Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • cosmin.faf

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Salutare! Am un Astra H GTC 2011, recent i-am fãcut softul pentru dezactivare EGR/DPF, am blindat EGR-ul si am golit tot catalizatorul, și DPF-ul. I-am fãcut și un stage 1 safe, si un hardcut mai lejer. Dupã softare, mașina merge in șuturi la turatii mici (0-1800), apoi parcã de înfundã, și la 2000+, își revine. "Șuturile" nu apar mereu, dar apar des, știți oare ce ar putea sa fie?
*Pe tester nu dã nicio eroare


MODEL: A/H GTC 2011
MOTOR: A17DTR

CODURI EROARE: -
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai daca ai golit si catalizatorul sonda lambda ce crezi ca mai masoara? cum mai face diferenta de noxe inainte si dupa iesirea din catalizator?... asa v-as lua eu carnetul la cei care faceti asa ceva la masini si v-as baga cu nasul in teava de esapament la masinile pe care le faceti poluante pentru niste impresii de senzatii sportive...
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,484
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pui "softul" original, faci proba de drum si daca totul este ok, "te rogi" de persoana respectiva sa isi faca treaba corect.
Despre erori, ce poti sa mai spui, din moment ce nu stii cate au fost "interzise" din "soft"?
La fel de bine, poate fi o banala problema cu regulatorul de debit (SCV), care oricum, in faza incipienta nu declanseaza erori. (poate chiar si de reglare presiune turbina)

P.S. @mikyboy, cu mult mai pasnic si mai calm, dar ideea ... o sustin.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR