Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ElSpa

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
problema se manifesta in felul urmator.

De la 120 incolo pana pe la 140-150 am trepidatii in volan ca si cum nu ar fi echilibrate rotile. Sunt echilibrate de vreo 3 ori in vreo 3 locuri diferite in aceeasi zi tot face. Jantele nu sunt stranbe deloc, cauciucurile nu sunt deformate, etc si pe aparat se echilibreaza perfect.
Am incercat sa pun si jantele de pe spate pe fata...tot tremura, dar altfel...alta intensitate dar tot in acelasi interval de viteza.

Ma pricep ceva la masini si totusi nu imi dau seama ce si cum...la bucsaraie e ok, nu trage stanga dreapta, merge 200 fara maini pe volan.

Cred ca problema vine de la jenti...au fost comandate dupa catalogul MAM pentru opel dar sunt 5x112 in loc de 5x110 si se monteaza cu niste prezoane speciale cu un con pe filet. De asemenea au si niste inele de centrare din plastic care vin pe butucul rotii.
Inca odata precizez ca nu e nici un artificiu, asa sunt date in catalogul lor pentru opel...

Sunt deschis la orice opinie.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pt ca ai verificat deja se exclude dezechilibrarea sau strambatul jantelor.

asa sunt ele prevazute de producator pt modele de Opel dar asta nu inseamna ca si prezoanele alea vor conferi acelasi comportament ca un prezon standard..altfel le recomanda direct Opel si le vindea ca piese de origine & sh*t.

ai incercat cu alte jante? poate gasesti pe cineva sa te ajute sa probezi alte roti ca sa elimini orice altceva legat de directie...

altfel ti-ai dat raspunsul singur...si 90% sanse sunt sa fie datorate adaptarii jantelor...cel putin asa e logic din moment ce ai eliminat orice alt motiv.
  • ElSpa

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nu am incercat cu alte jante...si nici nu stiu pe nimeni
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
poate ceva discuri ovalizate Embarassed
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:poate ceva discuri ovalizate Embarassed


pai daca ar fi discurile ovalizate nu ar trebui sa se simta doar la franare?
el zice ca simte peste 120 - ma rog sunt simptome de dezechilibrare dar cum a verificat jantele&anvelopele..ramane varianta cu adaptoarele..

nu ai niste jante de tabla (pt iarna) ca sa incerci cu ele? jantele vechi le-ai vandut banuiesc nu?
  • ElSpa

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
la franare nu se simte ca altfel stiam despre ce vb.
nam jante...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cand treci prin bz iti dau eu jantele mele ( alea de vara daca-i iarna si alea de iarna daca-i vara ) . Da-mi un pm daca ai vreodata vreun drum ca mergem si le luam din garaj ca sunt gata echilibrate , cu cauciucri pe ele , tot.
  • ElSpa

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
merci mult, daca am drum si nu rezolv iti dau pm Smile
Skip ads

  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
vad ca au fost inlocuite mai toate motivele...
sigur sunt cauciucurile.
era un calugar care saracu a fost prin o gramada de srviceuri...opel astra caravan. nu intelegeam un lucru: le echilibra...la aparat ieseau perfect dar pe masina facea nazuri.si erau cauciucuri de firma...destul de scumpe.imi era teama sa-i recomand altceva.m-am riscat si i-am spus sa le schimbe cu michelin.cei drept ce-i de la magazin le-au schimbat fara sa crâcneasca(or mai fi avut probleme?)
le-a pus...le-a echilibrat...si a fost super ok.
gasiti o solutie logica? eu nu.mai ales REPET: pe aparatul de echilibrat ieseau perfect.
  • ElSpa

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
si totusi am pe fata michelin si pe spate toyo si am schimbat si rotile intre ele fata spate....deci am mers pe fata si cu michelin si cu toyo Smile
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La mine nu se echilibrau in urma urmtoarei situatii :

Mers la G&P , facut unghi dupa ce am incaltat masina cu 4 jante de alij + 4 anvelope Matador de vara ( numai profilul de ele , care ce-i drwpt era frumos ) .
Am mesr max.12.000 de km in vara aia si nu mi se mai echilibrau . Mai mult huruiau de le lua dracii . Toata lumea zicea pana in 60 km/h ca am un rulment stricat ( peste 60 se diminua ) .

Le-am dat jos sa le pun pe alea de iarna si am obswervat ca rotile erau tocite pe interior ceva de genyul la mijloc era un rulaj nor45mal , iar la interior iesea mandra sarma Crying or Very sad

Am refacut unghiul la alt dealer , am cumparat 4 Toyo pt ca alea erau varza si puteam face pana oricand si acum e foarte bine .

P.S. : Precizez ca toate cand le puneam pe aparat se echilibrau perfect. Cand le incaltam pe masina in cateva ore se dezechilibrau . Ma duceam la aparat , le puneau si ridicau din umeri ..si imi faceau filosofia echilibrarii dinamice de fugeam de mancam pamantul Very Happy
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am o problema asemanatoare si dupa ce am frecat cauciucurile intre ele si am verificat toate chestiile legate de roti mi-am dat seama ca e de la o bucsa de pe un suport lateral de la motor, producand o vibratie care isi face simtita prezenta cand incerc sa tin viteza constanta intre 130 si 150km/h. Daca accelerez cu pedala in fund nu se simte nimic, dar cand iau piciorul de pe acceleratie vibreaza ciudat... Vezi sa nu fioe si la tine o chestie de genul...
Skip ads

  • ElSpa

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
cum as putea sa aflu treaba asta cu bucsile sau suportii de motor ?
si totusi de ce se simt in volan vibratiile...nu prea cred ca are legatura cu motorul...
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
La vechiul F aveam o vibratie la 130 care se simtea bine rau in volan.Problema era ca aveam jante aftermarket si nu venea fix pe butuc. Trebuiau niste inele de centrare ...poate o fi si la tine aceeasi problema Rolling Eyes
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
La mine nu vibreaza doar volanul... Sad ; dar mi-e lene sa-l schimb, plus ca e si un rahat de suport de metal cu o bucsa de cauciuc turnata care costa 300 de lei....
  • ElSpa

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema.
inele de centrare ramaneau pe butuc cand dadeau janta jos.

trebuiau scoase si asezate pe jante intr-o numita pozitie dupa nsite ghidaje si apoi puse jentile pe masina.

astia de la vulcanizare lasau inelul pe butuc si apoi puneau jentile peste el si normal ca nu nimereau in pozitia care trebuie.

niste terminati...
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
florinike a scris:La vechiul F aveam o vibratie la 130 care se simtea bine rau in volan.Problema era ca aveam jante aftermarket si nu venea fix pe butuc. Trebuiau niste inele de centrare ...poate o fi si la tine aceeasi problema Rolling Eyes

Rolling Eyes
  • ElSpa

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
stiu ce miai spus tu...eu aveam inele astea de centrare, doar ca aia de la vulcanizare nu le puneau pe janta, le lasau pe butuc...
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
DEci merg puse jante 5/112 in loc de 5*110 ca m-ar interesa si pe mine?Va multumesc
  • Aly007

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai prezoanele alea speciale, da.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR