Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
voly a scris:alexandru cum sa nu intrebi in magazin ce ulei vrei sa cumperi . eu intreb si cine l`a produs . si de cand e in magazin Smile


Am avut inainte Oltcit, imi trebuia ulei 15-40W apoi am avut Dacia Supernova ulei 10-40W, nefiind variante diesel la masinile astea ceream ulei 15-40 pentru Oltcit, ulei 15-40 pentru SuperNova, etc. De data asta m-am dus si am cerut ulei 5-40W Mobil 1 pentru Opel Corsa. Nici prin cap nu mi-a trecut pe moment de chestia cu benzina <> diesel, ala de la magazin nici el nu m-a intrebat (colegi clasa la facultate Mad ) l-am luat, incantat m-am dus la service, l-am schimbat si peste 2 zile ma intreaba taicameu cati km e garantat ? Zic eu nu stiu, sa ne uitam pe cutie. Ulei pentru motoare diesel, in special motoare VW..... mai departe stiti povestea. Eu neatent, distrat, cu gandul in alta parte, vanzatorul coleg, aiurit, si ...... paguba mea. Rolling Eyes
Skip ads

  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu, dar poate ajuta cu ceva,

cum a mai aparut pe forum, producatorul uleiului depinde de buzunar,

insa un mecanic de incredere mia zis ca este foarte important urmatorul "cod" ce apare pe ambalaj. si anume:

API care incepe cu CC, CD, CE, CF, CG, CH, CJ

eu am luat CF, CC este cel mai slab exact ce reprezinta nu ma prea stiu(ceva cu capacitatea de asi mentine vizscozitatea?) dar omul stie sigur ce zice, poate stie altcineva mai multe despre acest cod , aici pe forum.
- tot mecanicul mi-a zis ca a avut parte de motoare moarte cu ulei foarte scump insa API-ul era CC
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
rabotta a scris:nu stiu, dar poate ajuta cu ceva,

cum a mai aparut pe forum, producatorul uleiului depinde de buzunar,

insa un mecanic de incredere mia zis ca este foarte important urmatorul "cod" ce apare pe ambalaj. si anume:

API care incepe cu CC, CD, CE, CF, CG, CH, CJ

eu am luat CF, CC este cel mai slab exact ce reprezinta nu ma prea stiu(ceva cu capacitatea de asi mentine vizscozitatea?) dar omul stie sigur ce zice, poate stie altcineva mai multe despre acest cod , aici pe forum.
- tot mecanicul mi-a zis ca a avut parte de motoare moarte cu ulei foarte scump insa API-ul era CC


Salut
Citeste si tu topicul asta de uleiuri si poate te edifici mai mult.
Si mai vezi si aici
  • levi racer

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am avut mobil 1 semi sintetic si am avut consum mare si suna tachetii Ce ulei imi recomanda corsarii cu experienta? avind in vedere ca am 160000 de kilometrii si conduc mai sportiv Evil or Very Mad
Skip ads

  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
levi racer a scris:am avut mobil 1 semi sintetic si am avut consum mare si suna tachetii Ce ulei imi recomanda corsarii cu experienta? avind in vedere ca am 160000 de kilometrii si conduc mai sportiv Evil or Very Mad
n-ai specificat ce fel de mobil(ex.0w40;5w40;10w40)eu am vrut sa-i pun 0w40 si desteptii de la opel mi-au spus ca-i prea subtire si-l mananca.i-am pus 5w40,nu mi-a consumat un gram si la urmatoarea revizie voi pune 0w40.in carte da toata gama de la 0w40,la 10w40.aceste cifre reprezinta gradul de vascozitate si anume:0;5;10 gradul de vascozitate la temperaturi mici(0w40 are cel mai mare grad de vascozitate,duce pana le -40 grade)30,40 reprezinta vascozitatea la temperaturi ridicate.daca nu-ti consuma ulei poti sa incerci 0w40.e cel mai bun ulei.eu tot mobil f1 folosesc dar,avand motor turbo trebuie sa folosesc cel mai bun ulei(0w40)tu poti sa meri cu 5w40 fara probleme.ai reglat culbutorii la 150000km?ei au reglaj hidraulic dar tre sa-i mai iei din jocuri si din talere.cartea recomanda la 150000km sa reglezi culbutorii(poate de aceea bat).alta cauza ar fi presiunea prea mica la ungere. daca dupa ce vei regla culbutorii tot iti mai bat,ori s-au uzat culbutorii,ori ai presiunea de ungere prea mica(am patit la un motor similar)
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
un ulei 0w40 fata de un 5w40 nu este mai subtire la temperatura normala de functionare a motorului ptr ca cifra inainte de w este temperatura la rece si cea dupa w este la cald.Marca tu o alegi si ai grija sa nu fie un ulei contrafacut ca avem destea destule prin tara.Bafta!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
levi racer te rog sa citesti si sa folosesti functia CAUTARE pe viitor, nu mai deschide inca o discutie cind este alta deschisa.
Ai la Agila una mai buna decit asta, .> AGILA - Ulei motor Z10XE, Z10XEP, Z12XE, Z12XEP, Z14XE
Tu ai 160,000km si nu ai auzit de distributie? Ai aici > Distributie Z10XE/Z10XEP/Z12XE/Z12XEP/Z14XEP

merralvinci nu se regleaza tacheti la Z12XE, lasa omul in pace ca el are distributia terminata si ulei Mobil semisintetic nu Mobil1 care e full syntetic, exact ce trebuie la aceste motoare.
  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
andrei38 a scris:Salut...am verificat nivelul la ulei si era cam jos asa ca am zis sa completez un pic. Eu aveam ulei OPEL in motor dar nu stiu exact ce indicativ asa ca am cumparat un litru de ulei GM 10W40 si am pus cam 0,7l dar acum am un pic de spuma pe capacul de la ulei...o fi din cauza ca poate eu aveam alt tip de ulei in motor si nu s-au amestecat cum trebuie?are ceva daca mai merg asa vreo 2000km pana fac schimbul de ulei? merci mult...a, am un CORSA C Z10XE, 91.000 km... Very Happy
asa cum bine a mai spus cineva,imprumuta bani si schiba-ti uleiul si filtru de ulei,urgent.daca spuma a aparut dupa ce ai facut coctail-ul ala de uleiuri cu siguranta ai amestecat 2 ulei de categorii diferite(5w40 cu 10w40)in 2000km ai destule sanse sa-l faci zdrente(mai precis 600km drum intins)in cazuri extreme si pt.perioade scurte folosesti un ulei de la alt producator dar cu aceleasi caracteristici(5w40 cu 5w40)caz extrem a se citi dintr-un loc unde ai ramas fara ulei pana acasa.
Skip ads

  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ce parere aveti?sa folosesc mobil 1 5w40 acu ca vine vara sau sa raman constant pe mobil 1 0w40?
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In anotimpul cald 0 W40 sau 5 W40 e totuna. Daca vrei sa schimbi ceva fa-o cu un 5 W50.
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
are mobil 1 asa ceva 5w50?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Un inceput ar fi folosirea uneltei 'cautare'.
Skip ads

  • DIV

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ieri am schimbat uleiul si filtrele la Z12XEP. Ulei am pus Mobil1 0W-40. Ce pot sa spun e ca cel din fabrica era negru negru si urat. Ma gandesc ca la o masina noua n-ar fi trebuit sa arate asa. Ce sa zic, acum masina pare ca merge mai frumos, motorul e mai silentios si toarce mai frumos. Intrebare: Corsa mea n-are filtru de benzina? Ca eu n-am gasit.

Luati cu incredere Mobil1. Scump da face. Si nu mai puneti doamne iarta-ma GM...
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La Corsa C filtrul de benzina se afla langa bascula dreapta-spate. E un cilindru in care intra conductele dinspre rezervor, nu ai cum sa-l ratezi.
  • DIV

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc Mihai, am gasit Smile
  • Don_bv

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sal!de curand mi-am luat o corsa,fiind destul e atehnic,si comod,am zis sa merg in service sa-mi fac schimbul de ulei,la un "prieten",care mi-a pus el un "ulei bun",cu specificatie gm-ll-b-025,dupa ce am aruncat un ochi pe forum,am vazut ca uleiul e recomandat la motoare diesel....merge sa-l mai tin ceva km?sau trebuie schimbat urgent?daca am scris vreo tampenie scuzati-ma!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Don_bv un ulei cu specificatie ,,,B-025 care este de diesel nu este chiar o catastrofa la o benzina, considera ca ai spalat putin motorul, idea e sa nu turezi motorul peste 4000.
Sfatul meu este sa il schimbi dupa ce ai facut 500 maxim 2000km cu el (curatare) si sa torni un Mobil1 0W40.
  • Don_bv

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ok,mc de raspuns!
  • axelk

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Am un Opel Corsa din 2001, pe benzina, motor de 1.2 si e timpul sa ii schimb uleiul. As vrea sa va intreb de unde e cel mai convenabil sa imi cumpar uleiul si filtrele aferente? Stiti cumva si un service unde nu e foarte scump?
Sunt din Bucuresti.

Multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
axelk ai citit discutia si trimiterile ?!
http://www.uleiuri.ro/produ...0&osC#Scene_1
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR