Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Sessyon

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut tuturor ! Dupa cum spune si titlul am o problema cu sistemul de incalzire al masinii .
Am pus solutie pentru astuparea fisurilor din radiator, iar la cateva zile senzorul care se afla pe termostat a sarit pur si simplu sin locas si am ramas si fara caldura in masina.
E posibil sa nu mai bage caldura din cauza acelui senzor ? sau am radiatorul din interior infundat ? Nu am caldura deloc .
Ps. Motor Z16XEP
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
este posibil ca din cauza solutiei ,,minune,,sa ai caloriferu infundat
  • Sessyon

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Daca e infundat caloriferul cum as putea sa il desfund ? trebuie sa il dau jos ?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
trebuie dat jos si incearca sa-l desfunzi,daca nu merge altu nou sau SH
cu apa cu presiune fara alte chimicale
Skip ads

  • tulceavideo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut!
Daca vrei sa desfaci caloriferul i-ati oringuri intai ca sigur nu o sa iti mai tina cele vechi.
Link dezmembrare: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=53591
EU nu am golit toata instalatia... am improvizat ceva sa nu imi curga antigelul pe mochete si am fost pregatit cu multi bureti.
Si eu am termostatul bulit si a ramas pe deschis, asa ca mie imi circula lichidul prin radiator direct. Din pacate imi baga caldura greu, dar imi baga... iar apa, la drum intins sta sub 80 de grade. asta face sa imi si consume mai multa benzina. te-as sfatui sa dai 150 de lei pe un nou termostat inainte de dai jos caloriferul
  • Sessyon

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Termostatul o sa il schimb cat de curand. Sa vad ce o sa fac cu caloriferul....
  • tulceavideo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2013

  • Mesaj Privat
am avut si eu problema cu caldura... am rezolvat-o in felul urmator. la intrare in calorifer ai un motoras care iti deschide sau iti inchide o valva pentru circularea lichidului. E posibil sa fie ceva de acolo, acolo sa ai infundata o teava ori valva aceea sa fie blocata pozitia inchis. urmareste daca teava din partea dreapta/ a pasagerului se incalzeste la fel si cea din partea ta.... si daca nu baga caldura inseamna clar ca e o problema la motoras ori la valva. Eu am scos motorasul, am lasat pe deschis. la vara nu o sa trebuiasca decat sa bag mana si sa inchid invartind de o chestie in stea Wink daca dai joi o sa iti dai seama despre ce vb
  • Sessyon

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema. Am schimbat termostatul care era defect, dar tot nu aveam caldura pentru ca era caloriferul infundat. Dar am reusit sa il desfund cu o talpa sanatoasa Wink.
  • tulceavideo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Mabucur! se pare ca eu inca mai stau cu termostatul stricat. cel putin e blocat pe deschis si se face racirea (prea tare) Smile) sper ca luna asta sa il schimb. Bine ca nu a fost nevoie sa dai caloriferul jos... era o treaba de maxim juma de ora pentru careva care stia cum sta treaba. mie mi-a luat 2 ore pentru ca mecanicii din tulcea stiu sa schimbe doar uleiul si placutele de frana si amortizoare... Unu mecanic mi-a spus ca nu se baga ca am sa ma intorc la el ca o sa imi curga lichid chiar daca ii iau eu oringuri Smile) am rezolvat-o singur cu doua ore pierdute dar cu folos si cu niste garnituri de calorifer... nu mi-a curs nici un strop Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR