut contact si de aici blocarea usii,
am si eu un vecin cu aceeasi problema ca si tine si am discutat sa incercam deschiderea usii cand so mai incalzii afara,din cauza ca el nu prea merge cu masina,si nici nu-l prea deranjeaza,daca mai ai rabdare pana atunci voi spune cum am deschis usa ,fara distrugere de usa/incuietoare
  • Alexx12

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2013

  • Mesaj Privat
eu pot astepta ...nu e problema...dar parca imi sta pe cap problema asta ! ma simit f prost cand le spun prietenilor sa vina pe partea stanga sa urce in spate Smile)....
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
te cred dar nu pot obliga persoana sa ma lase sa-i umblu la masina fara acodru lui,
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR