Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mie mi l-a dat.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Posta in RO nu are nici o implicare. Se supun unor reguli idioate ale vamesilor. Fara prezenta vamesului, nu pot elibera colete care nu vin din UE - ca mai scapa si fara, e altceva si situatii rare. Vamesul are dreptul sa faca ce vrea el. Alte servicii postale, lucreaza in numele clientului cu vama, insa sunt mai scumpe. O situatie complet idioata ivita din astfel de reguli, avand in vedere ca locuiesc la 50 km de oficiul cu vama si eu platesc transportul pana acasa, daca vei cumpara cu Posta Romana, nu poti ridica coletul doar decat din oficiul postal cu vama, iar in orasele de provincie, vamesii au program de gravida si lucreaza doar o zi pe saptamana.

Tehnic, orice import, ca e de la valoare mica sau mare, ca e de la firma sau persoana, are o declaratie vamala, sau o factura. Vamesul se uita pe ea, se uita in colet si daca i se pare ceva dubios cere "dovada platii"(un print dupa extrasul de cont sau ceva sa demonstreze cum s-a platit). In situatii mai speciale - vamesii nebuni - pot solicita dovada/factura de export direct de la chinez sau de unde vine coletul.

Tehnic, pana acum, am platit sume frumusele ca si taxe vamale / TVA statului roman si nu am simtit ca s-a miscat ceva in tara asta asa ca daca am ocazia sa-i pacalesc, nu am mustrari de constiinta.

Cele mai bune solutii sunt sa cumperi din UE sau chiar EU, nu prea se consuma cei de la BSI si le trimit direct spre posta unde locuiesti fara sa mai treci prin procesul cu vamesul, asta prin posta, iar la comenzi mari/valoroase sa folosesti un serviciu de curierat mai scump, gen DHL, UPS GLS, etc care se vor ocupa ei de opratiunile vamale in locul tau.

Revin, acum ma pregatesc sa ridic un colet de 2.46$ la care trebuie sa demonstrez ca am platit 5$ chinezului Laughing
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Mi-a raspuns chinezu pana la urma si mi-a spus ca mi-a pus factura in colet
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Cum demonstrezi DB77AA?
Ai factura sau esti in aceeasi situatie ca mine?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
O sa ii arat un extras de cont unde evidentiez o suma platita de 1 - 10 $. Daca nu, sa il opreasca el(vamesul), oricum sunt ceva nimic(izmene, itari) cumparate de doamna doar pentru ca le-a gasit la pret bun Very Happy.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Extras de cont de la banca la care ai cardul cu care ai platit?
Buuuna idee de stiut pe viitor cand nu avem factura pe ce cumparam
Bravo
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da. Extras de cont de la banca, unde se evidentiaza suma respectiva. Il poti scoate online daca ai Ibanking sau te duci personal la banca. Mai poti face un "print screen" din contul PayPal sau ce instrument online ai folosit la plata, insa aceasta varianta nu prea le convine vamesilor.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am primit factura de la chinez ... foarte receptiv si rapid am ramas placut impresionat in ciuda feedbackului negativ din partea multor fosti clienti ai aliexpres
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mi-a ajuns si coletul de la deal extreme maine il ridic si revin cu review dupa care astept raspunsuri de la carcotasi
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
dupa cum am si promis revin cu un review video
din pacate am filmat cu un aparat foto iar calitatea imaginii e mai slaba insa se poate observa ca telefonul isi merita toti banii
http://www.youtube.com/watch?v=rXx893K6FVE

am ramas foarte impresionat de calitatea redarii video full HD Wink
raspunde perfect la comenzi,nu are lag in aplicatii sunt foarte multumit de el
momentan il pastrez iar intr-o luna am sa imi iau altul cu ecran de 6 inch,binenteles tot de la Chineji Very Happy iar asesta poate o s ail vedeti pe la sectiunea bazar
momentan telefonul are acces root si instalat pe el o serie de aplicatii care il fac simai customizabil
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ramane problema fiabilitatii.
De curiozitate ce scor scoate? https://play.google.com/stor...nchMark&hl=ro
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
10605 pct
nu e mult insa la pretul pe care il are si functiile/optiunile instalate sunt arhimultumit

una peste alta nu sucesc muntile nimanui ... fiecare este liber sa aleaga Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR