Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bogdan09

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut!

Nu stiu daca a mai fost postat anuntul asta dar eu am sa-mi fac datoria oricum:

Opel a constatat posibile pierderi ale lichidului de racire la motoarele diesel (model Astra H). Cod rechemare in service: 11-P-003

Cei interesati pot suna dealer-ul local pentru mai multe informatii.

Bafta!
Skip ads

  • valydraku

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am contatat si eu si mau jupit de bani astia de la opel in 2 randuri.
ma bucur ca siau dat seama
  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salutare.....noi care nu mai avem masinile in garantie dak mergem oare cati bani ne ia?
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am sunat la Erebus sa vad ce si cum.

Campania este in desfasurare si se pare ca vor monta ceva cleme la radiator pentru rigidizare.
Dupa ce au verificat VIN-ul, a mea Astra H din 2005 nu se incadreaza!

@mychy22 - Campaniile sunt gratuite, nu sunt conditionate de prezenta sau absenta garantiei si nici de unde a fost cumparata sau adusa masina.
Skip ads

  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
ms foarte mult @pocris.....am sa merg si eu sa vad c imi spun "baietiii de la GOLD&PLATIN"
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pai ar mai fi valabila aceasta rechemare oare?Ca si eu pierd ceva antigel,cam 1 cm la 600 km parcursi.Am vazut si de unde picura dar nu e loc de acces sa vad exact.
  • bogdan09

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut!

Am fost astazi cu ea in service - sunt 2 lucrari: 10-R-036 si 11-P-003. Dupa cum spunea si pocris e vorba despre niste cleme / distantatoare ce trebuiesc montate (11-P-003). Cat priveste 10-R-036 se pare ca baietii de pe forum au mai discutat deja despre campania asta (FIELD ACTION NUMBER; 10-R-036 , CLAMP TO CIM HOUSING). Detalii la: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=80677

Operatiunea este complet gratuita.

@Pisboy: campania este abia inceputa de o saptamana, doua. Este valabila, poti suna dealer-ul cel mai apropiat sa vezi despre ce e vorba si cand te pot rezolva (sa-ti faci o programare).

@mycky22: Nu stiu daca este gratuita in cazul in care nu mai ai masina in garantie. Trebuie intrebat - doar daca nu stie ceva mai multe pocris. In orice caz operatiunea a durat 45 mins (<1h) deci mai mult decat manopera pt o ora nu vad ce ti-ar mai putea taxa,...
  • Wannabe

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Azi am fost la Radacini Motors in Bucuresti pentru rechemarea Opel. Mi-au facut 2 lucrari: una cu distantierul intre radiator si ventilator iar cealalta au pus o clema la CIM sub volan.

Toata lucrarea a fost gratuita (masina nu e in garantie si e adusa din afara). A durat aproximativ 45 minute.
Skip ads

  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cei care ati fost scrieti si anul de fabricatie al masinii si motorizarea. Sigur ca cel mai bine este sa ne interesam la reprezentanta, dar nu strica sa ne facem o idee pana atunci.
  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Astra mea e 2006 dar nu am avut aceste probleme cu perderea antigelului... Question E posibil ca doar cel mai noi sa aiba aceasta problema... Embarassed
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Wannabe a scris:Salut,

Azi am fost la Radacini Motors in Bucuresti pentru rechemarea Opel. Mi-au facut 2 lucrari: una cu distantierul intre radiator si ventilator iar cealalta au pus o clema la CIM sub volan.

Toata lucrarea a fost gratuita (masina nu e in garantie si e adusa din afara). A durat aproximativ 45 minute.

Sigur ai masina de afara?nu ti-au luat nimic?cum ai procedat?te-ai dus pur si simplu asa?c-am curios! Rolling Eyes
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o curiozitate. Cei care aveti motoare de 1.3 vi s-au spart ceva furtune?
In momentul de fata sunt intrigat de pretul furtunelor si de costurile aferente manoperei pe care trebuie sa le platesti. Acestea mi se par cel putin piperate si lipsite de orice logica dupa cum urmeaza:
1. Decembrie 2010 - furtunul de tur cel care intra in calorifer 85 ron piesa, 25 ron antigel 1L, 100 ron manopera;
2. Februarie 2011 - unul din furtunule de apa din dreptul EGR 105 ron piesa, 50 ron antigel 2L, manopera 365 ron;
3. Aprilie 2011 - furtunul de retur cel care iese din calorifer 180 ron(este fix cu 2 cm mai lung decat cel de tur) piesa, 50 ron antigel 2L, 100 ron manopera.

CONCLUZIE: In decurs de 5 luni am schimbat furtune si antigel de APROXIMATIV - 1060 ron Evil or Very Mad .....si conform spuselor celor din service avand ca exemplu motoarele de 1.7 vor continua sa cada.
Cu riscul de a ma repeta nu gasesc nici o logica in modul in care sunt facute preturile datfiind faptul ca intre doua repere relativ identice diferenta de pret sa fie dubla Evil or Very Mad
Skip ads

  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Problema la opel cred ca vine si de la capacul vasului de expansiune. Circuitul face suprapresiune si primele care cedeaza sunt furtunele. Eu tin busonul de la vasul de expansiune usor desfacut, are o zona la jumatatea filetului, in care se misca usor, iar daca incerc sa desurubez mai departe, se infraneaza si iese greu de pe vas. Asta e un avantaj pt ca nu exista posibilitatea sa se desfaca si sa il pierd. Acum din cand in cand, dupa ce depaseste 95grade(ceea ce e mult la diesel 1,3 dar normal la benzina) apare un picut de umezeala- zona lipicioasa de la antigel, acolo pe unde au iesit aburi de antigel. Practic, circuitul nu mai e presurizat 100% dar nici furtunele nu or sa crape de la atata stress.
Alta solutie nu vad.
Eu am 1,3cdti, astra H!
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Si eu pierd antigel si nu i-mi dau seama pe unde,nu se vede curs pe nicaieri,completez cu aproximativ 200 ml.la 3-4 mii km,astra h 13 cdti 2007 Sad
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
george_slz a scris:Problema la opel cred ca vine si de la capacul vasului de expansiune. Circuitul face suprapresiune si primele care cedeaza sunt furtunele. Eu tin busonul de la vasul de expansiune usor desfacut, are o zona la jumatatea filetului, in care se misca usor, iar daca incerc sa desurubez mai departe, se infraneaza si iese greu de pe vas. Asta e un avantaj pt ca nu exista posibilitatea sa se desfaca si sa il pierd. Acum din cand in cand, dupa ce depaseste 95grade(ceea ce e mult la diesel 1,3 dar normal la benzina) apare un picut de umezeala- zona lipicioasa de la antigel, acolo pe unde au iesit aburi de antigel. Practic, circuitul nu mai e presurizat 100% dar nici furtunele nu or sa crape de la atata stress.
Alta solutie nu vad.
Eu am 1,3cdti, astra H!

Toate masinile au circuitul de racire etans si e normal sa lucreze sub presiune cand motorul este cald.
  • euromad

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 1.7 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
SALUT.
AM UN ASTRA H 1.7 CDTI 110 CP 81KW 2008 CAM LA 2 LUNI DE ZILE PUN CIRCA 200GR DE ANTIGEL
AM VERIFICAT FURTUNELE SI NU AM GASIT PE UNDE AR DA CU ANTIGEL .
ESTE NORMAL SA SE MAI EVAPORE CU TIMPUL SAU AM CEVA SCAPARI DE NU LE VAD EU
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@euromad,nu mai scrie cu litere mari,ne dor ochii Shocked E normal sa se mai evaporeze in special vara cand e cald,acum depinde si cati km faci!
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Asta e problema. Fiecare masina are bubele ei. Am avut Solenza si nu am avut nici o problema pe care am avut-o la Opel. Asa ca, sa ma lasi cu "toate masinile".
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
george_slz a scris:Asta e problema. Fiecare masina are bubele ei. Am avut Solenza si nu am avut nici o problema pe care am avut-o la Opel. Asa ca, sa ma lasi cu "toate masinile".

Se pare ca esti suparat tare pe masina care o ai acum,pacat! Cool
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut. am un astra h 1.7 cdti, 100 cai, diesel. din cand in cand completez si eu cu antigel( cand se schimba temperatura afara, de la cald la rece ....f rece) cel putin asa am dedus eu.
acum 2 zile, in drumul spre buc, mi s-a spart un furtun undeva langa motor, de 15 cm lungime. am pierdut tot antigelul.
dupa parerea mea, si dupa cele citite mai sus, e clar ca e o problema la aceasta masina. sper sa nu mi se mai intample Smile
bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR