Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • niku_20_2005

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut, problema se pune in felu urmator, masina Astra H 2005, z16xep, volan piele si comenzi pe volan,
am vrut sa schimb volanul original din piele cu unul sport tot din piele si cu comenzi.
Problema a aparut in momentul in care am demontat volanul meu, am constatat ca volanul meu pe langa cel nou are si o tablita cu circuite si microcontacte, din care pleaca firele pentru comenzi, iar microcontatcele sunt pentru claxon.Volanul nou nu avea asa ceva , avea numai o tabla in care se prindeau 3 suruburi.Am mutat toate circuitele din volanul de pe masina in noul volan, gaurile s-au potrivit, dar problema a aparut la airbag, si anume dupa ce l-am mufat a ramas aprox 1 cm in afara, practic nu s-a mai aliniat airbagul cu comenzile.
Intrebarea mea este exista mai multe tipuri de airbaguri pt astra H, iar cele pt volan sport sunt mai scurte?
Atasez in poze si cele 2 tipuri de volan cel vechi se vede ca e diferit de cel nou, ce solutii as avea sa aduc airbagul la linia volanului?
Mentionez ca airbagul meu este cu o singura mufa.
Skip ads

  • niku_20_2005

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Revin cu un update, se pare ca volanul care l-am luat este pt model de airbag cu 2 mufe, intrebarea se pune, daca iau mufa din poza cu tot cu airbag merge pusa in locul mufei mele?
Mai trebuie facut ceva?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
adica tu vrei sa pui pe o masina cu airbag cu o declansare, un airbag cu doua declansari? Si calculatorul tau de airbag ce parere o sa aiba? Sau la tine, cand o sa faca poc si o sa se umfle doar jumate sau cat o fi?
  • niku_20_2005

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu asta intreb, daca se poate, sau daca exista un model de airbag cu o singura mufa pentru volanul sport care se pare ca e diferit fata cel normal.
P.S nu vreau sa vad niciodata cum face POC:)
Skip ads

  • niku_20_2005

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nimeni nu a mai intalnit problema asta? Sad
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Airbag cu doua declansari? Sunt curios ce si cum.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Airbag dual stage are in plus fata de cel singel stage doi senzori montati in spatele farurilor. Ambele tipuri de sisteme au incorporat in interiorul modulului de airbag un senzor care functioneaza numai la deceleratie. Cand valorile prestabilite sunt depasite el declanseaza airbagurile frontale.
@niku_20_2005 ai incercat sa desfaci tablita(suportul) din volanul original al masinii si sa-l montezi pe cel nou?
  • niku_20_2005

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2013

  • Mesaj Privat
tiaz, asta am facut, si cred ca aici e buba, trebuia lasat cel original, azi voi incerca sa desfac din nou sa vedem ce iese.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@Tiaz - Multumesc de informatii. Inca o intrebare: in functie de acei senzori airbag-ul se ve declansa mai mult sau mai putin in functie de ce transmite calculatorul de airbag sau se va declansa tot 100%?
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Hai ca iti raspund eu ca am trecut prin asta.....
In fucntie de viteza si de puterea impactului (ca sa spun asa) se umfla mai tare sau mai incet.De sarit el sare oricum,dar daca sa zicem (Doamne fereste) ca te lovesti la 140km/h el este umflat la maxim,iar daca te lovesti la 70km/h e umflat mult mai putin.Asta inseamna dual stage.
Daca vrei sa schimbi airbagurile intre ele (adica sa pui single stage in locul celui dual sau invers) o sa ai eroare permanenta atat in bord (martorul o sa stea in continuu aprins) cat si in calculatorul de airbag!
Mi-e mi-a sarit doar airbagul de la volan ca eram singur in masina si cand am schimbat airbagul am pus unul dual stage (eu avand single stage) si nu intelegeam de ce tot aveam eroare.Asa ca m-am tot interesat care e diferenta intre ele si ce face fiecare....Vorbesc oricum de alta marca de masina,dar ele fac acelasi lucru!
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut.
Am demontat volanul ca sa-l imbrac in piele,am luat borna de la baterie inainte de a ma apuca de lucru si acum cind l-am montat inapoi clansonul merge constant.
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat ce e de facut.
Sarbatori fericite!























































































































d
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

verifica sa nu fi ramas cuplat unul din cele doua butoane de claxon sau sa nu fi ciupit cumva firele.

daca ai doua butoane poate poti determina de la care ai problema (daca e de la butoane si nu de la altceva)
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
La Astra H, nu sunt butoane de claxon, din ce imi aduc eu aminte.
Este un intreg ansamblu (o tabla) impinsa (distantata) cu 3 arcuri elicoidale de alta tabla fixa. Cele doua table sunt izolate electric una fata de cealalta si pe ele sunt papucii pentru circuitul de claxon.
Tind sa cred ca la remontare, ai facut o greseala si acum, cele doua table (cea fixa si cea mobila) nu mai sunt izolate electric.
As verifica cat de corect au fost montate cele 3 arcuri, daca izolatia mai este la locul ei si intacta si daca nu cumva, intre cele doua table ai un surub, o sarma sau altceva metalic.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
e, vezi sebage, tu ai multa experienta cu astea (la mine e la nivel de hobby ce fac aici).
asa mai invat si eu una-alta, sper sa tin minte. nici nu am stiut de asta, am crezut ca e ca la mine la zafira a.
si eu cred ca a gresit ceva la montaj.
multumesc!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu ma ocup cu asa ceva, pur si simplu, s-a intamplat ca prin 2015, un prieten a avut accident mai urat, nu a avut bani de service si ne-am ocupat noi. Iar atunci, printre multe altele, am dat jos si volanul. Si din ce imi mai aduc aminte, cam asa este, cum am scris. Sper sa nu dezinformez.

Sa nu uit, chiar arcurile care blocheaza airbag-ul, daca le-ai deformat foarte tare si ele pot sa faca problema asta.
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc colegilor pentru raspunsul rapid.
@sebage, ai drepate,cind am declipsat airbagul, mi-a scapat scula,sau mai bine zis surubelnita si am fortat, indoind urechea arcului care tine airbagul.
La montare aceasta facea masa,am indreptat-o si acum totul e ok.
Multa sanatate si putere sa treceti cu bine prin aceste necazuri.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Perfect, drumuri bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR